Facebook během tří let investuje do médií miliardu dolarů

čtvrtek, 25. února 2021, 07:25 Internet & Mobil, Aktuality MediaGuru

Facebook se zavázal, že během tří let investuje do mediálního průmyslu nejméně miliardu dolarů.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Společnost Facebook se ve středu zavázala, že během tří let investuje do mediálního průmyslu nejméně miliardu dolarů (21,5 miliardy Kč). Informovala o tom agentura Reuters. Provozovatel sociální sítě s tím přichází několik dní poté, co ukončil spor s australskou vládou o placení zpravodajským firmám za využívání jejich obsahu. Spor mezi technologickými společnostmi a australskou vládou pozorně sledoval celý svět, který se chce postupem Canberry inspirovat.

Facebook, který vydělává především na reklamě a jehož čistý zisk jen v loňském čtvrtém čtvrtletí činil 11,22 miliardy dolarů, už do médií vložil jednu miliardu USD loni. Tehdy se firma spolu s ostatními technologickými giganty dostala pod drobnohled kvůli svému obchodnímu modelu a šíření dezinformací na svých stránkách.

Společnost v úterý odblokovala lidem v Austrálii zpravodajství, a ukončila tak dosud nevídaný krok, za který si vysloužila ostrou kritiku. Facebook doufal, že když Australanům znemožní sdílet a prohlížet zpravodajský obsah na své stejnojmenné sociální síti, přiměje vládu k ústupkům ohledně navrhovaného zákona, podle kterého by měli provozovatelé internetových platforem platit australským zpravodajským firmám za využívání jejich obsahu.

Austrálie až do pondělí tvrdila, že v připravovaném zákonu k žádným změnám nepřikročí, nakonec se na nich ale s Facebookem dohodla. Parlament v Austrálii ve středu schválil zákon, který nutí společnosti Google a Facebook platit australským mediálním společnostem za využívání jejich obsahu. Ministr financí Josh Frydenberg a ministr pro komunikační prostředky Paul Fletcher uvedli, že po roce platnosti bude tento zákon přezkoumán. Nové předpisy podle nich „zajistí, že mediální společnosti budou spravedlivě odměňovány za obsah, který vytvářejí, a pomohou udržet v Austrálii žurnalistiku sloužící veřejnému zájmu".

Facebook uvedl, že o placení za zpravodajský obsah aktivně vyjednává s vydavateli zpráv v Německu a ve Francii.

-čtk-