Dopady pandemie covid-19 na chování a nákupní zvyklosti české online populace se silněji projevují zejména v rozvážnějším utrácení, omezeném času stráveném v kamenných prodejnách, podpoře malých podnikatelů a živnostníků a také nákupu výrobků z České republiky. Ukazuje to čtvrtá vlna výzkumu OMG Research, který pravidelně mapuje chování české populace v době koronakrize. Aktuální data se vztahují k listopadu 2020.
Výzkum ukazuje, že s postupem doby neustále posiluje online nakupování. Celkově nyní online nakupuje více než 90 % populace. Pokud se díváme na intenzitu nákupů, tak aktuálně 42 % lidí říká, že online nakupují ve větší míře než před pandemií, zatímco v březnu tak činilo 15 %. U žen (nyní 51 %) je přitom nárůst online nákupů výrazně vyšší než u mužů (34 %).
Covid podpořil online nákupy i v kategoriích, které lidé obvykle chtějí vidět, vyzkoušet v obchodech, např. oblečení a , léky a doplňky stravy, kosmetika a drogerie, ale také potraviny a hračky. Přestože tyto kategorie začalo nakupovat více lidí online, neznamená to, že tyto nárůsty pokryly celkové poklesy prodejů některých segmentů. Absolutní pokles je zřejmý zejména u oblečení a bot. Potraviny jsou kategorií, kterou bez ohledu na šíření viru online nenakupuje nebo nemá možnost nakupovat nejvíce obyvatel (59 %).
Zajímavý je výhled na podobu budoucího nakupování. Přibližně pětina lidí nedokáže odhadnout, jak se bude vyvíjet online nákup daných kategorií v budoucnu, ale největší potenciál je vidět u počítačového vybavení, léků a doplňků stravy a mobilních telefonů.
U poloviny lidí šíření koronaviru nemá vliv na množství jejich uskutečněných online nákupů, tito lidé nakupují online stejně jako předtím.
Při hodnocení celkových prodejů, nejen online, také čtvrtá vlna potvrdila, že pandemie měla nejvyšší vliv na zvýšení prodeje čistících a dezinfekčních prostředků, jídel z výdejních okének restaurací a volně prodejných doplňků stravy. Naopak negativní vliv na frekvenci nákupu měl covid u oblečení a bot, sportovního vybavení, rychlého občerstvení a výrobků ze segmentu hobby a zahrady.
V případě zboží dlouhodobé spotřeby se negativní vliv projevil u nákupu dovolených, rekonstrukcí bydlení a nákupu nábytku, ale také u nákupu nemovitostí. Na druhou stranu více než pětina lidí si v posledním půlroce pořídila dovolenou v ČR, mobilní telefon, nábytek a počítačové vybavení.
Koronavirus celkově neovlivnil spotřebu u 57 % populace. Až u 13 % lidí covid dokonce podpořil jejich spotřebu.
Stávající situace podporuje úvahy o spoření a investování. Až polovina lidí plánuje v blízké budoucnosti investovat nebo spořit. Podobný podíl lidí se obává ztráty hodnoty peněz. Půjčku, pojištění osob nebo majetku si plánuje vzít pouze desetina obyvatel.
Studie sleduje i způsob proměny mediálního chování. Výsledky z této části přineseme v nejbližších dnech.
O výzkumu OMG Reseacrh
Sběr dat ve čtvrté vlně výzkumu Jak se Češi změnili v době koronakrize? se uskutečnil ve dnech 13.-19.11. 2020 na reprezentativním vzorku české online populace v počtu 500 respondentů ve věku 16-64 let. Předchozí vlny se uskutečnily v 1. polovině března 2020, v 2. polovině března 2020 a v červnu 2020.
-mav-