TV reklama se propojuje s e-shopy pomocí nového formátu

úterý, 23. února 2021, 15:10 TV, Internet & Mobil MediaGuru

Nový formát televizní reklamy, který propojuje televizní obrazovku přímo s e-shopem, otestovala už i dceřiná televize skupiny ProSiebenSat1.

Inzerovaný produkt v televizní show - diváci jsou vyzváni ke stisku tlačítka OK a k okamžitému objednání výrobku, zdroj: ProSiebentSat.1 Puls 4

Inzerovaný produkt v televizní show - diváci jsou vyzváni ke stisku tlačítka OK a k okamžitému objednání výrobku, zdroj: ProSiebentSat.1 Puls 4

Rakouská televize ProSiebenSat.1 Puls 4, která je dceřinou televizní stanicí německé ProSiebenSat.1, vyzkoušela v těchto dnech poprvé formát nákupní televizní reklamy (shoppable TV). Ten přenáší diváky z televize přímo do online obchodu, kde si mohou produkt z vysílaného televizního programu objednat přímo domů. Televizní kanál konkrétně spolupracoval s online obchodem MediaShop

Během televizní show se na obrazovce objevilo reklamní oznámení, které diváky vybízelo, aby se prostřednictvím smartphonu propojili přímo s online obchodem MediaShop. Zde se mohli podrobněji podívat na inzerovaný výrobek a v případě zájmu si ho objednat. K tomu, aby se diváci s e-shopem propojili, bylo zapotřebí stisknout tlačítko OK na dálkovém ovladači. Na stránku produktu v online obchodě se pak dostali pomocí QR kódu.

QR kód se naskenuje pomocí chytrého telefonu a odvede diváky na webové stránky produktu, zdroj: ProSiebentSat.1 Puls 4

QR kód se naskenuje pomocí chytrého telefonu a odvede diváky na webové stránky produktu, zdroj: ProSiebentSat.1 Puls 4

Tento formát televizní reklamy tak umožňuje divákům přejít přímo z televize k nákupu. „S formátem nákupní televizní reklamy nabízíme našim reklamním zákazníkům zcela novou příležitost k vytvoření přímé cesty zákazníka od televize k prodeji," uvedl Michael Stix, CCO ProSiebenSat.1 Puls 4. 

Televize dodává, že reklamní oznámení lze umístit do jakéhokoli typu vysílání, lze s ním pracovat kontextově a přizpůsobovat tak produkt prostředí, ve kterém se objevuje. 

Nový formát se pomalu začíná objevovat na televizních obrazovkách. Například americká NBC ho uvedla loni na jaře v reakci na nástup pandemie koronaviru, aby podpořila výrobce, kteří byli nuceni zavřít své kamenné prodejny.

Na rozdíl od teleshoppingu, který vyžaduje telefonické objednání inzerovaného produktu, slouží formát nákupní televizní reklamy jako potenciální přivaděč návštěvnosti pro online obchody, podobně jako fungují např. sociální sítě. Odborníci se shodují, že by mohl zvýšit přínos televizní reklamy k nákupnímu záměru, který je podle dat agentury Kantar nižší než v případě dopadu televizní reklamy na povědomí o značce.

-mav-