Maďarské opoziční rádio může být jen na internetu

úterý, 9. února 2021, 15:35 Aktuality, Rádio MediaGuru

Rozhlasová stanice Klubrádió, považovaná za poslední rozhlas v Maďarsku kritický vůči vládě, bude moci nadále vysílat jen přes internet.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Rozhlasová stanice Klubrádió, považovaná za poslední rozhlas v Maďarsku kritický vůči vládě, bude moci nadále vysílat jen přes internet. Rozhodl o tom úterní verdikt budapešťského soudu, který zamítl žalobu stanice na rozhodnutí mediální rady o odebrání licence na vysílací frekvenci. Komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová to kriticky označila za další umlčený hlas v Maďarsku.

Klubrádió svádělo s mediální radou několik právních soubojů, tentokrát se jednalo o odmítnutí automatického prodloužení frekvence 92,2 MHz, na níž rozhlas doposud vysílá. Zamítavý verdikt, o němž stanice informovala na svém webu, znamená, že vysílání na uvedené frekvenci skončí v neděli. Z formulace zprávy vyplývá, že na tom zřejmě nic nezmění skutečnost, že se jedná o rozhodnutí v první instanci a vedení rádia se proti němu hodlá odvolat.

„Dnešní rozhodnutí budapešťského soudu pečetí osud poslední maďarské nezávislé rozhlasové stanice. Nedávno přepracované mediální zákony neponechávají stanici Klubrádió žádný jiný způsob, jak prodloužit frekvenční licenci po 14. únoru. Další umlčený hlas v Maďarsku. Další smutný den pro svobodu médií," reagovala Mijatovičová ve vzkazu umístěném na twitteru a facebooku.

Mediální rada své rozhodnutí z loňského 20. září odůvodnila tím, že Klubrádió v uplynulých letech opakovaně porušilo mediální zákon. Stanice, která se zaměřuje na zpravodajství a mluvené slovo, se proti tomu odvolala s přesvědčením, že šlo o menší prohřešky a rada v souladu s platnými právními předpisy měla licenci prodloužit. Navíc v obdobných případech postupovala vůči jiným médiím rozdílně.

Předseda představenstva rozhlasu Klubrádió András Arató v reakci na úterní výrok soudu označil za ostudu, že v Maďarsku existuje systém, ve kterém může mediální rada učinit takové rozhodnutí a v němž takové rozhodnutí podpoří justice. Sdělil zároveň, že Klubrádió již připravuje proti soudnímu verdiktu odvolání.

-čtk