Absolutním vítězem Obchodníka roku 2021 je opět Dr.Max

čtvrtek, 17. února 2022, 13:05 Aktuality, Retail MediaGuru

Síť lékáren Dr.Max obhájila svůj loňský titul Absolutního vítěze v soutěži Mastercard Obchodníka roku. U veřejnosti bodoval Lidl.

Zdroj: Dr.Max

Zdroj: Dr.Max

Obchodníkem roku 2021 se stala síť lékáren Dr.Max, jež tak obhájila svůj loňský titul Absolutní vítěz. Vítězi sortimentních kategorií jsou kromě Dr.Maxe také Alza.cz, Bonprix, Datart, Decathlon, Deichmann, Dm drogerie markt, Dráčik, Ikea, Knihy Dobrovský, Lidl, OBI a Tank Ono. Cenu veřejnosti, ve které hlasovalo téměř 75 tisíc lidí, získal řetězec Lidl. Skokanem roku se stala společnost Bonprix, která se ve své kategorii meziročně posunula o 15 příček na první místo.

„Výsledky ocenění Mastercard Obchodník roku 2021 vycházející z reprezentativního průzkumu mezi zákazníky přináší několik změn na prvních místech. Vítězem kategorie Obchodník roku s elektrem a elektronikou se stal Datart, který tak na druhé místo s velmi těsným výsledkem posunul vítěze pěti předchozích ročníků společnost Alza.cz. Nováčkem na stupni vítězů je společnost Bonprix, která obsadila první příčku v kategorii Obchodník roku s oděvy. Po čtyřech letech se na vedoucí místo v kategorii Čerpací stanice s prodejnou vrátila společnost Tank Ono,“ komentoval výsledky průzkumu Michal Čarný, generální ředitel Mastercard pro Českou republiku a Slovensko. 

Vítězové Mastercard Obchodník roku 2021

Absolutní vítěz

Dr.Max

Mastercard Obchodník roku s potravinami

Lidl Česká republika

Mastercard Obchodník roku s drogerií a parfumerií

dm drogerie markt

Mastercard Obchodník roku s oděvy

Bonprix

Mastercard Obchodník roku s obuví

Deichmann

Mastercard Obchodník roku se sportovními oděvy a potřebami

Decathlon

Mastercard Obchodník roku s elektrem a elektronikou

Datart

Mastercard Obchodník roku pro dům, zahradu a chovatele

OBI

Mastercard Obchodník roku s nábytkem a bytovými doplňky

IKEA Česká republika

Mastercard Čerpací stanice s prodejnou

Tank ONO

Mastercard Obchodník roku s knihami

Knihy Dobrovský

Mastercard Obchodník roku s hračkami

Dráčik

Mastercard Lékárna roku

Dr.Max

Mastercard E-shop roku

Alza.cz

Mastercard Obchodník roku – Cena veřejnosti

Lidl Česká republika

Mastercard Skokan roku

Bonprix

„Jedním z určujících trendů maloobchodního trhu je posilování e-shopů. Pandemie urychlila změnu nákupních zvyklostí, zákazníci nakupují přes internet daleko více produktů z kategorií, které dříve byly tradičně doménou kamenných obchodů. Převládalo přesvědčení, že například obuv nebo oděvy je potřeba si před nákupem ‚osahat‘. Současná situace přiměla část zákazníků myšlení změnit a e-shopy, které se přizpůsobily zvyšující se poptávce na trhu, výrazně posilují. Svědčí o tom i data společnosti Mastercard. V roce 2021 narostl obrat v sektoru e-commerce o 33 procent, v roce 2020 to bylo 29 procent. Nejde tedy jen o výkyv způsobený předloňskými lockdowny, ale začátek dlouhodobého trendu. Podle nedávného průzkumu společnosti Mastercard má v České republice zkušenosti s online nákupem již 94 procent lidí,“ doplnil Michal Čarný.

Podle Tomáše Prouzy, prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, lidé v loňském roce výrazněji zrychlili průchody obchody, a proto je i objem nákupů menší než třeba v roce 2019. Pandemie ale podle něj přinesla kromě velkých investic do digitalizace obchodu i další dva trendy. „Lepší plánování nákupů a to, že se zákazníci vracejí k prodejcům, kde dostanou i něco navíc, nejen kvalitní výrobky, ale také kvalitní servis a nějakou přidanou hodnotu," řekl.

„Nešetříme na kvalitě našich vlastních značek, není to vždy nejlevnější, ale myslím, že to byl správný krok a zákazníci k nám pro ně chodí a jsou díky tomu loajální,” uvedl Daniel Horák, generální ředitel Dr. Max

Vyhlášení kategorie Mastercard Inovace roku se uskuteční v dubnu 2022 tradičně na konferenci Retail Summit.

Dr.Max je hlavním vítězem Mastercard Obchodník roku 2020

středa 17. února 2021

-zue-