Snapchat se s tvůrci podělí o reklamní příjmy

neděle, 20. února 2022, 08:30 Internet & Mobil MediaGuru

Provozovatel sociální sítě se dostal do zisku a o část příjmů se podělí s influencery.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Na Snapchatu přibude speciální druh reklamy. Část uživatelů komunikační aplikace se brzy začne setkávat s inzercí uprostřed takzvaných Snap Star Stories, tedy krátkého multimediálního formátu z produkce ověřených tvůrců. Co se nemusí tolik zamlouvat uživatelům, skýtá o to větší příležitost pro tvůrce obsahu. Provozovatel služby, americká společnost Snap, tento týden oznámila, že právě tento druh reklamy přinese autorům možnost vydělávat na provizích. Je to vůbec poprvé, kdy společnost finanční model osvědčený například na YouTube zkouší.

V současnosti probíhá betatestování s vybranou množinou Američanů, během roku se ale má okruh influencerů rozšířit. Podrobnosti o vyplácených procentech Snap neuvedl. Pro portál TechCrunch jen dodal, že výše odměny se má odvíjet od faktorů typu frekvence příspěvků a interakce publika. „Stories zjednodušují tvorbu obsahu a zapojení publika. Věříme, že umístění reklam mezi veřejně přístupná Snap Star Stories stejně tak zjednoduší i cestu k finančnímu úspěchu,” vysvětluje Snap na svém webu. Firma má nicméně některé pokusy s odměňováním uživatelů za sebou. Její program s názvem Spotlight měl loni čelit konkurenci čínského TikToku. Snapchat začal vyplácet odměny autorům virálních hudebních videí s největším dosahem.

Bohatší mapa

Snapchat se snaží zatraktivnit svůj obsah ještě dalšími způsoby. Tento týden oznámil provozovatel aplikace také partnerství se vstupenkovým portálem Ticketmaster. Cílem je nabízet majitelům snapchatových účtů v sekci Snap Map tipy na zajímavé akce v jejich blízkém či vzdálenějším okolí. Doporučení eventů má být personalizované. V případě zájmu o událost se uživatel snadno přesměruje na stránky Ticketmasteru. Nová funkce má být dostupná celkem v jednadvaceti zemích světa včetně Česka či Polska. Slovensko mezi vybranými státy chybí. Zavádění novinek v případě Snapchatu usnadňuje relativně dobrá finanční situace – nedávno Snap oznámil, že poprvé po vstupu na americkou burzu zapsal čistý čtvrtletní zisk. Dosáhl 22,6 milionu dolarů při příjmech 1,3 miliardy dolarů. To představuje meziroční nárůst tržeb o 42 procent.

Ani zmiňovaný TikTok, který se namísto Snapchatu stal hlavním síťovým médiem mezi takzvanou generací Z, ale v byznysových inovacích nezahálí. Zvýšit zájem značek i své vlastní příjmy chce společnost pomocí nedávno představené funkce Instant Page. Ta umožňuje firmám propojit tiktokovou reklamu s provizorní landing page dostupnou přímo v aplikaci. Stránka se má načítat násobně rychleji než při běžném prohlížení internetu na mobilu. Novinka zahrnuje mimo jiné podporu karuselových formátů imitující katalog zboží. Přestože se v posledních dvou letech může jevit pozice Snapchatu se zhruba třetinovým počtem uživatelů oproti miliardovému TikToku oslabená, server Yahoo Finance upozorňuje, že síla americké aplikace leží v důvěrnějším způsobu propojování lidí – obvykle těch, kteří se už znají z nedigitálního světa. Vývojáři zároveň snahami o monetizaci Snap Star Stories dávají najevo, že nerezignovali ani na ambice přinášet uživatelům virální obsah.

-riv-