CZ IPI a NFNZ se ohradily proti diskriminaci novinářů

čtvrtek, 30. září 2021, 07:00 Aktuality, Tisk MediaGuru

CZ IPI a NFNZ se ohradily proti tomu, že někteří novináři nebyli vpuštěni na tiskovou konferenci Viktora Orbána a Andreje Babiše.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) a Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) se ohradily proti tomu, že některým novinářům nebyl umožněn vstup na tiskovou konferenci, uspořádanou při příležitosti návštěvy maďarského premiéra Viktora Orbána v Česku.

„Na tiskovou konferenci předsedy maďarské a české vlády i na následné setkání pana Babiše a pana Orbána s veřejností, nebyli vpuštěni zástupci renomovaných zahraničních i tuzemských médií. Na červeném seznamu nežádoucích se ocitli například kolegové a kolegyně z francouzského listu Le Monde, německé veřejnoprávní televize nebo českého zpravodajského webu Seznam Zprávy. Postup Úřadu vlády je v tomto případě v rozporu s Listinou základních práv a svobod, která zaručuje právo na informace," uvedly obě organizace ve společném prohlášení. Místa nezbyla ani na novináře z Hospodářských novin nebo serveru Investigace.cz.

Diskriminaci médií a novinářů, která jim brání ve výkonu jejich profese, zmíněné organizace odmítly. Za zejména nepřijatelný považují takový postup ze strany státních úřadů a dalších organizací, jejichž činnost je plně nebo částečně hrazena ze státních prostředků.

Mluvčí vlády Vladimír Vořechovský to zdůvodnil nedostatečnou kapacitou sálu. Někteří novináři nejpozději v úterý dostali omluvu, že z důvodu nedostatečné kapacity nebude možné jejich akreditaci na tiskovou konferenci potvrdit. „Mrzí mě to, ale všichni, kteří akreditaci neobdrželi, se to tedy dozvěděli včas," sdělil ČTK.

Novináři, kterých se to týká, kapacitní důvody zpochybňují. Magdalena Sodomková z deníku Le Monde řekla ČTK, že na akci byla vpuštěna třeba novinářka z regionálního rádia, která do divadla přišla bez potvrzené akreditace. Pozastavila se nad tím, že o vstupu na tiskovou konferenci, která byla součástí Orbánovy státní návštěvy v ČR, rozhodoval podle ní člen marketingového týmu ANO.

„Bylo nám všem sděleno, že na nás nevyšla kapacita. Zajímavá souhra náhod, vzhledem k tomu, že jsme se každý registrovali v jiný čas," napsal na twitteru server Investigace.cz

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu také vyzval novinářky a novináře, aby v takových situacích projevili solidaritu s kolegyněmi a kolegy, kterých se omezení dotknou. Například tak, že za nepřítomné položí jejich otázku i s uvedením jména a média, které se akce účastnit nemůže.

-mav-, -čtk-