Allegro kupuje české e-shopy Mall Group a kurýra WeDo

pátek, 5. listopadu 2021, 07:25 Internet & Mobil, Retail MediaGuru

Polská společnost Allegro se dohodla na převzetí stoprocentního podílu v české skupině e-shopů Mall Group a kurýrní firmě WeDo.

Jakub Havrlant, předseda představenstva Mall Group, a François Nuyts, CEO společnosti Allegro. Zdroj: Mall Group

Jakub Havrlant, předseda představenstva Mall Group, a François Nuyts, CEO společnosti Allegro. Zdroj: Mall Group

Polská společnost Allegro se dohodla na převzetí stoprocentního podílu v české skupině e-shopů Mall Group a kurýrní firmě WeDo. Allegro transakce vyjde až na 975 milionů eur (přibližně 24,7 miliardy Kč), uvedla v tiskové zprávě skupina Rockaway Capital. Ta je spolu se skupinami PPF a EC Investments dosavadním spoluvlastníkem Mall Group.

„Pro skupinu Rockaway Capital je to největší obchod v její historii a zároveň vyvrcholení příběhu, který jsme začali psát v roce 2014, kdy jsme vsadili na oblast e-commerce a začali budovat tehdy ještě E-commerce Holding," zhodnotil transakci zakladatel Rockaway Capital Jakub Havrlant. Skupinu Mall Group se podle něj podařilo prodat v situaci, která je kombinací úspěšných výsledků firmy, zájmu investorů a příznivé situace na trhu.

Polská nákupní platforma Allegro kupuje Mall Group a WeDo za cenu 881 milionů eur (22,3 mld. Kč), která vychází z pevného ocenění ve výši 925 milionů eur (23,5 mld Kč) upraveného o dluh a podobné položky ve výši 44 milionů eur. Konečná cena může být navýšena až o 50 milionů eur (1,3 mld. Kč) v závislosti na výkonnosti Mall Group.

Zhruba 47 procent ceny bude uhrazeno akciemi Allegra. „Takže stávající akcionáři Mall Group se budou na tomhle příběhu dál podílet," uvedl mluvčí Rockaway Capital Pavel Kalouš.

Koupí získá polská společnost skupinu Mall Group a logistická aktiva společnosti WeDo v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku a Polsku. Transakce se netýká společností Vivantis, Mall Pay, ani Mall.TV a Košík.cz, které byly již v minulosti z Mall Group vyčleněny.

Do skupiny Mall Group patří vedle internetového tržiště Mall také například e-shop s elektronikou CZC.cz. Firma je spoluvlastněná investiční skupinou Rockaway Capital Jakuba Havrlanta, investiční skupinou PPF a EC Investments Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Role řídícího akcionáře připadá skupině Rockaway.

Spojení Mall Group a Allegro vytvoří přední platformu pro e-commerce v celém regionu, která pod jednou střechou spojí řadu značek – Mall, mimovrste, CZC.cz, WeDo a Allegro, Ceneo, eBilet a One. Klienti společné platformy budou moci využívat program Smart a věrnostní výhody.

„Během dvou desetiletí se Allegro stalo oblíbeným nákupním místem polských spotřebitelů. Společně se skupinou Mall Group a WeDo budeme nyní schopni zlepšit každodenní život nejen 18 milionům zákazníků, které již obsluhujeme, ale také oslovit zbytek Evropy. Kupující budou těžit z lepšího výběru, cen a pohodlí, zatímco společná základna přibližně 135 tisíc obchodníků bude moci ‚jednou zalistovat, prodávat všude’.  Díky začlenění skupiny Mall Group bude naše přítomnost v Polsku, České republice, na Slovensku, ve Slovinsku, v Maďarsku a v Chorvatsku, což odpovídá více než 250 miliardám eur a více než 70 milionům lidí, také základem pro vytvoření silného mezinárodního týmu v oblasti technologií, e-commerce a logistiky,“ uvedl François Nuyts, CEO společnosti Allegro.

Mall Group v obchodním roce končícím letos 31. března zvýšila obrat o 26 procent na 20,7 miliardy korun a poprvé skončila v zisku. Počet objednávek se meziročně zvýšil o 31 procent na 14 milionů.

Kurýrní firma WeDo vznikla loni na podzim na základech převzetí tehdejší kurýrní služby InTime a sítě výdejních míst Uloženka. Za první rok své existence přepravila téměř deset milionů zásilek. Spoluvlastníky WeDo jsou, stejně jako v případě Mall Froup, skupiny PPF, EC Investments a Rockaway Capital.

-čtk-, -mav-