Skupina Mall Group se poprvé dostala do černých čísel

úterý, 25. května 2021, 19:20 Aktuality, Retail, Marketing MediaGuru

Skupina Mall Group loni vygenerovala obrat převyšující 20 miliard korun.  Poprvé se dostala do zisku.

Zdroj: Mall.cz

Zdroj: Mall.cz

Mall Group má za sebou přelomový rok. Skupina zastřešující internetové tržiště Mall, e-shop s elektronikou CZC.cz či e-shopy Vivantis a ProZdravi.cz se poprvé ve své historii přehoupla do zisku. Za uplynulý obchodní rok se jí podařilo vygenerovat obrat ve výši 20,7 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 26 %. K černým číslům skupině pomohl nejen boom internetového nakupování spojený s pandemií, ale především zlepšení transakční ekonomiky, transformace Mallu v online tržiště i úspěch na zahraničních trzích, uvedl to na online konferenci E-Business Forum CEO skupiny Jan Hanuš.  

Koronavirová pandemie s sebou obecně přinesla velký nárůst zájmu o nakupování na internetu, což se odrazilo i v nárůstu počtu objednávek napříč skupinou. Oproti minulému obchodnímu roku narostl počet objednávek o 31 % a překonal hranici 14 milionů.  

„Covid-19 samozřejmě přispěl k našemu růstu, ale rozhodně nebyl hlavním důvodem našeho hospodářského zlepšení. Meziroční tempo růstu se oproti předchozím letům lehce zrychlilo, zásadním zlepšením ovšem prošla transakční ekonomika. Ozdravili jsme téměř všechny poměrové ukazatele, provedli důslednou revizi byznys modelu, zefektivnili logistiku a mimo jiné také vsadili na růst našeho tržiště, což je model prodeje, který nám dává obrovský smysl a v mnoha segmentech je pro nás jednoznačně efektivnější. Rovněž jsme zrevidovali fixní a interní náklady. Věděli jsme tedy, že výsledek bude meziročně výrazně lepší, ale i tak jsme naše vlastní očekávání o 500 milionů překonali,“ popsal Jan Hanuš. 

U transakční ekonomiky je skupina Mall nyní schopna rozklíčovat u každého z nabízených produktů všechny flexibilní náklady. „Díky tomu jsme mohli vyčistit náš obchodní model a zbavit se všeho, co vedlo k jeho degradaci, například příliš časté nabídky dopravy zdarma,“ přiblížil Jan Hanuš.

Důležitou roli v rámci překlopení Mall Group do zisku hrál přerod Mallu v online tržiště. Skrze něj prodává nyní přes 2000 partnerských obchodníků, díky nimž nabídka produktů na e-shopu překonala hranici dvou milionů položek. Obchodníci zároveň mají možnost prodávat přes Mall, který je přítomen už na devíti trzích Evropy, i v zahraničí. Aktuálně Mall eviduje největší růst ve Slovinsku. 

„Tržiště Mall Partner je pro nás jedním z tahounů růstu, od kterého si do dalších let hodně slibujeme. Díky tržišti se nám opakovaně podařilo náš výkon i počet položek meziročně až ztrojnásobit a s podobnou ambicí vidíme i další roky. Úspěšný model marketplace budeme plnohodnotně implementovat do všech zemí, kde působíme, což znamená, že našim obchodním partnerům nabídneme nejen jednoduchý start mezinárodního obchodu prostřednictvím Mallu, ale zároveň jim k tomu poskytneme silnou prodejní i logistickou infrastrukturu a návazné služby,“ vysvětlil Hanuš.   

Vedle rozvoje služeb pro partnerské obchodníky je pro Mall prioritou také dále pracovat na uživatelské přívětivosti celého nákupního procesu. Kromě kvality návazných služeb v čele s logistikou skupina masivně investuje také do IT, a to s cílem maximálně zefektivnit orientaci na webu, optimalizovat rychlost vyhledávání či lépe přizpůsobit jednotlivé sekce webu specifickým segmentům zboží, jako je třeba móda. Důležitým úkolem IT oddělení je také zajistit maximální škálovatelnost celého ekosystému Mall tak, aby bylo možné naplnit vizi dokonalého propojení e-commerce trhů střední a východní Evropy.   

„Široký sortiment vyžaduje maximální ,inteligenci' systému, který pomůže zákazníkovi v tom, aby byl nákup rychlý, jednoduchý a návodný. Tomu naše IT odborníci věnuje nekonečnou energii a každodenně vylepšuje logiku našeho sortimentu, našeptávačů, vyhledávačů atd. Naše role však nekončí odesláním objednávky – tím naopak začíná. V ten moment sázíme na to, v čem nám konkurenti zatím nestačí, což je silná, robustní a rychlá infrastruktura doručení na evropské úrovni,“ dodal Jan Hanuš. 

Rovněž se Mall bude soustředit na budování hodnot, jak uvnitř firmy, tak navenek. Mezi ně patří odvaha, vítězné nastavení mysli či týmovost. K tomu má e-shopu dopomoci komunikační koncept se sloním maskotem Malvinem, který byl poprvé uveden před loňskou vánoční sezónou. 

Během dalších tří let chce Mall nabízet 30 milionů položek. Vizí a cílem skupiny je stát se nákupní destinací číslo jedna pro online nakupující.  

-stk-