Google má další dohody s vydavateli, podmínky nejsou známé

čtvrtek, 1. dubna 2021, 07:30 Internet & Mobil MediaGuru

Google uzavřel už přes 600 licenčních smluv s dodavateli zpravodajství v rámci svého programu Google News Showcase.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Společnost Google uzavřela už více než 600 licenčních smluv o obsahu s provozovateli médií. Dál jedná o poskytnutí jedné miliardy dolarů (asi 22 miliard Kč) dalším vydavatelům. Firma to uvedla ve svém středečním sdělení. 

Google vytvořil platformu News Showcase, jejímž prostřednictvím hodlá až do roku 2023 podporovat žurnalistiku. Šéf platformy Brad Bender agentuře Reuters řekl, že firma nechce příjemcům určovat, jak mají s penězi nakládat. Dodal také, že Google je připraven původně slíbenou miliardovou částku zvýšit.

S licencováním obsahu už souhlasili vydavatelé z více než desítky zemí včetně Německa, Británie, Austrálie a Argentiny. Americká firma už se na placení za obsah dohodla i s částí českých vydavatelů.

S jakými vydavateli se Google na českém trhu dohodl, firma neupřesnila. „Česko je první zemí regionu střední a východní Evropy, kde tato jednání taktéž započala. S některými českými vydavateli jsme již smlouvy uzavřeli, s dalšími jednáme," uvedla na dotaz MediaGuru.cz Alžběta Houzarová, mluvčí Google ČR. Dodala, že firma nemá problém s tím platit zpravodajským organizacím. „Naše obavy pramení ze snah přinutit nás platit za linky a úryvky ve Vyhledávání, což je něco, co evropští zákonodárci při přípravě Směrnice o autorském právu zavrhli. Na hypertextových odkazech a úryvcích stojí fungování otevřeného a bezplatného webu. Což ostatně potvrzuje i jeho zakladatel Tim Berners-Lee," vysvětlila. 

Podle výkonného ředitele české Unie vydavatelů Václava Macha není známo, za jakých podmínek je možné se do programu Google News Showcase zapojit. „Nelze v žádném případě posoudit, co tento program může pro české vydavatele představovat za přínosy, když Google tají jeho podmínky a vydavatele, se kterými jedná, zavazuje mlčenlivostí. Každý vydavatel tedy bude muset zvážit, zda se mu zapojení do tohoto programu vyplatí," říká.

Unie vydavatelů proto ponechává na zvážení každého ze svých členů a každého z vydavatelů, zda se do programu zapojí, či nikoliv. „Platba by v každém případě měla vždy zohlednit reálnou hodnotu vydavatelského obsahu a veškerý monetizační potenciál, který digitální platforma získává díky využívání tohoto obsahu. Výnosy totiž realizuje formou své další související činnosti, zejména z prodeje online reklamních kampaní, ale přesná data o těchto výnosech před vydavateli tají. Veškeré platby by proto také měly být zcela transparentní," uvádí Václav Mach. 

Připomíná rovněž, že monetizace obsahu vydavatelů v rámci služby Google News Showcase nesouvisí s ochranou obsahu vydavatelů podle článku 15 Směrnice o autorských právech na jednotném digitálním trhu. Ta by měla v Česku vstoupit v platnost novelou autorského zákona k 1. červenci 2021. Vydavatelé, kteří se do programu Google News Showcase zapojí, by tak podle Unie vydavatelů neměli být smluvně zavázáni, aby se vzdali svých budoucích licenčních práv. Google ale říká, že něco takového nehrozí. „Žádná ustanovení v rámci dohod o Google News Showcase nebrání vydavatelům využívat práv, které ze zákona mají. Každý vydavatel může smlouvu o Showcase kdykoli vypovědět a případně začít usilovat o jiné zdroje finančního plnění, které plynou ze zákona," říká Alžběta Houzarová.

Google podle Reuters zaplatila francouzskému deníku Le Monde za obsah 1,3 milionu dolarů. Regionálnímu francouzskému listu La Voix de la Haute Marne pak přispěl částkou 13.741 dolarů. Google se k těmto informacím odmítl vyjádřit.

Evropská unie předloni přikročila k úpravě svých pravidel ochrany autorských práv. Tyto změny umožňují vydavatelům zpráv požadovat kompenzaci za části obsahu, které se objeví na internetových platformách.

České ministerstvo kultury koncem loňského roku uvedlo, že peníze od internetových společností, které budou muset platit za využívání mediálního obsahu, by v Česku mohl rozdělovat kolektivní správce. Zvažuje to jako jednu z možností novela zákona. Ministerstvo sdělilo, že zatím není zřejmé, o jak velký objem peněz, které by internetové firmy měly médiím platit, může v Česku jít.

 -mav-, -čtk-