Čím dál víc reklamních zadavatelů zohledňuje při plánování svého mediálního rozpočtu nejen výkonnost, ale i hodnoty své značky nebo CSR aktivity. Oproti loňsku jejich podíl stoupl o pětinu na 82 %. Vyplývá to z průzkumu Advertiser Perceptions Trust Report, který se dotazoval 250 marketérů a kreativců z agentur.
„Mnoho zadavatelů přehodnocuje hodnoty svých firem a to, jak dobře se jim daří je uplatňovat. Stále méně jsou také ochotni přijímat výkon za každou cenu,“ hodnotí Sarah Bolton ze společnosti Advertiser Perceptions.
Více než polovina zadavatelů (54 %) mění, jak a kde investují své mediální výdaje, a to s cílem nepodporovat dezinformační weby. Čtyři z pěti inzerentů věří, že značky mají mít větší kontrolu nad tím, kdo přesně z jejich reklamy profituje, i když 77 % respondentů uvedlo, že je to jen těžko dohledatelné.
Dvě třetiny si myslí, že reklama umístěná na důvěryhodných zpravodajských webech je pro značky bezpečná, zatímco 64 % upřednostňuje reklamu obecně mimo zpravodajství, aby bylo problémům s ochranou značky předejito.
Přes polovinu respondentů (59 %) zohledňuje při mediálním plánování i rating mediálního partnera, a to zejména na základě jeho důvěryhodnosti. Až 79 % zadavatelů je toho názoru, že by jednotlivé digitální platformy, včetně Googlu a Facebooku, měly být více zodpovědné za šíření nenávistného obsahu, který sdílí jejich uživatelé.
Ochrana značky a s tím spojené téma zneužití dat jsou dnes pro zadavatelé důležité. Brand safety je v jejich očích těsně propojena s důvěryhodností značky, a její narušení tak může vést ke změně mediálních výdajů. Oproti tomu ochrana osobních údajů na významnosti něco ztratila – obavy z narušení bezpečnosti dat má jen 36 % dotázaných, co je o 17 pb. méně než loni.
V oblasti ochrany značky spoléhají zadavatelé zejména na technologická řešení, nicméně mnozí si také vybírají pro svou reklamu jen kvalitní média. „Do toho jsou zahrnuta i menší média, poskytující lokální zpravodajství či informace pro různé komunity,“ dodává Sarah Bolton.
-stk-