Like House: Fenomén, nebo žumpa?

pondělí, 17. května 2021, 07:45 TV MediaGuru

Od poloviny dubna vysílá televize Prima reality show s názvem Like House. Je to fenomén, nebo televizní odpad, jak se většina kritiků vyjadřuje na adresu pořadu?, ptá se Hana Halvorsen Banks.

Like House, zdroj: FTV Prima

Like House, zdroj: FTV Prima

Od poloviny dubna vysílá televize Prima reality show s názvem Like House. Je to fenomén, nebo televizní odpad, jak se většina kritiků vyjadřuje na adresu pořadu?

Měla jsem to štěstí, že jsem byla u zrodu tohoto projektu – vytvořila ho skupina Prima ve spolupráci s naší společností Media One a společností Core Production, která pořad vyrábí. Jsme přesvědčeni, že Like House nabízí atraktivní obsah pro diváky a umožňuje také kreativní koncept pro klienty.

Televize Prima se rozhodla jít vstříc mladšímu publiku, což je (nejen) v této době odvážná a netradiční cesta. Na začátku nebylo vůbec jasné, zda se splní očekávání a k televizním obrazovkám přijdou noví, mladí diváci, kteří nejsou zvyklí sedět u televize, natož se dívat na cokoli v pravidelném čase. Byl to od začátku risk, z mého pohledu se ale vyplatil.

Od rozhodnutí projekt realizovat po první vysílání uběhly pouze necelé tři měsíce. V tomto neuvěřitelně krátkém čase se podařilo najít účastníky, štáb, dům, vysílací čas a vše mohlo začít. Projekt samozřejmě provázely i nepříjemné chvíle – odstoupení jedné účastnice z osobních důvodů, zpoždění projektu kvůli covid pozitivní osobě a mnoho dalšího. Myslím ale, že jsme vše zvládli se ctí a rozjezd měl nakonec vlastně až překvapivě hladký průběh.

A co se dělo a děje dál? Projekt okamžitě získal ohromnou publicitu, ve kterou jsme doufali. Like House je logicky přirovnáván k pořadu VyVolení, díky kterému Prima v roce 2005 zaznamenala obrovský nárůst sledovanosti. Doba se ale posunula, a Like House nejsou VyVolení. Projekty spojuje to, že skupina lidí žije společně v jednom domě; velký rozdíl je ale v tom, že influenceři v Like House nejsou zavření, jako byli účastníci VyVolených.

Podobné jsou i po letech reakce kritiků, kteří nazývají Like House žumpou, odpadem televizní zábavy a diví se, proč Prima něco takového vysílá. Objevily se ale i pozitivní reakce, které naopak oceňují styl výroby, originalitu a lehkost formátu. Opravdu někdo (zvlášť z odborné veřejnosti) čekal, že reality show s influencery bude mít stejnou formu a hodnotu jako seriály Jaroslava Dietla? Záměrem dramaturgů není psát romány, které tu zůstanou dalším generacím, ale ukázat široké veřejnosti, jak žije dnešní mladá generace (přiznejme si, že o ní moc nevíme), přilákat mladé diváky k televizi a propojit online a offline svět.

Myslím, že tyhle plány se naplnily. V televizi má Like House průměrně podíl sledovanosti více než 47 % diváků v cílové skupině dospělí 15–24 a 25 % v cílové skupině dospělí 15–34. Všem účastníkům Like House se zvedla sledovanost jejich profilů na sociálních sítích o tisíce procent (např. Barbora Stříteská začínala na Instagramu s 9 tisíci sledujícími, nyní jich má 143 tisíc), profil Like House získal během tří týdnů vysílání 96 tisíc followerů na Instagramu a na TikToku má necelých 100 tisíc sledujících. Obsah zveřejňovaný na sociálních sítích je odlišný od toho televizního, přesně jak bylo záměrem. Na profil pořadu píšou denně stovky lidí, stejně jako na profily účastníků. Like House je aktuálně nejsledovanější pořad na iPrima.cz. V 18. týdnu letošního roku dosáhl 1,216 mil. video přehrání.

Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, živě + TS0-3 TV, ke dni 13. 5. 2021

Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, živě + TS0-3 TV, ke dni 13. 5. 2021

Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, živě + TS0-3 TV, ke dni 13. 5. 2021

Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, živě + TS0-3 TV, ke dni 13. 5. 2021

Snad tedy není příliš troufalé tvrdit, že Like House je nový fenomén, minimálně pro mladou generaci, které jiné televize žádný relevantní obsah nenabízejí. Byla jsem i u vzniku VyVolených a věřím, že kdyby před patnácti lety fungovaly sociální sítě a média tak jako nyní, byli by na tom z mediálního pohledu VyVolení podobně jako Like House. Doufám tedy, že na výherce Like House budou všichni vzpomínat ještě léta, stejně jako na Vladka – výherce první řady VyVolených. A perlička na závěr, Vladka si pamatuje i většina našich influencerů z Like House, kteří jsou ve věku 18–23 let.

Autorka textu: Hana Halvorsen Banks, Director, Media One