Trh placeného videa má v Evropě růst o více než sto milionů

čtvrtek, 22. dubna 2021, 07:25 TV, Internet & Mobil MediaGuru

Trh placeného videa na vyžádání (SVOD) má v Evropě do roku 2026 nabrat více než 100 milionů předplatitelů. Jedničkou je Netflix, růst ale potáhnou i Disney+ či HBO Max.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Počet předplatitelů videa na vyžádání (SVOD) v západní Evropě se má do roku 2026 zvýšit na 234 milionů a ve srovnání s koncem letošního roku vzrůst o 70 %. Hlavním hráčem SVOD trhu má být nadále Netflix, rychle ale poroste Disney+. Vyplývá to z nové studie Digital TV Research.

Prvně jmenovaný má v období následujících pěti let růst o více než 20 milionů a dosáhnout 74 milionů předplatitelů. Disney+ je za stejné období předpovídán růst na 55 milionů. Tím předběhne i Amazon Prime Video, který by se měl podle prognózy dostat na 53 mil. předplatitelů.

Další, především regionální služby, jako Viaplay (skupina NENT, severské země) a BritBox, souhrnně přidají 20 mil. předplatitelů a obě dohromady zaznamenají za pět let 46 milionů předplatitelů.

Naopak nižší růst je v západní Evropě předpovídán službě HBO Max, která má v Evropě zahájit v druhé polovině letošního roku. Je to především tím, že podle dostupných informací nevstoupí na všechny evropské trhy. Jde zejména o klíčové země, jako jsou Velká Británie, Německo nebo Itálie, kde má vlastník HBO, firma Warner Media, dohody s operátorem Sky. Ten drží exkluzivní práva k obsahu HBO. Pokud by se služba HBO Max objevila ve dvacítce zemí západní Evropy, získala by podle předpovědi za pět let 10 mil. předplatitelů. Jestliže se ale tak nestane, dosáhne do roku 2026 na 3,3 mil. předplatitelů. 

Odhad vývoje SVOD v západní Evropě (tis.), zdroj: Digital TV Research

Odhad vývoje SVOD v západní Evropě (tis.), zdroj: Digital TV Research

Také východoevropský region má ve zmíněném časovém období vykázat podle stejného zdroje nárůst placeného video streamingu. V roce 2026 má tyto služby užívat 40 mil. předplatitelů ve východní Evropě, což je 2,5krát více než na konci roku 2020.

Rozvoj placeného videa potáhnou v této evropské části především nové služby Disney+ a HBO Max, nejsilnějším hráčem ale bude Netflix. Počet předplatitelů Netflixu má ve východní části Evropy vzrůst na 12,3 mil., což je ve srovnání s rokem 2020 více než dvojnásobek (4,7 mil. v r. 2020). Disney+ by měl do roku 2026 vyrůst na 7 mil. a počet předplatitelů HBO Max je předpovídán na úrovni 1,2 mil. 

Na růstu se má významně podílet ruský trh, kde by mělo ve sledovaném horizontu přibýt 10 mil. předplatitelů a polský trh se 6 mil. předplatiteli.

Aktualizace čtvrtek 7:50: Viaplay ve čtvrtek ráno informoval, že za první čtvrtletí 2021 zvýšil meziročně počet předplatitelů o 25 % na 3,147 milionů. Předpokládá přitom, že v letošním roce svou předplatitelskou bázi rozšíří minimálně o 650 tisíc lidí.

-mav-