Alza: S vyšším obratovým cílem roste i mediální rozpočet

pondělí, 28. února 2022, 07:35 Marketing, Reklama MediaGuru

V České republice a na Slovensku mediální rozpočet Alza významně nezvyšuje, více však bude investovat v zahraničí.

Zdroj: Alza

Zdroj: Alza

I v letošním roce se bude Alza intenzivně věnovat své marketingové komunikaci, a to nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Právě za hranicemi hodlá investovat více než dřív, mimo jiné i do tradičnějších formátů. „Tak jak rostou naše obratové cíle, roste náš celkový mediální rozpočet napříč všemi trhy. V České republice a na Slovensku rozpočty významně nezvyšujeme, díky čemuž můžeme více investovat v zahraničí,“ říká na dotaz MediaGuru marketingový ředitel tuzemské e-commerce jedničky Marek Dvořák. 

Přesnou výši rozpočtu však Alza stanovenou nemá, snaží se být v tomto ohledu flexibilní a reagovat na aktuální situaci. „V Alze veškeré realizované aktivity detailně vyhodnocujeme, a to už v průběhu, nikoliv po skončení kampaně. Díky tomu můžeme, pokud investici vyhodnotíme jako efektivní, rychle reagovat a částku pro marketing navýšit, případně přeskupit mediatypy, což jsme ocenili zejména při zavádění protipandemických opatření,“ přibližuje Dvořák. 

Každý kvartál se v Alze vyhodnocuje mediamix, v němž dlouhodobě převažují výkonnostní formáty, zejména PPC, z offline mediatypů pak televize. Meziročně narostly investice do výkonnostních médií a také do zahraničních trhů. „Právě v zahraničí chceme začít využívat i tradičnější formáty, a to zejména na trzích, kde jsme dosud využívali pouze online nástroje,“ popisuje Marek Dvořák. Alza chce tento rok posílit svou pozici především na německém a rakouském trhu, rovněž se zaměří na Maďarsko. 

Kromě flexibilního přístupu k mediálnímu rozpočtu i plánování hodlá Alza v tomto roce pokračovat ve zjednodušování své komunikace. Soustředit se chce na zvyšování její konzistence a snížení počtu různých sdělení. „Plánujeme tedy méně kampaní, ale s větším dopadem,“ shrnuje Marek Dvořák. 

I nadále bude Alza svou komunikaci stavět na Alzákovi, který byl ve vánoční kampani značně upozaděn. V televizním spotu i na vizuálech se před svátky do popředí dostaly jeho ruce. „Loňské Vánoce byly specifické a naši zákazníci čelili nelehkému kontextu od přetrvávající pandemie covidu, přes inflaci nabírající obrátek po nejistotu způsobenou rostoucími cenami energií. Přílišná kontroverze by tedy nebyla účelná,“ vysvětluje Marek Dvořák.

Další upozadění Alzáka však není v plánu. „Je populární nejen v Česku, ale třeba i v Maďarsku. Vidíme v něm budoucnost, je to stále funkční koncept, zákazníci jej znají, děti ho mají moc rádi. Dokud bude Alzák fungovat, nemáme důvod se ho zcela zbavit,“ dodává Dvořák. 

Alza se ve své vánoční kampani rozhodla Alzáka upozadit

středa 20. října 2021

-stk-