Výrobci hraček nahrazují plastové obaly papírem

středa, 24. února 2021, 07:15 Marketing, Retail MediaGuru

Výrobci hraček mění své obaly za ekologičtější. Firmy Lego, Zapf Creation nebo třeba Kovap se rozhodly balit hračky místo plastu do papíru.

Lego mění původně plastové sáčky v krabicích za papírové, zdroj: Lego Group

Lego mění původně plastové sáčky v krabicích za papírové, zdroj: Lego Group

Výrobci hraček změnou reagují na zvyšující se poptávku po ekologicky šetrnějších obalech. Společnost Lego oznámila, že bude balit jednotlivé své stavebnicové díly do papíru namísto do plastových sáčků. Jak uvedla ČTK, závod firmy na Kladně zahájil pilotní projekt, kdy bude místo plastových obalů používat při balení stavebnic už jen papír. Na zavádění nového typu balení a s tím souvisejících inovací bude po celém světě spolupracovat právě kladenský závod, který je inovačním centrem celé Lego Group.

Nový materiál v Kladně pracovníci testovali na výrobních linkách, zkoušeli řadu prototypů a technických řešení. „V tuhle chvíli pilotujeme výrobu prvních tří typů stavebnic s pytlíčky z recyklovatelného papíru, které již brzy zamíří přímo k dětem,“ říká Michaela Horáková, viceprezidentka pro výrobu v kladenské továrně. Udržitelné materiály chce firma zavádět od letošního roku postupně globálně. Už dříve se zavázala, že do roku 2025 začne celosvětově balit stavebnice do udržitelných materiálů.

S heslem „Zapf Creation Goes Green“ přichází firma s novými obaly, zdroj: Zapf Creation

S heslem „Zapf Creation Goes Green“ přichází firma s novými obaly, zdroj: Zapf Creation

Kroky k redukci plastových částí produktových obalů se rozhodla učinit i společnost Zapf Creation. Typické krabice s průhledným okénkem budou v průběhu roku 2021 a 2022 nahrazeny kartonovými obaly, jejichž recyklace tolik nezatěžuje životní prostředí.

V letošním roce se tak nového obalu dočká nejen jejich nejpopulárnější panenka Baby born, ale i řada dalších produktů. „Bezplastové obaly se na prodejnách začnou objevovat v březnu roku 2021 a postupně se jich dočkají veškeré produkty ze sortimentu Zapf Creation,“ uvádí Marcela Zůčková, Country Manager Zapf Creation pro Českou a Slovenskou republiku.

V rámci nového obalového konceptu ustupuje společnost od používání průhledných okének, blistrových obalů a plastových upevnění, a zároveň omezí použití lepicí pásky, kterou nahradí nálepkami z recyklovatelného PE materiálu. Plastové sáčky pro ochranu malých částí budou vyměněny za sáčky papírové, nebo budou části zabaleny v jemném papíru. Aby krabice splňovaly požadavky SIOC, budou opatřeny místem pro přepravní štítky, které mohou maloobchodníci a spotřebitelé v případě potřeby použít.

Za Petrem Jiroutem, marketingovým manažerem Kovapu, jsou k vidění nové ekologické obaly, zdroj: Kovap

Za Petrem Jiroutem, marketingovým manažerem Kovapu, jsou k vidění nové ekologické obaly, zdroj: Kovap

Zcela nové balení hraček představila loni na podzim i firma Kovap. Cílem bylo vytvořit spotřebitelsky atraktivní a zároveň funkční moderní obal. „K tvorbě nové krabičky jsme přistupovali maximálně ekologicky a ekonomicky,“ vysvětluje Filip Klepek, generální ředitel společnosti Kovap. Použitým materiálem je tzv. kraftpack, tedy skládačková lepenka, vyrobená převážně z primární dřevoviny. Dřevo potřebné k výrobě pochází ze šetrně obhospodařovaných lesů s legální a kontrolovanou těžbou. Papír je nebělený, tudíž chemicky minimálně zasažený. Přebaly jsou z pohlednicového kartonu a k potištění došlo s minimálním použitím alkoholu. Nedošlo ke zušlechtění laminací, krabička je tedy 100% recyklovatelná.

Obchodní síť Bambule (patřící pod Wormelen Group) se také snaží redukovat množství jednorázových papírových POS materiálů a v rámci věrnostního klubu přechází na virtuální věrnostní kartičky, díky kterým již není nutné fyzicky vlastnit plastovou kartu. „Zároveň redukujeme náklady našich tištěných katalogů a letáků, všechny tituly máme k dispozici v online formě v e-shopech. Žádnou zásadní změnu v obalech neplánujeme, ale pokud to produkt dovolí, snažíme se jít cestou papírových/kartonových obalů a redukovat množství plastových prvků v balení,“ říká Jana Krčková, marketingová ředitelka Wormelen Group.

Za pandemie se daří hračkám a hrám pro celou rodinu

čtvrtek 10. září 2020

-zue-