FAMU spouští VOD portál FAMUFilms, otvírá svůj archiv

středa, 19. ledna 2022, 10:45 TV, Internet & Mobil MediaGuru

Od středy 19. ledna zahájila nová VOD služba od FAMU. Jmenuje se FAMUFilms a přináší na jednom místě nabídku filmů, které vznikly za 75 let existence školy.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Studentské filmy FAMU od počátku vzniku školy po současnost na jednom místě přináší nová videoplatforma na vyžádání (VOD) FAMUFilms.cz. Filmová a televizní fakulta Akademie muzických umění (FAMU) ji spustila ve středu 19. ledna. FAMU si tento rok připomíná  75. výročí svého vzniku a projekt FAMUFilms je dárkem k narozeninám školy.

 „Naším cílem je představit všem zájemcům z řad široké i odborné veřejnosti studentské filmy FAMU od počátku vzniku školy po současnost. Rádi bychom na naší školní VOD platformě zpřístupnili nejenom filmy absolventské, ale i řadu zajímavých cvičení, které chceme představovat v dramaturgických pásmech dle kateder, žánrů a témat – materiálů máme za těch sedm dekád fungování školy opravdu dostatek," představuje projekt FAMU. 

Za měsíční poplatek 80 Kč a roční 800 Kč nabízí neomezený streaming studentských filmů FAMU, které vznikly od roku 1947. Možné je tak zhlédnout studentské či absolventské snímky tvůrců, jakou jsou Věra Chytilová, Jan Švankmajer, Jan Němec, Jan Svěrák, Jan Hřebejk, Helena Třeštíková nebo Jan Prušinovský. Na filmové nabídce se podílejí jednotlivé katedry FAMU, obsah je dostupný na desktopu, mobilu nebo tabletu. Nechybí ani snímky zahraničních absolventů. V současné době portál nabízí více než 200 filmů, mezi nimi např. snímky členů divadla Sklep, Tomáše Vorla, Ondřeje Trojana nebo Milana Šteindlera. Počet filmů se má dále zvyšovat.

Za sedm dekád své existence vzniklo na FAMU, která je pátou nejstarší filmovou školou na světě, více než 15000 studentských filmů. Jedná se o kratší či delší cvičení, prostřednictvím kterých se studenti jednotlivých kateder učí zacházet s filmovou řečí. „Filmovou nabídku budeme obměňovat každý měsíc a pravidelně budeme zveřejňovat nové filmy podle toho, jak je budeme postupně zpracovávat, digitalizovat a dohledávat. Stejně tak plánujeme vytvářet nové tematické kolekce, které se budou vázat k různým událostem z oblasti kultury i společenského dění," říká Alexandra Hroncová, vedoucí projektu a dramaturgie.

Zdroj: FAMU

Projekt vzniká s podporou Ministerstva kultury ČR a Národního filmového archivu.

Na VOD platformě FAMUfilms.cz je také možné přihlásit se do klubu I Love FAMUFilms. Otevřen je pro zájemce, kteří chtějí novou VOD službu podpořit vyšší částkou, než je měsíční předplatné – např. za podporu ve výši 1 tisíc korun získají zájemci předplatné na 1 rok zdarma, k tomu jako dárek tašku FAMU a filmový plakát. 

-mav-