Babiš a Okamura vedou na Facebooku, SPOLU je úspěšné na Twitteru

pátek, 10. září 2021, 12:10 Internet & Mobil, Výzkum MediaGuru

Andrej Babiš a Tomio Okamura kralují Facebooku, Twitter je doménou SPOLU a Ivan Bartoš vládne Instagramu, ukazuje analýza Newton Media.

Zdroj: Newton Media

Zdroj: Newton Media

Z volebních lídrů má nejvíce sledujících na Facebooku předseda SPD Tomio Okamura. Na Twitteru je nejvíc sledován profil premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše, dominují mu však příspěvky představitelů koalice SPOLU. Na Instagramu je nejúspěšnější Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany. Vyplývá to z analýzy společnosti Newton Media, která se zaměřila na lídry jedenácti politických stran s potenciálem dostat se do Sněmovny.

Facebooku dominuje Tomio Okamura, kterého aktuálně sleduje 302 tisíc uživatelů. Andrej Babiš má o zhruba 18 tisíc sledujících méně, je však na Facebooku ze všech volebních lídrů nejpilnější. Během dvou prázdninových měsíců (1.7. – 31.8. 2021) zveřejnil 545 příspěvků, což je třikrát více než vytvořil za stejné období lídr ODS Petr Fiala a desetkrát více než předseda ČSSD Jan Hamáček. V průměru to znamená, že premiér (či jeho marketingový tým) zveřejní téměř devět příspěvků denně.

Posty Andreje Babiše však nevyvolávají takové množství reakcí jako příspěvky Tomia Okamury. „Z vítězné pětice příspěvků, které během léta nasbíraly nejvíce interakcí, náleží hned čtyři Tomiu Okamurovi. Boduje například videi, ve kterých ve Sněmovně vyzývá ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, aby již znova nenasazoval občanům ‚náhubky’ anebo když ve vysílání CNN Prima News vystupuje proti údajné diskriminaci neočkovaných. Obě tato videa dosáhla přes 8 tisíc sdílení,“ říká Jitka Adamčíková ze společnosti Newton Media.

Zdroj: Newton Media, data k 7.9. 2021

Zdroj: Newton Media, data k 7.9. 2021

Z volebních lídrů má třetí největší počet fanoušků na Facebooku Ivan Bartoš, následovaný Robertem Šlachtou a Petrem Fialou. Bartoš však na Facebooku zveřejňuje poměrně málo příspěvků a je tak výrazně méně aktivní než Robert Šlachta nebo šéfka hnutí Trikolóra Zuzana Majerová Zahradníková, kteří patří mezi nejplodnější přispěvatele na Facebooku hned po šéfech ANO a SPD. U

Na Twitteru sice dominuje Andrej Babiš s 456 tisíci sledujícími, nicméně největší zájem a reakce vyvolaly příspěvky Markéty Pekarové Adamové. Při srovnání úspěšnosti komunikace na Twitteru a Facebooku je tak vidět zásadní rozdílnost uživatelů těchto sociálních sítí. „Na Twitteru jsou mnohem úspěšnější představitelé koalice SPOLU a Pirátů a STAN. Je patrné, že na této sociální síti je daleko více zastoupena jejich cílová skupina. Nicméně z hlediska celkového zásahu se na Twitteru bavíme o celkovém počtu uživatelů v řádu statisíců, na Facebooku jde o miliony,“ říká David Kursa a ke komunikaci jednotlivých předsedů na Twitteru doplňuje, že poslední měsíce ukazují na výrazné zlepšení u Mariana Jurečky. „I když má relativně málo fanoušků, některé jeho tweety se z hlediska míry zapojení uživatelů dokážou vyrovnat příspěvkům Markéty Pekarové Adamové, Andreje Babiše či Ivana Bartoše,“ dodává Kursa.

Pekarová Adamová je úspěšná také na Instagramu, který zase Andrej Babiš nevyužívá. Na Instagramu je nejsilnější Ivan Bartoš s více než 40 tisíci sledujícími. Druhá je již zmiňovaná Pekarová Adamová a hned za ní Tomio Okamura. Předseda SPD je sice na Instagramu velmi aktivní – během letních prázdnin vyprodukoval téměř dvojnásobný počet příspěvků než Pekarová Adamová a Bartoš dohromady, jeho posty však vyvolávají méně reakcí a během léta dokonce poklesl počet lidí, kteří sledovali jeho profil. Zatímco záběry na Bartoše za mixážním pultem na pirátském festivalu v Dolánkách u Turnova vyvolaly přes 6 tisíc interakcí, příspěvek Tomia Okamury s fotografií od Máchova jezera, který byl jeho nejvlivnějším letním příspěvkem na Instagramu, vyvolal jen pětinu reakcí, co DJ Bartoš. 

Autorka textu: Jitka Adamčíková, Newton Media