Netflix nastartoval v Polsku růst trhu placených videí

pátek, 6. srpna 2021, 07:40 TV, Internet & Mobil MediaGuru

V dalším vydání hovorů Atmedia Expert Talks se diskutovalo o situaci na polském trhu.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Pandemie koronaviru vedla k navýšení sledovanosti lineární televize i v Polsku, citelně ale rostl zájem také o video na vyžádání (VOD), popisuje v novém vydání expertních hovorů Atmedia Expert Talks Wojciech Kowalczyk z polské veřejnoprávní TVP. „Celý boom trhu s videi na vyžádání odstartoval Netflix, když vstoupil na polský trh. Vedle velkého množství obsahu začal výrazně investovat také do marketingu a naučil lidi sledovat kvalitní obsah," uvádí v rozhovoru s managing directorkou zastupitelství tematických stanic Atmedia Michaelou Vasilovou.

Vstup Netflixu do Polska tak podle jeho slov přinesl velký impuls k růstu celého trhu placených videí, o který se začali zajímat i další hráči. To potvrzuje i vstup severské skupiny NENT, která zde od 3. srpna uvedla platformu Viaplay

Netflix je v současnosti největším SVOD hráčem na polském trhu. Prosazuje se jak mezinárodním obsahem, tak se snaží vytvářet i lokální obsah. Právě na poli videa na vyžádání (VOD) očekává Kowalczyk mezi hráči souboj o diváky. Do úvahy o budoucím vývoji je ale také nutné vzít v úvahu reklamní kontext. Placené video služby na vyžádání (SVOD) žádný reklamní prostor nevytvářejí. „Ten nabízejí pouze televizní vysílatelé a AVOD platformy. Čím větší je AVOD platforma, tím víc reklamních možností přináší zadavatelům. Je však nutné poznamenat, že cena za oslovení diváka v rámci AVOD je vyšší než prostřednictvím lineární televize. To se může v průběhu let změnit, dnes jsou ale ceny rozdílné,“ popisuje dále. Klíčovou otázkou pro zadavatele reklamy tak zůstává, jak diváky efektivně oslovit – vedle lineární televize a AVOD (video platformy s reklamou), existují ještě SVOD a horizontální portály. Reklamní trh ale postrádá jednotný systém, který by měřil sledovanost napříč platformami. Pro zadavatele je přitom zásadní vědět, jaký zásah pomocí jednotlivých kanálů vytvářejí.

Čas strávený sledováním lineární televize v obecné cílové skupině diváků starších 4 let zůstává v Polsku stabilní a v divácké skupině 50+ dokonce roste. Na druhou stranu se snižuje v mladších diváckých skupinách (16-34 a 16-44 let). Zájem o videoobsah ale neklesá, a proto je klíčovou otázkou pro vysílatele oslovit diváky správnou nabídkou ve správný čas, zmiňuje Kowalczyk. Polský televizní trh je celkově fragmentovanější než český. Celkem na něm operuje více než 300 stanic vysílajících v polštině, do měření sledovanosti je pak zapojeno 170 stanic.

Na celý video rozhovor Michaely Vasilové a Wojciecha Kowalczyka se můžete podívat níže. Video je opatřeno titulky.

Zdroj: Atmedia

-mav-