TV Joj plánuje placenou video platformu a sportovní kanál

středa, 12. května 2021, 07:35 TV, Slovensko MediaGuru

Obchodní ředitel slovenské televizní skupiny Joj Martin Heržo je prvním hostem rozhovorového projektu, který uvedlo zastupitelství Atmedia.

Martin Heržo a Michaela Vasilová, zdroj: repro Atmedia

Martin Heržo a Michaela Vasilová, zdroj: repro Atmedia

Slovenská televizní skupina TV Joj plánuje spuštění vlastní placené video platformy a také sportovního televizního kanálu. V prvním díle nového projektu Atmedia Insight: Expert Talks to uvedl obchodní ředitel TV Joj Martin Heržo. Rozhovor s ním vede managing directorka zastupitelství Atmedia Michaela Vasilová

Platformy typu video on demand (VOD) dnes mají podle jeho slov téměř všichni lokální hráči. Na druhé straně jsou ale SVOD platformy typu Netflixu, HBO Go, Amazonu nebo Disney+. Zde očekává, že do tohoto prostředí nakonec všichni lokální hráči také vstoupí. „My na tomto poli již také vyvíjíme aktivitu, možná ještě letos stihneme spustit na Slovensku vlastní SVOD platformu. V rámci této platformy budeme divákům poskytovat obsah dříve než v lineární televizi, případně jim budeme nabízet speciální obsah, za který budou platit. Ale gros financování a vůbec života televizních stanic je a bude z komerce,“ popisuje Martin Heržo.

Dalším významným projektem má být rovněž spuštění vlastního sportovního kanálu, který se zaměří především na lokální sport. „To je to, co nás definuje. Jsme slovenská televizní skupina a nový televizní kanál toho bude odrazem. Takovou televizní stanici je samozřejmě potřeba doplnit dalším obsahem, aby mohla vysílat zajímavý program v průběhu celého dne. Proto se zaměříme také na studia, sportovní dokumenty atp.,“ říká.

Sportovní kanál by tak doplnil stávající tematické stanice skupiny Joj, kam vedle hlavního kanálu patří stanice Plus (zaměřená na filmy), Wau (zaměřená na seriály) a Joj Cinema (prémiové filmové). V Česku pak vedle stanice Joj Family vlastní Československou filmovou společnost, pod kterou patří kanály CS Film, CS History a CS Mystery.

Na slovenském televizním trhu nepůjde o jediný nový sportovní kanál, ten připravuje také veřejnoprávní RTVS. Podle Živé.sk by jeho testovací vysílání mohlo začít ještě před začátkem MS v hokeji, které začíná 21. května. 

Televizní sledovanost po dobu pandemie covid-19 na Slovensku vzrostla v porovnání s běžnými hodnotami o 30 až 40 %. „Zpočátku lidé sledovali především zpravodajství, zajímali se o dění kolem pandemie. Po určitém čase však začala sledovanost zpravodajství klesat, lidé toho měli dost, situace se nezlepšovala. Velký boom poté zaznamenala zábava," popisuje Martin Heržo.

V rozhovoru se také věnuje rozdílům v preferencích českých a slovenských televizních diváků. Domnívá se, že Slováci jsou povahově živelnější, Češi jsou naopak více rezervovaní. Češi jsou podle jeho slov možná více kutilsky zaměření, fungují programy, které jsou orientované na hobby. Slováky naopak víc zajímá oblast lifestyle. „To je také jeden z důvodů, proč je velmi těžké programovat československou stanici, která by měla vlastní produkci. Proto se do toho dnes ani nikdo nepouští a také z tohoto důvodu není Joj Family věrnou kopií slovenské Joj. Na Joj Family nabízíme divákům českou produkci, například české filmy, a tento obsah poté doplňujeme slovenským, který může fungovat na obou trzích,“ říká.

Celý rozhovor si můžete poslechnout níže (rozhovor obsahuje titulky).

Zdroj: Atmedia

Televize Joj konkuruje na slovenském televizním trhu stanici Markíza ze skupiny CME. Ta na poli SVOD disponuje portálem Voyo, na který se chce letos zaměřit a plánuje počet jeho předplatitelů navýšit.

Pod značkou Atmedia Insight: Expert Talks chce Atmedia průběžně publikovat video rozhovory se zástupci televizních stanic a dalšími osobnostmi televizního a mediálního trhu. „V průběhu letošního roku plánujeme vydat hned několik takových rozhovorů, nabízet je budeme jak v podobě videa, tak v písemné formě,“ popisuje Pavel Müller, Head of Research & Marketing ve společnosti Atmedia, který je pod projektem podepsán. Atmedia zastupuje na českém televizním trhu asi třicet tematických televizních stanic.

-mav-