Pandemie pomohla k inovacím lékárenského trhu

neděle, 21. března 2021, 08:00 Marketing, Retail MediaGuru

Přesun zákazníků na internetu, rozvoj eReceptu i postupný nástup rozvozu léků až domů, to vše s sebou přinesla pandemie v lékárenství.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Pandemie, jež už rok zužuje nejen český trh, má i některé pozitivní dopady. Významně například dopomohla k rozvoji tuzemské e-commerce a také rozpohybovala tak konzervativní segment, jakým je lékárenství. Díky omezení pohybu se lidé naučili nakupovat na e-shopech lékárnách, zvykli se na eRecept a postupně se rozšiřuje i rozvoz léků až domů. 

Lékárenský e-commerce roste v desítkách procent 

Online tržby lékáren během loňského roku významně vzrostly. Například síť lékáren Dr.Max, jež provozuje po republice přibližně 500 poboček, zaznamenala na svém e-shopu nejvyšší nárůst během první jarní vlny a následně na podzim. Zatímco v roce 2019 dosáhla v e-commerce obratu miliardy korun, loni tuto hranici překročila již v říjnu. 

Rovněž společnost Benu, která má v Česku více než 270 lékáren, rostla v online prostředí několinásobně. Během první vlny dosáhla až 800 %, a to v závislosti na kategorii. Skupina Pilulka, provozující 31 vlastních a 120 partnerských lékáren, na internetu dosáhla tržeb ve výši 1,4 miliardy, což je v meziročním srovnání o 50 % více. Celkem za rok 2020 odbavila 1,2 milionu objednávek, přičemž nejsilnějším měsícem byl pro ni listopad a prosinec. 

Poptávka zákazníků se během roku proměňovala. Kromě roušek, respirátorů a dezinfekce na pandemii „vydělaly“ doplňky stravy, do kterých Češi ve snaze posílit svou imunitu neváhali investovat. Jen v síti Dr.Max vzrostl obrat za vitamíny meziročně o 150 %. Dobře se prodávaly přípravky s obsahem vitamínu D a C.

Na začátku pandemie byl také viditelný zvýšený zájem o paralen, na podzim naopak poklesl tradiční zájem o přípravky na kašel, chřipku a nachlazení.Tento trend přetrvává a předpokládáme, že bude pokračovat. Důvodem může být důsledné používání ochranných prostředků, celkově nižší interakcí lidí ve společnosti, ale i to, že si lidé vytvořili zásoby přípravků na začátku pandemie,“ popisuje na dotaz MediaGuru.cz Michal Macourek, ředitel e-commerce lékáren Benu. 

Další kategorii, která byla pandemií postižena, představuje dermakosmetika. Podle Daniela Horáka, generálního ředitele Česká lékárna holding, stojící za sítí Dr.Max, to bylo dáno především tím, že lidé příliš necestovali k moři, a nepotřebovali tím pádem prostředky na opalování. Dále se snížily prodeje sportovní výživy. 

Vývojem si v pandemii prošly také léky na předpis. Během jarní vlny, kdy se země uzavřela a s ní do jisté míry i zdravotnictví, byl znatelný pokles vydaných léků na předpis. V následujících měsících byl však propad vyrovnán. 

eRecept zažívá boom 

Potřeba omezovat mezilidské kontakty se propsala rovněž do ochoty lidí využívat relativní lékárenskou novinku zvanou eRecept, což je možnost nechat si poslat od svého lékaře předpis na léky do SMS, bez nutnosti za ním jít do ordinace, zároveň je však s ním možné si léky nyní v konkrétní lékarně i zarezervovat a dojít si pro ně tzv. na jistotu. „Cílem rezervace léků na předpis v konkrétní lékárně bylo co nejvíce usnadnit život pacientů – to se potvrdilo, protože je služba využívána denně mnoha pacienty,“ vysvětluje za skupinu Pilulka specialistka PR a marketingu Kateřina Schotliová. 

Možnost zarezervovat si tímto způsobem léky nabízejí i další lékárny. Například u Benu je to možné přes web benunapredpis.cz nebo prostřednictvím mobilní aplikace, která byla spuštěna letos na jaře. „Rezervovat se dají léky, které jsou skladem na lékárně, ale i léky na objednávku či léky individuálně připravované. Právě masti, krémy či tobolky individuálně připravované v laboratoři podle rozpisu lékaře byly často důvodem návštěvy lékárny pouze kvůli objednávkovému lístečku. Zákazníci tuto službu velmi vítají, protože jim ušetří čas a zjednoduší vyzvednutí léku. Měsíčně si u nás léky přes rezervaci vyzvednou tisíce pacientů,“ doplňuje Michal Macourek. 

Zákazníci nemusí tak díky eReceptu, proti němuž někteří lékárníci zpočátku i protestovali, do lékárny dvakrát. Navíc jim může lék vyzvednout kdokoliv, kdo má rezervační kód, což oceňují zejména nemocní nebo starší pacienti. 

