#HolkyzMarketingu: Chceme ukázat, že i u nás jsou husté holky

středa, 21. července 2021, 12:00 Marketing MediaGuru

Pandemie, jež přesunula všechny aktivity online, pomohla skupině #HolkyzMarketingu ke zvýšení zásahu. Letos chce proškolit 10 tisíc členek.

Aneta Martinek, COO a spoluzakladatelka skupiny #HolkyzMarketingu, foto: Nicola Zörkler

Aneta Martinek, COO a spoluzakladatelka skupiny #HolkyzMarketingu, foto: Nicola Zörkler

FB skupina #HolkyzMarketingu byla založena již v roce 2014 s cílem propojovat mezi sebou marketérky a všechny, které zajímá marketing, reklamu či moderní technologie. Za sedm let se rozrostla na téměř 29 tisíc členek a kromě sdílení příspěvků a diskusí na největší sociální síti světa dnes nabízí i četné možnosti ke vzdělávání. Pandemie je přesunula všechny online, čímž se rozšířil zásah například o marketérky žijící v menších městech, v zahraničí nebo na mateřské dovolené. 

Díky grantu, který loni skupina získala od americké ambasády, se jí navíc daří své služby profesionalizovat. S penězi bylo možné odstartovat mnoho věcí, například online juniorní Akademii, která loni odbavila jednu třídu začínajících marketérek, letos jich bude již pět. „S grantem jsme mohli dát dohromady kapitál a začít naši práci dělat na plný úvazek, a nejen po večerech jako doposud,“ popisuje Aneta Martinek, spoluzakladatelka a COO #HolkyzMarketingu, s tím, že dnes čítá stálý tým šest lidí, spolu s mentory a konzultanty se to však vyšplhá dokonce i na stovku. 

Vedle juniorní Akademie skupina letos pořádá také její seniorní variantu pro již zkušenější marketérky a výkonnostní Akademii se zaměřením na výkonnostní marketing. Dále organizuje celou řadu webinářů, školení, diskusí či vydává tematické e-booky. Zatímco loni proškolily #HolkyzMarketingu tři tisíce lidí, letos by jich chtěly svými vzdělávacími aktivitami oslovit 10 tisíc. „Za první půlrok se nám podařilo dosáhnout poloviny cíle, tak si myslím, že se k finálnímu číslu dostaneme,“ prozrazuje Aneta Martinek. 

Témata vzdělávacích aktivit přímo vycházejí z poptávky FB skupiny. „Juniorní Akademie reaguje na dotazy holek, kde se naučí základy marketingu. Výkonnostní Akademie zase reflektuje potřebu trhu, kde se lidí schopných pracovat s výkonnostní reklamou nedostává. Podobně volíme i zaměření našich e-booků,“ vysvětluje Aneta Martinek. 

Kromě vzdělávání se #HolkyzMarketingu snaží také pomáhat svým členkám najít práci. Například loňskou juniorní Akademii absolvovalo 50 holek, přičemž 20 % se podařilo prostřednictvím kontaktů skupiny najít práci. Podobně zprostředkovaly práci i na Facebooku. „V březnu 2020 jsme vytvořili dotazník pro lidi, kteří ztratili práci kvůli pandemii, který jsme následně distribuovali na firmy,“ říká Aneta Martinek. Hledání práce se ostatně prolíná i do vzdělávacích modulů, kde je část věnována tomu, zda pracovat ve firmě, agentuře, nebo na volné noze, jaký je v tom rozdíl a kolik si mohou lidé průměrně vydělat. „Chceme, aby si naše absolventky dokázaly lépe představit, která pozice by jim vyhovovala a o kolik peněz si mají říct,“ dodává Martinek. 

Dále #HolkyzMarketingu vytváří příležitosti pro networking. Pro absolventky Akademie tak pořádají offline setkání, aby se mohly mezi sebou poznat a z kontaktů případně těžit i do budoucna. Rovněž byla vytvořena také speciální skupina, kam se dostaly jen zkušené marketérky s praxí delší pěti let a manažerskou pozicí. „Chtěli jsme jim tak nabídnout prostor k diskusi. Ještě před pandemií jsme pro ně zorganizovali několik setkání, kde se za zavřenými dveřmi bavily i o rozpočtech a strategiích. Tím, že se mezi sebou již znaly, nebály se odhalit i interní data,“ přibližuje Martinek. 

Své vzdělávací aktivity otevřela do té doby čistě ženská skupina i mužům. Nicméně příliš velký zájem to u nich nevyvolalo. Další rozšíření cílové skupiny však #HolkyzMarketingu neplánují. „Naše skupina vznikla zejména za účelem spojování a podpory holek. Chceme například přispívat k tomu, aby se zmenšovala pay gap, která je u nás stále velká, nebo aby se zvýšil počet holek na pódiích oborových konferencí,“ doplňuje Aneta Martinek. 

FB skupinu doplní v létě také nový web. „Ten nám umožní lépe prezentovat všechny holky z marketingu i to, čeho dosáhly. Chceme tak ukázat, že i v Česku jsou husté holky, a my víme, kde jsou a dokážeme je propojit,“ uzavírá Aneta Martinek. 

-stk-