Koncept Divadla Archa skončí, značka se od roku 2024 změní

úterý, 22. února 2022, 11:10 Aktuality, Marketing MediaGuru

Stávající koncept pražského Divadla Archa skončí v prosinci 2023. Opustí prostory Na Příkopě a od roku 2024 se propojí s dokumentárním divadlem a vzdělávacími projekty.

Divadlo Archa, zdroj: Brainzone

Divadlo Archa, zdroj: Brainzone

Stávající koncept pražského Divadla Archa skončí v prosinci 2023. Zakladatel Archy a její ředitel, Ondřej Hrab, plánuje značce Archa, kterou v roce 1994 vytvořil, vdechnout novou budoucnost. Od roku 2024 ji propojí především s dokumentárním divadlem a s ním souvisejícími vzdělávacími projekty. Program  Divadla Archa vyvrcholí mezinárodním festivalem The Cornerstones of the Future (Základy budoucnosti). 

„Je čas na změnu. Divadlo Archa se za tři dekády své existence široce rozkročilo přes všechny oblasti divadla, tance a hudby, a neustále představuje českému publiku umělce, kteří posouvají hranice soudobého umění. Zároveň se Archa věnuje projektům, které kladou stejný důraz na společenskou a uměleckou funkci divadla,“ zdůvodnil ředitel divadla Ondřej Hrab.

O budoucím využití divadla a o jeho formě po 1. lednu 2024 rozhodne správní rada Divadla Archa v nejbližších měsících. „Pevně věřím, že pod novou značkou a novým vedením, se podaří uskutečnit úspěšný projekt, jenž rozvine dosavadní činnost Archy svým vlastním způsobem a vytvoří program, který půjde svobodnou cestou plnou nových nečekaných objevů na poli soudobého scénického umění,“ říká Ondřej Hrab.

Prostory v pražské budově Na Poříčí, kde Archa sídlí, mají dále zůstat vyhrazeny pro kulturní aktivity. Přijde nové vedení s novým programem a novým názvem. 

Vnitřní pohled na Divadlo Archa, zdroj: Brainzone

Vnitřní pohled na Divadlo Archa, zdroj: Brainzone

Za dobu své existence Divadlo Archa představilo českému publiku umělce jako Robert Wilson, Peter Brook, Min Tanaka, John Cale, Allen Ginsberg, Peter Schumann, Anne Bogart, Wim Vandekeybus, David Byrne, Philip Glass, Meredith Monk, Einstürzende Neubauten, Diamanda Galas, The Residents, The Tiger Lillies, Heiner Goebbels, Patti Smith, DV8 – Physical Theatre, William Kentridge, Forced Entertainment, CAMPO, Gob Squad, Dogtroep, Josse de Pauw, Pieter De Buysser, Lou Reed a další.

Kromě vlastních projektů dává Divadlo Archa prostor inscenacím a koncertům českých umělců. Pravidelně zve do Prahy například inscenace brněnského divadla Husa na provázku. V posledních letech Archa vytváří projekty v zahraničí, mimo jiné v USA či v Evropském parlamentu. Před dvěma lety inscenace Divadla Archa Obyčejní lidé v režii Jany Svobodové a čínské choreografky Wen Hui byla uvedena v hlavním programu festivalu v Avignonu a brzy poté na Podzimním festivalu v Paříži.

-mav-