IKEA otevře kiosky v regionech, nabídne nové digitální služby

pátek, 21. ledna 2022, 07:05 Aktuality, Retail MediaGuru

V roce 2022 IKEA představí nový formát plánovacích kiosků v krajských městech, spustí pilotní provoz Scan&Go, začne nabízet použitý nábytek online a doručovat elektromobily.

Od poloviny ledna řetězec zavádí doručování objednávek zákazníkům elektromobily, zdroj: IKEA

Od poloviny ledna řetězec zavádí doručování objednávek zákazníkům elektromobily, zdroj: IKEA

Nábytkářský řetězec IKEA v tiskové zprávě ukázal plány na letošní rok a shrnul rok minulý. V roce 2022 představí nový formát plánovacích kiosků v krajských městech, bude pokračovat v investicích i rozvoji digitálních řešení. Spustí také pilotní provoz služby Scan&Go nebo začne nabízet použitý nábytek online a doručovat objednávky elektromobily.

Po loňském otevření prvního plánovacího studia v Praze na Chodově letos IKEA nabídne zákazníkům podobné služby také v menších pop-up kioscích, které chce postupně otevírat v krajských městech mimo Prahu. „Půjde o menší kiosky, ve kterých naši odborníci pomůžou zákazníkům s plánováním interiérů. Bude zde možné si také výrobky rovnou objednat,“ říká David McCabe, generální ředitel IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

Nové funkce se dočká mobilní aplikace IKEA. Zákazníci ji budou moci využít pro nákupy přímo v obchodních domech metodou Scan&Go. Naskenují si výrobky, které pak i v aplikaci zaplatí a vyhnou se tak čekání ve frontách u pokladen. Tato služba začne fungovat v pilotním provozu nejprve v obchodním domě IKEA Brno, později se rozšíří i do ostatních obchodních domů.

Další novinka se týká Cirkulárních hubů, jejichž nabídka použitého nábytku bude dostupná online a bude možné si vše rovnou zarezervovat. Od poloviny ledna v Česku pak řetězec ve spolupráci s logistickou společností HRAL postupně zavádí doručování objednávek zákazníkům elektromobily. Bude také pokračovat v projektu Za bezpečný domov, který se věnuje problematice domácího násilí a podporovat LGBTI+ komunitu i uprchlíky s uplatněním na trhu práce.

Budou se otevírat menší pop-up kiosky v krajských městech, zdroj: IKEA

Budou se otevírat menší pop-up kiosky v krajských městech, zdroj: IKEA

Podíl online prodejů již tvoří 39,5 %

Ve finančním roce 2021, který přinesl v souvislosti s pokračující pandemií covidu-19 řadu výzev, dosáhla IKEA v Česku tržeb ve výši 9,7 mld. Kč. Ve srovnání s předchozím finančním rokem je to o 7,5 % méně. Pokračoval trend rostoucího e-commerce, kdy se online prodeje podílely na tržbách 39,5 %.

„Uplynulý finanční rok přinesl něco, s čím jsme se dosud nikdy nesetkali. Obchodní domy v Česku musely být během pandemie šest měsíců zavřené. Pandemie přinášela a stále přináší velké výzvy pro naši logistiku i celý dodavatelský řetězec,“ hodnotí David McCabe.

IKEA v Česku v minulém finančním roce investovala zhruba 280 mil. Kč do klíčových projektů s cílem zlepšit zákaznickou zkušenost. Např. otevřela první plánovací studio v pražském nákupním centru Westfield Chodov, nový výdejní sklad v Brně, samoobslužné výdejní boxy u obchodních domů, zkompletovala síť 16 výdejních míst v regionech nebo zásadně zrekonstruovala restauraci v Praze na Zličíně. Představila také novou mobilní aplikaci, která umožňuje zákazníkům nakupovat online a kterou si stáhlo už více než 130 tisíc uživatelů. 

Ikea celosvětově zvyšuje ceny v průměru o 9 procent

pondělí 10. ledna 2022

-zue-