Glosa: Lineární TV je mrtvá, ať žije lineární TV

sobota, 22. ledna 2022, 07:45 TV, Internet & Mobil MediaGuru

Pozice streamovacích služeb je zdánlivě silná, ale lineární televize stále kraluje, naznačuje ve své glose Erika Luzsicza.

Ilustrační foto, zdroj: Shuttersock

Ilustrační foto, zdroj: Shuttersock

Mediálně se zdá, že streamovací služby značně zastiňují lineární TV. Pomáhají k tomu nejrůznější rekordy, které s určitou pravidelností připisují jak globální, tak čistě lokální hráči. Někdy se zdá, že vstup na pole online videa je jasnou sázkou na úspěch. Ale zdaleka tomu tak nemusí být.

Je pravda, že před několika dny se například Netflix pochlubil, že v Polsku má již přes 13 milionu předplatitelů. Zdaleka tak přeskočil veškerou konkurenci, druhý největší player.pl eviduje jen třetinová čísla. Právě podobné rekordy lákají i ostatní hráče přijít s vlastní platformou.

Podívejme se třeba na Francii. Tam se snaží na globální jedničku dotáhnout lokální platforma SALTO. Ta vznikla v říjnu 2020 jako joint venture mezi France Télévision, TF1 a M6. Doposud však 70 milionová země zlákala necelého tři čtvrtě milionu předplatitelů. Navíc to ještě vypadá, že ne všichni evidovaní diváci platí plnou cenu 6,99 eura za měsíc. Právě různé slevy a zvýhodněné balíčky služeb bývají účinným nástrojem, jak zlákat potenciální diváky a nahnat si tak čísla ve srovnání s konkurencí. Přeci jen oproti klasické TV jsou tyto projekty živy jen čistě z předplatného.

Doposud největší nezdar z přechodu z lineáru do online světa si ale připravila matka všech televizí – samotná BBC. Její třetí kanál již před několika lety zmizel z klasického programu. Následoval strmý pád ve sledovanosti. Britové se totiž spletli v očekávání, jak snadné může být dosáhnout na online publikum. Po tak obřím neúspěchu se od 1. února BBC Three vrací na klasické obrazovky. Navíc je to po šesti letech, kdy BBC „rozšiřuje“ nabídku lineárních programů.

Erika Luzsicza

Autorka textu: Erika Luzsicza, Axocom