Další stupeň komfortu: rozvoz léků domů 

Kromě možnosti vyzvednout si již připravenou objednávku se v současnosti postupně rozvíjí i rozvoz léků domů, což dává smysl zejména pro pacienty s akutními potížemi. 

Pilulka například nabízí doručení Pilulka Autem, a to zatím zákazníkům z Prahy a blízkého okolí. Podle Schotliové si služba mezi lidmi získala značnou oblibu. „Z tohoto důvodu uvažujeme o jejím rozšíření do dalších aglomerací v České republice. V naší dlouhodobé strategii je nabízet shodné služby po celé východní a střední Evropě,“ přibližuje. 

Benu nabízí zatím rozvoz ve spolupráci s online supermarketem Rohlík, kde obrat lékárny vzrostl loni ve srovnání s předchozím obdobím o více než 100 %. Nejviditelnější nárůst byl opět během první vlny pandemie, v Brně byl ještě výraznější než v Praze. „Na podzim 2020 jsme otevřeli třetí ,Rohlíkovou' lékárnu v blízkosti nového skladu Rohlíku v Horních Počernicích, což mělo také podíl na zvýšení obratu e-shopu Benu lékárny spolupracující s Rohlíkem,“ říká Macourek. 

V plánu má však Benu i spuštění vlastní služby, která má umožnit ještě rychlejší dodání objednávek z jejího e-shopu. „Novou službu bychom rádi představili na jaře,“ prozrazuje Macourek. 

Dr.Max nabízí ke svému e-shopu dopravu zdarma pro přihlášené zákazníky, tedy členy věrnostního klubu. Testoval také i rozvoz léků na předpis, a to pacientům starších 65 let. „Poté, co donáškovou službu začal organizovat Junák – Český skaut ve spolupráci s Českou lékárnickou komorou, jsme vlastní aktivity utlumili a spolupracujeme jen v rámci tohoto projektu, který pokrývá asi 80 % území ČR. Z vlastní zkušenosti ale musíme konstatovat, že je poptávka po této službě mizivá,“ dodává tiskový mluvčí lékárenské sítě Michal Petrov. 

I marketing lékáren doznal změn 

Během pandemie musely lékárny pozměnit i své marketingové a komunikační plány. Síť Dr.Max například musela stáhnout z televizních obrazovek svůj reklamní spot s nápadníkem mladé lékárnice. Nyní však spouští novou kampaň, jež na původní příběh navazuje. 

Rovněž využily lékárny Dr.Max svého věrnostního programu, kde jsou od listopadu loňského roku evidovány čtyři miliony členů, k lepšímu provázání online a offline nabídky. Komunikovaly například rezervační systém pro receptové léky, v létě zase sázely na výrazné letákové akce, jejichž cílem bylo motivovat klienty k návštěvě kamenné pobočky.

K omezení marketingových aktivit na jaře loňského roku se uchýlila také Pilulka, a to zejména z toho důvodu, aby si rozložila poptávku a rozšířila kapacity na skladě apod. Nyní komunikuje šíři sortimentu a také se věnuje edukaci. „V Pilulce se dlouhodobě snažíme o edukaci našich zákazníků v oblasti péče o zdraví – v únoru letošního roku jsme spustili cvičebně-edukační speciál o hubnutí, jehož součástí jsou online lekce cvičení zdarma. Novou online video reklamou upozorňujeme také na šíři sortimentu, který zákazníci na Pilulce naleznou. V neposlední řadě se snažíme kvalitními recenzemi našich zákazníků dělat nákup na Pilulce příjemnější. Zákazníci, kteří jsou členy Pilulka Recenzního Klubu, dostanou za recenzi 200 Kč na další nákup,“ vyjmenovává Kateřina Schotliová.

Změny v marketingových plánech se nevyhnuly v minulém roce ani Benu. „Naším hlavním tématem kromě produktových kampaní měly být vybrané kategorie léků na předpis bez doplatku a v druhé polovině roku 2020 jsme se chtěli věnovat našim preventivním programům, kterými se odlišujeme od konkurence. Ale doba nás donutila od této strategie upustit a naopak jsme se zaměřili na produktové kategorie, které v době pandemie trpěly, jako je například dermokosmetika. Ke konci roku jsme se v komunikaci soustředili i na služby, které v této době klientům pomáhají zjednodušit vyzvedávání léků v lékárně – online rezervace léků na předpis, vyzvednutí léků pouze na občanský průkaz atd.,“ popisuje Macourek.

Letos se soustředí Benu na Vitaminový rok, během něhož se představuje zákazníkům jako expert na vitaminy. „Každý měsíc představujeme zákazníkům jeden vitamin z vitaminové abecedy, ve spolupráci s partnerem máme vždy připravenu výhodnou nabídku. Naši lékárníci klientům vždy rádi poradí s výběrem vitaminů a jejich užíváním,“ dodává Michal Macourek.

-stk-