PPF uzavřela dohodu o převzetí chorvatské televize RTL

pondělí, 14. února 2022, 09:45 TV MediaGuru

PPF prostřednictvím akvizice RTL rozšiřuje svůj záběr o další zemi v regionu střední a východní Evropy.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Skupina PPF prostřednictvím své dceřiné firmy CME uzavřela dohodu o převzetí 100 procent soukromé chorvatské televizní společnosti RTL Hrvatska. Hodnota získaných aktiv je 50 milionů eur, tedy přes 1,2 miliardy Kč. Součástí akvizice jsou dlouhodobá práva pro CME k použití značky RTL na chorvatském trhu. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Transakce mezi CME a RTL Group Central & Eastern Europe podléhá obvyklým regulatorním procesům včetně schválení chorvatským antimonopolním úřadem (AZTN) a tamní agenturou pro elektronická media (AEM). Uzavření transakce se očekává během prvního pololetí roku 2022. Skupina RTL provozovala chorvatskou skupinu jako majoritní akcionář od roku 2004 a od roku 2015 ji měla ve stoprocentním vlastnictví.

CME v současnosti vlastní a provozuje středoevropskou platformu pro distribuci placeného videa na vyžádání Voyo a také komerční televize v Bulharsku, České republice, Rumunsku, Slovensku a Slovinsku. CME, pod kterou patří v tuzemsku televizní skupina Nova, je součástí PPF od roku 2020. Patří mezi největší mediální společnosti ve střední a východní Evropě. Vysílá 33 televizních stanic, včetně zpoplatněných, které jsou dostupné až 45 milionům diváků.

„Jako součást skupiny PPF jsme vždy připraveni realizovat zajímavé investiční nápady s cílem dosáhnout růstu hodnoty. Adriatický region nabízí výjimečné příležitosti a má značný potenciál růstu. Již zde provozujeme velmi úspěšnou televizní společnost ProPlus. Jsem přesvědčený, že obě aktiva v sousedních zemích tohoto regionu mohou dobře fungovat vedle sebe. Stejně jako na ostatních trzích se i v Chorvatsku zaměříme na digitalizaci, lokální televizní obsah a tvorbu názorově vyváženého a kvalitního zpravodajství,“ uvedl výkonný ředitel CME pro ČR, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko Didier Stoessel.

Do portfolia CME patřila do roku 2018 i chorvatská televize Nova TV. CME ji ale tehdy prodala společnosti Slovenia Broadband. Záměrem CME bylo prodat i slovinskou televizi ProPlus, prodeji ale zabránil regulační úřad. Akvizicí RTL Chorvatsko se tak CME na chorvatský trh vrací.

RTL Group se sídlem v Lucembursku vlastní 67 TV stanic a 38 rádiových stanic v Německu, Francii, Belgii, Nizozemí, Lucembursku, Španělsku, Maďarsku a právě v Chorvatsku. V roce 2020 dosáhly televizní stanice skupiny RTL Chorvatsko 27% podílu na chorvatském TV trhu v hlavním vysílacím čase v divácké skupině 18-49 let a patří zde k trojici nejsilnějších hráčů. Tu tvoří vedle RTL veřejnoprávní HRT a Nova TV.

Výnosy RTL Chorvatsko v roce 2020, poznamenaném pandemií, představovaly 40 mil. euro (cca 1 mld. Kč). Vlajkovou lodí je kanál RTL Televizija. Vedle toho provozuje stanice RTL 2, dětský kanál RTL Kockica (všechny tři uvedené kanály jsou volně šířené) a placené TV kanály RTL Living, RTL Passion, RTL Crime, RTL Adria, RTL Croatia World (pro Chorvaty žijící v zahraničí) a streamingovou platformu RTL Play. Jde o největší streamingovou platformu v Chorvatsku, která na podzim 2020 spustila placenou službu Play Premium. Pod RTL v Chorvatsku patří také hudební vydavatelství RTL Music.

„Televizní trh je aktuálně jeden z exponovaných a trendy odvětví, které přitahuje pozornost. Pro tak velké hráče jako je PPF dává podobné spojení smysl. Upevňují tím svoji pozici ve středních a východní Evropě navíc nakupují stabilní a zavedenou značku. Je pravděpodobné, že pokud se objeví další podobná příležitost, tak ji využijí. Nabízí se tu výhodný synergický efekt v rámci nakupování a tvorby obsahu. Navíc pokud chce PPF potažmo vybudovat silný streamovací kanál v podobě Voyo, bude potřebovat rychle růst v počtu předplatitelů. A tyto akvizice ji tudíž nabízí slušný prostor k dalšímu posílení a rozšíření streamovací služby," komentovala Erika Luzsicza ze společnosti Axocom.

Skupina PPF podniká ve 25 zemích. Investuje do finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí či strojírenství. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. PPF vlastní aktiva ve výši 40,3 miliardy eur a zaměstnává celosvětově 80.000 lidí.

-čtk-, -mav-