APA ve čtvrtek představí pravidla zeleného natáčení

úterý, 30. listopadu 2021, 11:00 Aktuality, TV MediaGuru

Asociace producentů v audiovizi představí na semináři pravidla zeleného natáčení pro snížení uhlíkové stopy a spouští platformu Greenfilming.cz.

Z filmu Okupace, zdroj: APA

Z filmu Okupace, zdroj: APA

Asociace producentů v audiovizi (APA) představí ve čtvrtek 2. prosince pravidla „zeleného“ natáčení na veřejné akci s názvem Greenfilming v praxi. Tu bude možné sledovat i online na nově vznikající platformě Greenfilming.cz. Uskuteční se od 10 do 13 hodin v projekčním sále Studia FAMU v Klimentské ulici v Praze a je určena pro zájemce o nejnovější trendy v oblasti udržitelného natáčení.

V průběhu letošního roku APA vytvořila Manuál zeleného natáčení pro filmové producenty. Jde o první aktivitu na poli udržitelnosti audiovizuálního průmyslu. „Je to důležité společenské téma, které je nutné řešit jak globálně na úrovni celosvětové politiky, tak i lokálně. Každý stát, každý obor může v rámci svých možností přispět a audiovize nesmí zůstat stranou. My filmaři si uvědomujeme, že naše planeta je jediná lokace, kterou máme a je potřeba ji chránit,“ vysvětluje výkonná ředitelka APA Magdaléna Králová.

I v tuzemsku už vznikají televizní seriály, celovečerní filmy nebo reklamy zohledňující postupy zeleného natáčení. APA si dala za úkol filmové tvůrce v jejich úsilí podpořit a vytváří pro ně nástroje, které jim zavádění zelených principů usnadní. Nedávná britská studie říká, že při dodržování ekologických zásad během natáčení jednoho celovečerního filmu lze ušetřit uhlíkovou stopu odpovídající objemu roční stopy deseti běžných domácností.

„Ve výzvách na podporu výroby filmů jsme nedávno zavedli povinnou rubriku, aby se producenti mohli vyjádřit, zda a jakým způsobem budou aplikovat postupy udržitelného natáčení. Je to následně jedna z věcí, ke které přihlížíme, když na Radě o daném filmu debatujeme. Doufáme, že producenti sami zváží potřebu těchto změn a budou motivováni je zavádět. Vnímáme proto velmi pozitivně dlouhodobou iniciativu Asociace producentů v audiovizi v této oblasti,“ říká Helena Bendová, předsedkyně Rady Státního fondu kinematografie.

Při vzniku filmových projektů v zahraničí bývá například na place přítomen tzv. zelený koordinátor, který je k dispozici členům štábu jako konzultant pro udržitelné natáčení a zároveň dohlíží na správné uplatňování těchto principů v praxi. V České republice jsou pravidla zeleného natáčení především v kompetenci producentů. „Přestože byl náš film Okupace nízkorozpočtový, zaváděli jsme opatření, která produkci nic nestála. Standardem bylo používání vlastních lahví na vodu, důležitá byla lokálnost při výběrů dodavatelů cateringu, samozřejmostí třídění odpadů nebo tzv. carpooling (svoz lidí jedním autem). Dobová stavební úprava reálného baru v kulturním domě v Novém Strašecí se místním provozovatelům zalíbila natolik, že se ji rozhodli v interiéru ponechat do dalších let a my jsme se tak vyhnuli její likvidaci. Do budoucna se chci zabývat recyklací filmových kulis a kostýmů,“ říká producentka snímku Okupace Julie Žáčková.

Mezi hosty čtvrteční akce bude například průkopnice těchto principů v televizním prostředí Hana de Goeij. Televizní stanice Nova se tématu věnuje i na mezinárodním poli a společně s APA dala vzniknout manuálu principů zeleného natáčení lokalizovaného pro tuzemský audiovizuální trh. Akcí bude provázet Eva Dvořáková Pérez, producentka a manažerka reklamní sekce APA.

Nova začíná uplatňovat principy zeleného natáčení

středa 27. října 2021

-mav-