eBay eviduje aktuálně sedm tisíc prodejců z ČR

úterý, 16. března 2021, 11:30 Internet & Mobil, Retail MediaGuru

Přes online tržiště eBay prodává stále více českých firem či menších podnikatelů. Jen během loňského roku jejich počet narostl o 25 % na celkových sedm tisíc.

Na eBay lidé denně hledají 250 milionů produktů, zdroj: Shutterstock

Na eBay lidé denně hledají 250 milionů produktů, zdroj: Shutterstock

Pandemie přinesla mnohem více možností pro prodej online a české firmy byly nuceny přejit na internetový prodej, pokud chtěly přežít. Kromě e-shopů tyto podmínky přejí i online tržištím, která v loňském roce nebývale rostla. Mall.cz na svém marketplace registruje nyní přes 1500 partnerů a jeho tržby meziročně vzrostly o 150 %. Alza.cz má v současnosti přes 200 partnerů a obrat navýšila o 220 %. Podobně svá marketplace rozvíjí třeba Heureka, Zoot, Footshop nebo Pilulka.

Pokud chtějí firmy prodávat své produkty do zahraničí, je jejich další  možností eBay. O výhodách tohoto online tržiště hovořil na online konferenci International E-Commerce Summit Ilya Kretov, generální ředitel pro rozvíjející se globální trhy z eBay. E-commerce udělal podle něj během loňského roku obrovský skok a překonal všechny původní předpovědi. „Pandemie přinesla změny, které byly dříve plánované na tři roky,“ řekl k vývoji za rok 2020 Ilja Kretov, který má na starosti tým, jež se stará o 200 zemí. V reálu podle něj rostl evropský trh dvakrát víc, než se původně čekalo.

I Češi začínají postupně objevovat eBay, kde zákazníci denně vyhledávají okolo 250 mil. produktů. Počet partnerů z tuzemska, kteří zde nabízejí své produkty, se i díky pandemii během loňského roku výrazně zvýšil. Aktuálně podle Kretova přes eBay prodává sedm tisíc prodejců z České republiky a jejich počet za rok 2020 narostl o 25 %.

Jako příklad úspěšného obchodníka z ČR uvedl Kretov pana Arnolda Kinkala, který prodává dechové hudební nástroje a díky eBay se prosadil. Češi podle něj nabízejí přes eBay nejvíce zahradní potřeby, módu, elektroniku a sběratelské potřeby. Většina českých produktů, konkrétně 61 % se prodá do Evropy a do Velké Británie, 40 % pak do USA a zbytku světa.

České firmy prodávají přes eBay nejčastěji elektroniku, sběratelské předměty nebo různé díly a příslušenství, zdroj: eBay

České firmy prodávají přes eBay nejčastěji elektroniku, sběratelské předměty nebo různé díly a příslušenství, zdroj: eBay

Celkově jsou na eBay úspěšní prodejci sportovní obuvi, elektroniky nebo autodílů, což je překvapivě jedna z nejvíce rostoucích kategorií. Dále mají šanci různé sběratelské předměty jako šperky nebo mince, parfémy, videohry nebo nábytek. Podobně jako na tuzemském trhu roste na eBay prodej cyklistických kol a příslušenství.

Na podporu českých podnikatelů vytvořili v rámci eBay speciální program. Vybrali 30 potenciálně úspěšných prodejců a nabídli jim spolupráci a podporu. Během prvního roku má podle Kretova prodejce šanci dostat své výrobky do cca 12 zemí, a postupně pak dále růst. „Nic vám nebrání abyste začali prodávat na eBay ještě dnes večer. Je to rychlé a můžete hned začít exportovat,“ dodal na závěr.

Česká online tržiště umožňují prodejcům zahraniční expanzi

pátek 26. února 2021

-zue-