APA: Netflix a další zvyšují v Česku poptávku pro výrobu pořadů

čtvrtek, 26. srpna 2021, 12:00 Internet & Mobil, TV MediaGuru

Podle zprávy APA se loni kvůli pandemii zastavil růst obratu filmového průmyslu. Zvyšuje se ale poptávka od globálních firem po výrobě pořadů pro VOD služby.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Rostoucí obrat filmového průmyslu v České republice zastavila až pandemie koronaviru. V loňském roce došlo k propadu českého audiovizuálního trhu o 1,7 mld. Kč (více než 20 %) oproti roku 2019, v němž audiovizuální průmysl naopak dosáhl nejlepšího výsledku za posledních 20 let. Celkový obrat českých produkčních společností sdružených v Asociaci producentů v audiovizi (APA) v roce 2019 dosáhl 9,4 mld. Kč, v roce 2020 se pak propadl na 7,7 mld. Kč. APA to uvádí ve své bilanční zprávě za loňský a předloňský rok.

Predikce dramatického poklesu filmové výroby se podle APA díky včasně zavedeným opatřením nenaplnila, filmová výroba pokračuje od konce května 2020 bez přerušení. Trend trhu i nadále určují zejména produkce zabývající se zahraniční zakázkou, které v roce 2019 dosáhly rekordního obratu ve výši 6,3 mld. Kč. V roce 2020 pak došlo k poklesu na 5,7 mld. Kč tj. 9 % oproti předchozímu roku. Velká část projektů, která se na jaře 2020 realizovala či připravovala, byla pouze odložena a postupně se k výrobě a natáčení na území ČR navracela.

Obraty členů APA 2010-2020 (mil. Kč)

Zdroj: APA, hodnoty se zobrazí najetím na sloupec

Poptávka po výrobě pořadů pro VOD roste

Zvyšuje se poptávka po zakázkové výrobě audiovizuálních děl (AVD) ze stran poskytovatelů služeb videa na vyžádání (VOD), streamovacích platforem a televizních společností. Globální investoři jako Amazon a Netflix potřebují vyrábět okamžitě, proto jsou nyní kvůli nedostatku kapacity ve státech s vyšší pobídkou ochotni vyrábět i v Česku s nízkou 20% pobídkou. V červnu 2021 byl tak kompletně zavázán disponibilní rozpočet filmových pobídek ve výši 800 mil. Kč. Již se natáčí nebo se připravují rozsáhlé projekty společností Netflix, Amazon, Lionsgate, NBCUniversal, ZDF nebo Sky, mezi nimi i pokračování dvou dosud největších několikaletých seriálových projektů Carnival Row a Wheel of Time. Netflix tu právě dotočil nejdražší projekt ve své historii The Gray Man, Apple TV přesunuje z Irska do Česka výrobu kultovního seriálu The Foundation, jehož několikaměsíční natáčení znamená investici 1,2 mld. Kč.

Reklamní produkce klesla

Reklamní produkce v roce 2020 klesla na svoje minimum od roku 2002, kdy začala APA statistiku obratů sbírat. I přes rozšíření členské základny dosáhla pouze na 1,055 mld. Kč, což je meziroční pokles o 44 %.

Pokles zaznamenala především oblast výroby reklamních spotů pro zahraniční zadavatele. Výroba a zadávání reklamy kopíruje vývoj trhu, na jehož zpomalení měla vliv celosvětová pandemie. Na druhou stranu výroba reklamy pro lokální trh je podle zprávy stabilní a bez výrazného propadu,

Servisní společnosti v oblasti reklamy vnímají jako zásadní velký úpadek projektů z Anglie, které jsou způsobené jednak zpřísněnými nařízeními v souvislosti s covid-19 v oblasti cestování a jednak dopadem Brexitu a motivací klientů, aby vytvářely projekty na území Spojeného království. I USA začaly realizovat více projektů v bližších místech jako např. Mexiko či Kanada. Už před pandemií poklesla i realizace projektů z Francie, kde se nedařilo českým produkčním společnostem finančně vyhovět rozpočtům. I přes tento pokles zůstávají Praha a ČR dobrou destinací. Důvodem má být především silná infrastruktura.

APA sbírá a vyhodnocuje údaje o obratech svých členů – nezávislých producentů v oblasti zahraniční zakázky, reklamy, české filmové, televizní a on-line tvorby, dokumentu a animace od roku 2002. V loňském roce byla v důsledku pandemie covid-19 narušena kontinuita pravidelných bilančních zpráv, proto letošní zpráva mimořádně shrnuje roky 2019 a 2020.

-mav-