ČT zapojí do předvolební debaty AI, Nova odvysílá dvě diskuse

úterý, 5. října 2021, 07:25 Aktuality, TV MediaGuru

Superdebatu České televize doprovodí poprvé v historii předvolebních diskuzí v Česku umělá inteligence. Poslední velkou debatu před volbami nabídne TV Nova.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Do předvolební Superdebaty pozvala Česká televize osm lídrů stran, hnutí a koalic. Vůbec poprvé v historii předvolebních televizních debat v Česku jim bude otázky pokládat, kromě moderátorky Světlany Witowské, také umělá inteligence (AI). Dvouhodinovou diskuzi z Právnické fakulty Univerzity Karlovy odvysílají přímým přenosem programy ČT1 a ČT24 ve středu 6. října od 20 hodin.

„Virtuální moderátorka dostala k dispozici programy stran, hnutí a koalic týkající se budoucnosti a digitalizace, a také životopisy jednotlivých předsedů. Z nich vytvořila několik otázek, které sama položí hostům Superdebaty,“ uvedl zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT František Lutonský.

Poslední debatu na největších celoplošných stanicích odvysílá TV Nova. Na čtvrtek 7. října připravila dvě debaty. První odvysílá od 17:00 do 18:20. Půjde o diskuzi zástupců politických stran, hnutí nebo koalic, které by dle předvolebních průzkumů překročily hranici 5 % hlasů nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, ale zároveň nejsou umístěny mezi prvními třemi. Televize se nakonec rozhodla oslovit i strany, které získaly v předvolebních průzkumech více než 4 %. Zdůvodnila to tím, že chce vzít v potaz i statistickou chybu, protože dvě strany skončily těsně pod pěti procenty. V debatě se tak utkají zástupci KSČM, ČSSD, SPD a Přísaha. Debatu moderuje Barbora Divišová.

Debaty lídrů prvních tří stran, hnutí či koalic se uskuteční ten samý den od 20:00 a bude trvat 90 minut. V debatě se představí zástupci ANO, Spolu a Koalice Piráti a Starostové. Moderátorem je Rey Koranteng.

Debaty budou kromě TV Nova a TN Live ke zhlédnutí v přímém přenosu také na sociálních sítích –konkrétně na Facebooku, YouTube a Twitteru.

První dvě debaty vysílala TV Prima. Na svých kanálech CNN Prima News a TV Prima přinesla nejprve v neděli 26.9. diskusi osmi lídrů politických stran. V neděli 3.10. pak odvysílala debatu čtyř zástupců stran s nejsilnějšími preferencemi (původně avizovala přítomnost tří zástupců).

-mav-