Sedm tipů, jak se připravit na Black Friday

neděle, 17. října 2021, 08:40 Marketing, Retail MediaGuru

Black Friday už pomalu ťuká na dveře. Přinášíme sedm praktických tipů, jak ho co nejvíce vytěžit.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Letošní Black Friday se velmi rychle blíží a experti v oblasti e-commerce očekávají, že tento rok bude trvat vůbec nejdéle za celou jeho existenci. Společnost ROI Hunter, jež umožňuje maloobchodníkům získávat data o  svých produktech ze sociálních sítí, proto dala dohromady sedm tipů, jak se na něj připravit, a dosáhnout tak co nejlepších výsledků.

Pandemie Covid-19 celosvětově zvýšila online prodeje v loňském roce o 900 miliard dolarů v porovnání s rokem 2019. Je tedy pravděpodobné, že letošní Black Friday, stejně jako ten loňský, bude především o online nákupech.

Tip 1: Naplánujte kampaň včas

Včasné plánování kampaně je stěžejní. Slevy totiž někdy začínají již na konci října, a proto je dobré začít s přípravami už v září. Důležité také je určit si hned na začátku na koho kampaň cílí, jaké zboží propagovat a o kolik je možné zlevnit produkty, aby byly stále ziskové. 

Tip 2: Využijte i zboží, které se prodává méně

Máte nějaké zboží, které máte na skladě delší dobu a moc se neprodává? Je několik možností, jak ho využít. Jednou z nich je použít ho jako dárek při nákupu nad rámec určité částky, případně jako pozornost pro nového zákazníka. Můžete je také zkombinovat v rámci balíčku s produktem, který je naopak velmi populární, a zvýšit tím jeho atraktivitu. Třetí možností je vytvořit balíčky jen ze zboží, které se prodává méně a dát jim konkrétní téma, například návrat do školy nebo dívčí party, díky čemuž má větší potenciál zaujmout nakupující. 

Tip 3: Naučte se efektivně pracovat se skladovými zásobami 

Důležitým krokem na cestě k efektivitě je rozhodně také sledování zásob a práce s nimi. Je důležité sledovat, které zboží je populární a které méně. Vyhnete se tak situaci, kdy nebudete schopni uspokojit poptávku po vašem bestselleru, ale zároveň bude polovinu skladu zabírat zboží, které se prodává méně. Využít lze k tomu i jeden z nástrojů společnosti ROI Hunter, tzv. Product Insights, který shromažďuje všechna produktová data, například stav zásob, marži nebo pravděpodobnost, že zákazník daný produkt vrátí, na jednom místě a umožňuje tak najít nejziskovější a nejméně ziskové produkty. 

Tip 4: Využijte loňský rok k dobru

Letošní zisk během Black Friday lze podpořit také znovupoužitím loňských akcí, které byly nejziskovější. Zjistěte, které produkty se v loňském roce prodávaly nejvíce, duplikujte slevy a využijte je znovu. Populární zboží z předešlého roku má velký potenciál zaujmout i letos a zvýšit tak atraktivitu a viditelnost novinek. 

Tip 5: Zaujměte nového zákazníka

Black Friday je nejen výborná příležitost ke zvýšení prodejů, ale také skvělý způsob, jak zaujmout potenciální zákazníky a motivovat je k opakované návštěvě. Pokud je nakupující na e-shopu poprvé, je až 92% pravděpodobnost, že si při své první návštěvě nic nekoupí. Efektivním způsobem, jak ho motivovat k další návštěvě, je například časově omezený voucher na první nákup, pro jehož získání musí zadat svou e-mailovou adresu. Tím získáte i možnost ho znovu kontaktovat s různými slevovými akcemi nebo newslettery, cílenými přímo na zboží, které ho zajímá. 

Tip 6: Personalizujte, personalizujte, personalizujte

Personalizace je klíč k úspěchu. Ať už jsou to slevové vouchery na zboží, které si zákazník prohlížel, nebo reklamy se zbožím, co by právě jeho mohlo zajímat. Zaměřte se pouze na ty zákazníky, které vaše promo akce zajímají na základě času, který na e-shopu nebo prohlížením konkrétních produktů strávili a vyhněte se tím plýtvání času a nákladů. 

Tip 7: Zjednodušte celý proces

Každý zákazník chce v dnešní době uskutečnit online nákup v co nejkratším čase. Zjednodušte proto celý web tak, aby byl celý proces co nejkratší, vyžadoval minimum kroků a cesta k nejprodávanějšímu produktu byla co nejrychlejší. Zamyslete se, jak udělat celý e-shop intuitivní a přehledný pro zákazníka tak, aby pro něj nakupování u vás bylo příjemným zážitkem.