RTL uvažuje o prodeji v M6, mluví se o zájmu Křetínského

pátek, 12. března 2021, 15:15 Aktuality, TV MediaGuru

RTL potvrdila, že uvažuje o prodeji podílu ve francouzské mediální společnosti Groupe M6.

Zdroj: RTL

Zdroj: RTL

Německé mediální společnosti RTL v loňském roce klesl kvůli dopadům pandemie zisk z hlavních aktivit o 26 procent na 853 milionů eur (22,4 miliardy Kč), výnosy za celou skupiny se snížily o 9,5 procenta na šest miliard eur (157,3 miliardy Kč). Firma také potvrdila spekulace, že uvažuje o prodeji podílu ve francouzské mediální společnosti Groupe M6. Podle zdrojů agentury Reuters má o podíl zájem i český podnikatel Daniel Křetínský.

RTL ve francouzském podniku drží kontrolní podíl a šéf RTL Thomas Rabe řekl, že v evropském mediálním sektoru do budoucna počítá s konsolidací. Týkat se to bude zejména provozovatelů televizních stanic ze stejné země, protože diváci si čím dál více všímají nabídek velkých amerických podniků, které nabízejí streamovací služby. To je třeba Netflix.

„Je to součást naší strategie být u konsolidace proaktivní, a tedy i něco dělat," řekl Rabe novinářům, když komentoval výsledky hospodaření za loňský rok. RTL předpovídá, že výnosy v letošním roce bez vlivu akvizic či kurzových výkyvů vzrostou zhruba o osm procent, u základního zisku počítá s růstem na 975 milionů eur. Management rovněž navrhne vyplatit z loňského zisku dividendu tři eura na akcii, loni firma dividendy zrušila.

Rabe je i šéfem společnosti Bertelsmann, která je v Německu významnou vydavatelskou skupinou a zároveň hlavním akcionářem RTL. Potenciální zájemce o podíl v Groupe M6 Rabe oslovil v lednu a tehdy RTL uvedla, že v případě M6 zvažuje své možnosti. Dnes konkrétnější být nechtěl, nevyjádřil se ani k zájemcům, o kterých se spekuluje, ani o časovém harmonogramu, kdy by se prodej mohl uskutečnit.

O 48procentní podíl Bertelsmannu v M6 mají zájem konglomeráty Vivendi a Bouygues, řekly ve čtvrtek agentuře Reuters dva informované zdroje. Podíl má nyní tržní hodnotu kolem 1,1 miliardy eur (28,9 miliardy Kč). Zájem o podíl Bertelsmannu v M6 má podle stejných zdrojů vedle Křetínského rovněž francouzský podnikatel v telekomunikacích Xavier Niel. Oba zdroje hovořily pod podmínkou zachování anonymity, protože rozhovory jsou soukromé.

Další zdroj upozornil, že o podíl v Groupe M6 se zajímá i největší italská komerční vysílací společnost Mediaset.

Křetínský už ve Francii získal podíl v listu Le Monde, což vyvolalo mezi novináři nevoli. Podnikatel tvrdí, že investice do jednoho z nejvýznamnějších francouzských listů je motivována ambicí podpořit tradiční žurnalistiku, evropskou demokracii a boj proti manipulaci a populismu. Novináři Le Monde přesto o jeho motivech pochybují a obávají se o svou nezávislost. V České republice Křetínský vlastní například firmu Czech Media Invest (CMI) nebo Energetický a průmyslový holding (EPH).

-čtk-