APEK: Až 40 % e-zákazníků nakupuje online téměř všechno

pondělí, 22. listopadu 2021, 07:10 Aktuality, Výzkum, Retail MediaGuru

Díky pandemii vzrostla důvěra českých spotřebitelů v e-shopy, ukazuje nová studie od Asociace pro elektronickou komerci.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Pandemie koronaviru významně pomohla rozvoji e-commerce, u českých spotřebitelů se během ní zvýšila důvěra v e-shopy a také se rozšířil sortiment, který si „typický“ online zákazník objednává. Vyplývá to z nové E-commerce Study 2021, kterou ve spolupráci s agenturou Nielsen Admosphere připravila Asociace pro elektronickou komerci (APEK). 

„Typickým“ online zákazníkem je spotřebitel, který nakupuje na internetu alespoň jednou za 14 dní. Je ve věku 25 až 34 let je z většího města a jeho osobní příjem přesahuje 20 tisíc korun čistého. „Takové zobecňování je samozřejmě někdy problematické, ale výsledky výzkumu nám více odhalují, jak se zákazníci v různých věkových kategoriích a sociálních skupinách chovají,“ říká Jan Vetyška, výkonný ředitel APEK. 

40 % online zákazníků nakupuje online téměř vše, 20 % uvedlo, že v e-shopech objednají 25 a více nákupů ročně. „To jednoznačně potvrzuje, jak se on-line nakupování stalo naprosto běžnou záležitostí,“ vysvětluje Vetyška. 

E-commerce Study 2021 je založena na panelovém výzkumu na vzorku až 1500 respondentů, kteří jsou uživateli internetu. Letos proběhl na přelomu května a června a následně v říjnu. Studie zkoumá četnost nákupů, výši útraty a oblibu jednotlivých kategorií zboží. Nechybí ani vliv pandemie na vnímání e-commerce ze strany zákazníků či znalost internetových obchodů. Dále se zabývá tím, jaké parametry považují nakupující u e-shopů za zásadní, jaká je jejich strategie nákupu a jestli si objednávají zboží ze zahraničí. „Za důležité každoročně považujeme, jakým způsobem se vyvíjí popularita jednotlivých platebních metod a způsobů dopravy. V této oblasti nám E-commerce Study 2021 potvrdila, že jsme se v ČR značně posunuli směrem k online úhradám i osobním a často automatizovaným odběrům objednaného zboží,“ doplňuje Vetyška.

Pro členy APEK je studie zdarma, nečlenové si ji mohou zakoupit.

-stk-