MTV vysílá čtyřicet let, nezůstala jen u hudby

úterý, 10. srpna 2021, 17:45 TV MediaGuru

Na začátku srpna uplynulo čtyřicet let od doby, kdy poprvé začala vysílat televizní stanice MTV.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Málokterý projekt ovlivnil televizní zábavu tak jako ikona mezi specializovanými stanicemi MTV. Na její produkci vyrostly celé generace diváků a popularitu díky ní získaly mnohé globální hvězdy hudební i výtvarné scény. Například kariéra Madonny se rozjela ruku v ruce s rostoucí popularitou stanice. Nic nebylo příznačnější než samotný start stanice 1. srpna 1981, kdy jako první videoklip byla odvysílána písnička Video Killed the Radio Star od The Bugles. Osmdesátá a devadesátá léta byla ve znamení videoklipů a televize vůbec. Přestože od třetího milénia video štafetu přebral internet, respektive zejména Youtube, legenda MTV se udržela dodnes.

Snažila se totiž vyhovět diváckým preferencím a podařilo se ji odhadnout nové trendy. Fenomén reality show má počátky právě u MTV, která tento formát zpopularizovala. A stejně jako v předešlých dekádách, i v novém tisíciletí umožnila vytvořit případně udržet status vybraných celebrit. Kdo by si dodnes nepamatoval seriál Osbournovi. Začal se vysílat 5. března 2002 a ihned se katapultoval mezi historicky nejsledovanější pořady stanice. Diváci mohli nahlédnout do života zpěváka Ozzyho Osbourna. V témže roce dokonce získal ocenění Emmy. Jen pro srovnání jiná ikonická reality show, která skončila teprve nedávno – Držte krok s Kardashians – se začala vysílat až 5 let po vstupu Osbournových na obrazovky.

I v třetí dekádě nového tisíciletí se snaží MTV držet krok s dobou. Stanice patří do portfolia ViacomCBS, kam spadá rovněž VH1, CMT, POP TV, Paramount Netvork a Comedy Central. Celá tato skupina dostala nedávno nový název MTV Entertainment Group. Jejich studia stojí za produkcí ceněných dokumentů a úspěšných seriálů, které se objevily i na streamovacích platformách. Pod produkci MTV Entertainment Studios spadají Emily in Paris nebo Reno 911. Z dokumentů jde o The Real World Homecoming: New York nebo 76 Days.

Přestože si tyto projekty běžný divák hned tak s MTV nespojí, síla brandu zůstává i po 40 letech významná. Povědomí o značce MTV mělo ve věkové kategorii 13 až 49 let 98 % uživatelů. Jen pro srovnání: u VH1 to bylo 55 % dotázaných. Data vycházejí z interního průzkumu provedeném v roce 2019 ve 13 zemích. Aktuálně stanice vysílá ve více než 180 zemích světa, kde ji může sledovat až 1,4 miliardy diváků. Na sociálních sítích má dosah 700 milionů fanoušků. V České republice MTV vysílala v letech 2009-2013.

Autorka textu: Erika Luzsicza, Axocom