Facebook zkusí reklamu ve virtuální realitě

neděle, 20. června 2021, 08:15 Internet & Mobil MediaGuru

Inzerce by se mohla ukazovat i v systému na zobrazování virtuální reality Oculus Quest, který spadá pod Facebook.

Ukázka využití reklamního plakátu ve virtuální realitě, zdroj: Facebook

Ukázka využití reklamního plakátu ve virtuální realitě, zdroj: Facebook

Virtuální realitu v podání 3D brýlí Oculus Quest ozvláštní prvek, který v ní dosud chyběl. Provozovatel služby oznámil, že brzy uvnitř ní odstartuje testování reklam. Během následujících týdnů se mají reklamy zobrazovat v bojové hře Blaston a dvou dosud neupřesněných aplikacích. Na základě ohlasů uživatelů se potom rozhodne, zda a do jaké míry novinku rozšíří. Formát, v jakém se reklama ve virtuálním světě zobrazuje, ovšem sám o sobě příliš sofistikovaný není. Facebook zveřejnil snímek ze hry, kde je menší reklamní „plakát“. Hráč má možnost při jeho zhlédnutí otevřít přidružený odkaz v integrovaném webovém prohlížeči, nebo si link uložit k prohlížení na později. Postupně by mohly přibýt také pokročilejší reklamní formáty.

Vpuštění inzerce do virtuální realita je novinka potenciálně zajímavá i pro vývojáře aplikací. Technologický gigant jim slibuje provizi z těchto reklamních příjmů, procento však odmítl zveřejnit. Pro uživatele nebude před marketingovým sdělením příliš úniku – mohou sice podobně jako u jiných aplikací od Facebooku blokovat konkrétní „příspěvky“ či propagované firmy, ne však samotnou přítomnost inzerce.

Velkou otázkou zůstávají možnosti jejího cílení. Facebook deklaruje, že nehodlá v tomto směru postupovat jinak než u ostatních svých služeb. Ubezpečuje, že ta vůbec nejcitlivější data shromažďovat nebude. Má jít například o záběry z kamery na 3D brýlích, záznamy hlasového ovládání nebo údaje o výšce a váze zadávané do fitness aplikací. Podle serveru The Verge navíc firma nechce používat ani údaje o geografické poloze uživatelů. K personalizaci budou sloužit informace z facebookových profilů hráčů, stejně jako údaje o tom, které aplikace systému Oculus kdo používá či si alespoň prohlížel údaje o nich. Jako užitečné bude Facebook brát informace také o tom, zda lidé obecně klikají na reklamy v aplikacích třetích stran.

Snaha monetizovat další digitální oblast je z hlediska aktivit Facebooku logická. V segmentu zábavní virtuální reality dominují jeho brýle Oculus Quest 2, které patří s cenou 299 dolarů k nejlevnějším na trhu. Společnost HTC, konkurence Facebooku v oblasti brýlí do virtuální reality, obvinila firmu Marka Zuckerberga z dumpingových cen. Facebook se navíc zaměřuje i na softwarovou stránku věci. V minulosti skoupil několik herních studií včetně českého Beat Games, které stojí za hitem Beat Saber. I to značí, jakou váhu virtuální realitě digitální gigant a provozovatel největší sociální sítě světa přisuzuje.

„Klíčové je pro nás zajistit, abychom vytvářeli soběstačnou platformu, kde může fungovat řada obchodních modelů odemykajících nové typy obsahů pro nová publika,“ popisuje aktuální blogový příspěvek na webu Oculus. Prozatím ale z pohledu spotřebitelů zajímavé možnosti nabízí spíše technologie takzvané rozšířené reality. Ta se ve srovnání s realitou virtuální může jevit o krok zpět. Na druhou stranu při výběru módy a kosmetiky dokáže rovnou na displeji telefonu ukázat, jak by dotyčné či dotyčnému výběr slušel – bez nutnosti nosit speciální 3D brýle. Je otázkou, zda nakonec Facebook nebude chtít rozsah sbíraných uživatelských dat rozšířit, aby z reklamy ve virtuálních světech udělal podobně atraktivní nástroj propagace.

-riv-