Heureka bude oceňovat udržitelné e-shopy

pátek, 26. listopadu 2021, 10:15 Aktuality, Internet & Mobil MediaGuru

Heureka představila projekt Udržitelný e-shop. Toto označení budou moct získat firmy, které se zajímají o udržitelný provoz a dopad svého podnikání.

zdroj: Heureka

zdroj: Heureka

Heureka přichází s novým označením Udržitelný e-shop. Na tomto projektu pracovala se společnostmi Visa, Komerční banka a Asociace společenské odpovědnosti. Nový projekt představili zástupci společností na tiskové konferenci v tomto týdnu.

Ocenění Udržitelný e-shop chtějí zástupci projektu udělovat firmám, kterým není společenská odpovědnost lhostejná a zaslouží si ocenění a veřejnou podporu. Zároveň těm, kteří na ocenění zatím nemohou dosáhnout nabízí návod, jak se udržitelným e-shopem stát.

K získání ocenění se nemusí hlásit pouze e-shopy, které nabízí pouze ekologicky šetrné produkty. V tomto projektu se jedná o komplexní přístup ke snižování vlastní uhlíkové stopy. „Důležitá je i skutečnost, že díky tomuto projektu budou zákazníci, pro které je kritérium odpovědného přístupu důležité, mít mnohem více informací při rozhodování, kde nakupovat,“ vysvětluje Hana Kovářová, výkonná ředitelka pro Brand strategii a komunikaci Komerční banky.

Nový projekt klade důraz také na sociální přesah, kterého mohou firmy dosáhnout odpovědným přístupem k zaměstnancům a dodavatelům. „Za udržitelností je ale více - jde třeba také o začleňování znevýhodněných osob do pracovního procesu, budování dlouhodobých vztahů s dodavateli nebo podílení se na dlouhodobých aktivitách, které přispívají k řešení environmentálních nebo sociálních problémů, dodává Lucie Mádlová, zakladatelka a výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Podle průzkumu Asociace společenské odpovědnosti je až 68 % Čechů ochotno vzdát se části svého komfortu ve prospěch zelenějších e-shopů. Ochota připlatit si za udržitelnost v České republice také stoupá. Přes 40 % dotazovaných uvedlo, že je přípravno si za udržitelnost připlatit. „V našich statistikách vidíme, že nejen vlivem pandemie přichází nový trend a změna toho, jak u online nákupů lidé přemýšlí. Například přes 16 % zákazníků začalo více koukat na český původ a všímat si udržitelného a odpovědného chování. Proto chceme našim zákazníkům cestu k výběru správného e-shopu zjednodušit,” dodává Tomáš Braverman, generální ředitel Heureka Group.

Heureka ve svých označeních e-shopů již běžně používá certifikáty jako Ověřeno zákazníky nebo například Shop roku. Vyvrcholením společného projektu má být každoroční soutěž Shop roku, kde bude poprvé uděleno ocenění Udržitelný e-shop roku.  

Aby se e-shop mohl získat ocenění, musí vyplnit dotazník, ve kterém je třeba, aby splňoval bodovou hranici k získání zelené ikony Udržitelný e-shop. Pokud všechny kritéria splňuje, získá vedle zelené ikony na Heurece také certifikát, který může zveřejnit na svých webových stránkách. Ocenění zatím získaly čtyři e-shopy. Odborným garantem hodnocení firem je Asociace společenské odpovědnosti.

-tšl-