Marketingový risk firmě Zážitky.cz vyšel, prodeje rostou

pátek, 20. srpna 2021, 07:25 Marketing, Outdoor MediaGuru

Koncert v balónu, který na začátku července uspořádala firma Zážitky.cz, se podle majitele Jana Hájka vyplatil. Prodeje zážitků začaly znovu růst a firma se přibližuje k číslům z roku 2019.

Matěj Ruppert při přípravě kulturní akce Koncert v balónu, zdroj: Zážitky.cz

Matěj Ruppert při přípravě kulturní akce Koncert v balónu, zdroj: Zážitky.cz

Propad tržeb až o 90 %, nejistota a světlo v tunelu v nedohlednu. Nebyly v tom zdaleka sami, ale přesně tak by se dal zrekapitulovat zážitkový byznys od začátku pandemie. Majitel firmy Zážitky.cz, Jan Hájek, viděl první oživení před loňskými Vánocemi a v průběhu letošního jara se rozhodl udělat něco, co dodá lidem energii a pomůže jejich byznysu.

„První zásadnější oživení jsme zaznamenali letos na jaře a z reakcí zákazníků bylo cítit, že už toho mají opravdu dost a chtějí začít žít, navzdory hrozbě koronaviru, opět normálně. Začali si proto opět kupovat zážitky všeho druhu, aby až se restrikce uvolní, mohli hned vyrazit a něco zažít. To nás inspirovalo k projektu Koncert v balónu, kde jsme mohli lidem představit kreativní spojení zážitku s kulturou, a to všechno zcela bezpečně v souladu se všemi nařízeními,“ popisuje Hájek začátek projektu, na kterém se rozhodl spolupracovat s předním českým showmanem, Matějem Ruppertem.

Tým zážitkové agentury Zážitky.cz a tříčlenné uskupení G-Point Hunters ve složení Matěj Ruppert, Roman Holý a Tereza Černochová uspořádali ve čtvrtek 1. července na náměstí Přemysla Otakara II v Českých Budějovicích ojedinělou akci –Koncert v horkovzdušném balónu. Podle Jana Hájka trvaly přípravy déle než dva měsíce a celý projekt ho vyšel na více než půl miliónu korun. „Nebudeme zastírat, že smyslem projektu bylo udělat kreativní marketingovou akci, to je pochopitelné, ale zároveň jsme se chtěli pokusit udělat něco hezkého, co tu ještě nebylo. A koncert naživo v horkovzdušném balónu, ze kterého se bude linout hudba z reproduktorů, a navíc bude live přenášena do online prostoru, to je zkrátka unikát,“ dodává Hájek.

Jen na technickém řešení a zajištění zvukové i obrazové části se podílely desítky lidí. Vše muselo být řešené bezdrátově, jako zdroj energie posloužily velké baterie a zvukař s pilotem se museli vejít do malého prostoru společně s umělci. Společně s nimi pak odstartovaly další tři divácké balóny, ve kterých byli novináři a kameramani. Koncert se totiž přenášel online s pomocí Mall.TV na webové stránky projektu www.koncertvbalonu.cz. Z tohoto důvodu byly právě vysoké nároky na techniku, jinak by celý projekt ztroskotal. „Udělali jsme dva testovací lety, na kterých jsme všechno vyzkoušeli a ladili jsme detaily. A těch bylo opravdu hodně. Přece jenom pro všechny z profesí byl koncert v balónu premiéra a výzva. S ohledem na ztráty z doby covidové jsme si nemohli dovolit udělat akci za statisíce a nemít alespoň nějakou jistotu, že to půjde. Bohatě stačí, že let balónu nikdy nenaplánujete na sto procent kvůli počasí, takže jsme chtěli získat jistotu alespoň v produkční a technické části. Kvůli počasí jsme nakonec museli let opravdu přesunout ze středečního večera na čtvrteční ráno, kdy už to naštěstí klaplo," popisuje Jan Hájek.

A výsledek? Na stránce koncertu, u partnera Mall.tv a na sociálních sítích přenos sledovalo víc než 15 tisíc diváků. Matěj Ruppert na svém instagramovém profilu, kde ho sleduje téměř 90 tisíc lidí, o projektu pravidelně informoval. O koncertu mluvil Matěj Ruppert v live rozhovoru u Lucie Výborné na Radiožurnálu, kde si její pořad každý den naladí až 800 tisíc posluchačů. Díky neobvyklému konceptu zaujal projekt kulturní sekci České televize a regionální i hlavní česká média – např. ČTK, MFD, Českobudějovický Deník, Budějickou Drbnu, Rádio Impuls, Reflex.cz, Blesk.cz apod.

Podle Hájka splnil projekt očekávání i v další rovině: „Jedna stránka je ta mediální, kde se Koncertu v balónu dostalo velké pozornosti. A neskromně říkám, že zaslouženě, protože to byla fakt fuška. Ve stále krizové době pandemie jsme se rozhodli pustit do velmi nejistého podniku s cílem zaujmout fanoušky a zákazníky, a ve spolupráci s Matějem Ruppertem zase přinést trochu té kultury v jiné podobě. Dostali jsme od zákazníků velké množství pozitivních reakcí a dopad jsme zaznamenali i obchodně. Od konce omezení nám rostou prodeje zážitků a postupně se přibližujeme k ‚před-covidovým’ číslům roku 2019. Zájem o lety horkovzdušným balónem jsou zdaleka největší, a právě tomuto segmentu zážitků, který patří k našim nejprodávanějším, se chceme ještě více věnovat než doteď. Sice už vlastníme dva horkovzdušné balóny, přesto ještě nekončíme a máme další plány a nápady," nastiňuje budoucí plány.

Zdroj: Zážitky.cz