Instagram připravuje affiliate program

neděle, 13. června 2021, 08:45 Internet & Mobil MediaGuru

Sociální síť brzy zkusí dát vlivným uživatelům přístup k novým možnostem výdělku. Influenceři mají mít provizi z prodeje zboží, které pomohou propagovat.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Provozovatel Instagramu připravuje novinku, která může ještě zatraktivnit marketingovou spolupráci uživatelů se značkami. Firma oznámila, že během příštích měsíců začne testovat provizní systém pro influencery. Do affiliate programu se zpočátku zapojí jen vybraní tvůrci a firmy. Má jít o Benefit, Kopari, MAC, Pat McGrath Labs a Sephoru. Instagram nicméně předpokládá, že do novinky v budoucnu zapojí více společností. A to nejen na americkém trhu.

Princip je jednoduchý. Vybraní uživatelé si zvolí ze speciálního affiliate katalogu produktů ten, který chtějí propagovat ve vlastních příspěvcích. Vše navíc usnadňuje skutečnost, že nákupy mohou probíhat přímo přes aplikaci Instagram a v příspěvcích lze označit produkt určený ke koupi. Pokud si jej spotřebitelé pořídili po zhlédnutí postu od člověka, který se zapojil do provizního systému, získá autor příspěvku nárok na odměnu v podobě určitého procenta z prodejní ceny.

U každého z podobných příspěvků navíc uživatelé uvidí označení, že jejich tvůrci by získali po zakoupení zboží provizi. Řada fanoušků se tak může vrhnout do utrácení částečně i z chuti podpořit své oblíbené autory instagramového obsahu. Podrobnosti o výši provize však firma nesdělila. Neznámá je také míra kontroly, jakou značky získají nad výběrem možných účastníků instagramového affiliate programu. Navazování spolupráce mezi značkou a influencerem by v tomto případě odpadlo. Pokud by sociální síť firmy vyšachovala, snadno se může stát, že značky budou propagovány z jejich pohledu nevhodnými osobnostmi. Praxe ukáže, jak výrazné budou pro spolupracující firmy přínosy z možných vyšších prodejů prostřednictvím Instagramu.

Platforma ale zašla s podporou komerčně slibných účtů ještě dále. Uživatelé, kteří v rámci sociální sítě provozují vlastní internetový obchod, případně mají i svou modelovou řadu zboží, si nově mohou přidat odkaz na e-shop do záhlaví profilu. Narozdíl od testování affiliate programu jde o novinku vypuštěnou do ostrého provozu. Podle provozovatele Instagramu již má být globálně dostupná.

Sociální síť navazuje snahou dále zvyšovat vlastní e-commerce potenciál na dva týdny staré spuštění sekce rovněž zaměřené na podporu prodejů uvnitř platformy. Takzvané Drops představují kalendář s daty uvedení na trh limitovaných edicí vybraných partnerských značek. Také v tomto případě myslel Instagram na provize – ovšem na své vlastní z uskutečněných transakcí. Server TechCrunch dává aktuální důraz Instagramu do souvislosti s novou verzí operačního systému od Applu, kde je pro technologické společnosti a zadavatele reklamy výrazně těžší získat uživatelská data potřebná k efektivnímu cílení reklamy. Sociální sítě proto intenzivněji hledají nové zdroje příjmů. Pro Instagram by to nemusela být příliš obtížná výzva. Marketingové spolupráci influencerů a značek se na něm značně dařilo ještě před příchodem Apple iOS 14.

-riv-