Digimedia se zaměří na digitální TV vysílání po roce 2030

pondělí, 26. července 2021, 07:30 Aktuality, TV MediaGuru

Odborná konference Digimedia 2021, která se uskuteční 22. září, se bude věnovat otázce příprav na zajištění zemského digitálního vysílání po roce 2030.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Evropské telekomunikační úřady čelí tlaku mobilních operátorů, kteří by si rádi z televizního spektra „ukrojili“ pásmo 600 MHz. Odborná konference Digimedia 2021 bude zjišťovat, jak je na to připravena Česká republika. Uskuteční se ve středu 22. září 2021 v Kongresovém sálu České televize v Praze na Kavčích horách.

Přechod na DVB-T2 byl ukončen nedávno, ale stát už začíná pomalu řešit, zda přijde další přelaďování. Stále častěji se totiž mluví o zájmu mobilních operátorů o frekvenční pásmo 600 MHz, které většina evropských zemí včetně České republiky využívá pro televizní vysílání. Toto pásmo je pro broadcasting garantované pouze do roku 2030 a regulační orgány jednotlivých států již nyní připravují podklady pro oficiální postoj k případnému uvolňování pásma 600 MHz, o kterém se bude hovořit již na světové radiokomunikační konferenci WRC 2023 a případně se o něm rozhodne na stejné konferenci o čtyři roky později.

Co by uvolnění pásma 600 MHz znamenalo pro Českou republiku? A jak by tento krok ovlivnil další rozvoj terestrického televizního vysílání? To bude hlavní otázka pro konferenci Digimedia 2021. 

Konference se také dotkne témat 5G sítí a jejich rozvoje v České republice, streamovacích služeb a jejich vlivu na využívání tradičních lineárních televizních kanálů a věnovat se bude i rozhlasové digitalizaci.

Podrobnosti o programu konference a registrační formulář pro účastníky naleznete na webu konference.

-mav-