ČT odvysílá ze ZOH v Pekingu 240 premiérových hodin

pondělí, 24. ledna 2022, 07:25 Aktuality, TV MediaGuru

Letošní ZOH odvysílá Česká televize od pátku 4. do neděle 20. února, diváci je uvidí na ČT sport a na webu ČT.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Česká televize odvysílá z letošní zimní olympiády v Pekingu celkem 240 premiérových hodin. Letošní ZOH budou pro ČT třetí olympijskou akcí v roli nevýhradního vysílatele, v níž jí podmínky tzv. podlicence dovolují odvysílat. Česká televize znovu uplatní možnost repríz, na stanici ČT sport tak diváci uvidí hry s důrazem na disciplíny s medailovými ambicemi českých reprezentantů a starty českých sportovců.

„Česká televize má jako nevýhradní vysílatel limity časové i programové. V porovnání s podmínkami vysílání olympiády z Pchjongčchangu se nám ale podařilo vyjednat navýšení počtu premiérových hodin ze sta devadesáti na dvě stě čtyřicet,“ uvedl výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský.

Česká televize bude na základě licenční dohody vyrábět program se zaměřením na účast českých sportovců, a to na stanici ČT sport a na webu. Program na streamu se ale dle podmínek sublicence musí shodovat s televizním programem. „Platí rovněž výjimka, kterou se nám podařilo dohodnout už v Tokiu, že v případě časového souběhu dvou sportů v medailové fázi a s českou účastí lze výjimečně použít další stream pro živý přenos,“ vysvětluje autor olympijského vysílání Robert Záruba.

S ohledem na stejný časový posun jako při OH v Tokiu se podstatná část živého vysílání odehraje zejména v ranních a dopoledních hodinách. Kromě premiérového programu nabídne Česká televize také hodinový souhrn olympijského dne a reprízy nejdůležitějších soutěží. „Program ČT sport tak zkombinuje přímé přenosy s odpoledními záznamy a večerními reprízami. Kromě toho denně v šest hodin večer odvysíláme Hodinu z Pekingu, v níž divákům nabídneme přehled všech závodů a soutěží daného dne. Krátké sestřihy doplníme ohlasy českých sportovců i autorskými příspěvky našich reportérů z dějiště her,“ doplňuje Záruba.

S ohledem na rozdělení zimních sportů do tří různých lokací budou Hodinu z Pekingu tvořit tři redaktoři Robert Záruba, Michal Dusík a Petr Kubásek, ale také další reportéři.

Pro diváky, kteří neměli možnost sledovat premiérový program, pak vždy ve 20 hodin odstartuje Olympijský večer z Prahy s hosty a experty na Kavčích horách. Shrne celodenní dění a nabídne i nejdůležitější reprízy. V uvádění pořadu se budou střídat Barbora Černošková a Jan Smetana.

Přímo do dějiště her posílá Česká televize s ohledem na pandemickou situaci pět komentátorů, tři komentátory z řad expertů a sedm reportérů. Kromě klasických komentátorských pozic na sportovištích budou část her komentovat také redaktoři z Kavčích hor, kde se k nim přidají další experti.

Práva na vysílání olympijských her prodává Mezinárodní olympijský výbor po celcích. Do roku 2016 je na evropském kontinentu poskytoval Evropské vysílací unii, která o právech za veřejnoprávní televize vyjednává. V soutěži na roky 2018–2024 však tato práva získala v přepočtu za 1,3 miliardy eur americká společnost Discovery Communications, většinový vlastník placených kanálů Eurosport. Jednotlivé televize si pak mohly už samostatně vyjednat sublicence pro šíření signálu volně dostupnými kanály.

ZOH v Pekingu se uskuteční od pátku 4. února do neděle 20. února 2022.

-mav-