TV Prima oznámila, že od března ukončí své kanály v O2

středa, 2. února 2022, 07:25 TV , Aktualizováno MediaGuru

Prima uvedla, že se nedohodla na nových podmínkách spolupráce se společností O2 Czech Republic. Nejpozději 1. března 2022 tak tomuto operátorovi přestane distribuovat své stanice.

Marek Singer, zdroj: FTV Prima

Marek Singer, zdroj: FTV Prima

Skupina Prima informovala, že se nedohodla na nových podmínkách spolupráce se společností O2 Czech Republic. Nejpozději 1. března 2022 tak chce tomuto operátorovi přestat distribuovat vysílání svých osmi kanálů (Prima, CNN Prima News, Prima Cool, Prima Max, Prima Krimi, Prima Love, Prima Zoom a Prima Star). Uživatelé služby O2 TV tak od tohoto data nemají naladit žádný z primáckých pořadů. O2 ale věří, že se s Primou nakonec domluví. Zdražování kvůli nátlaku Primy však odmítá.

„Bohužel ani přes veškerou naši snahu se nám nepodařilo domluvit se na nových podmínkách spolupráce se společností O2 Czech Republic. Vzhledem k tomu, že společnost O2 Czech Republic nadále nabízí svým klientům kanály televize Prima, aniž by s námi měla uzavřený platný kontrakt, rozhodli jsme se, že nejpozději 1. března ukončíme této společnosti distribuci svých kanálů,“ uvedl Marek Singer, generální ředitel skupiny Prima. Uživatelé služby O2 TV mohou podle Singera sledovat pořady Primy prostřednictvím jiných operátorů placených služeb či si naladit její programy prostřednictvím DVB-T2.

Operátor O2 ve středu ráno sdělil, že O2 nechce přistoupit na požadavky skupiny Prima, které by diváky O2 TV, stejně jako zákazníky konkurence, připravily o nejoblíbenější funkce, mezi které patří zpětné zhlédnutí nebo přetáčení programu. Požadované navýšení poplatků ze strany FTV Prima o 2 500 % označuje za zcela nepřijatelné.

„Od začátku se snažíme o maximální spolupráci, nechceme naše diváky připravit o funkce, na které jsou zvyklí a hojně je využívají. Skupina Prima přišla s nepřijatelnými podmínkami – nejen se zvýšením poplatků za distribuci kanálů, ale ještě přemrštěným ‚výkupným’ za to, aby lidé mohli využívat i nadále zpětné zhlédnutí a přetáčení programů. To by v konečném součtu znamenalo zdražení měsíčních tarifů O2 TV o desítky procent. To je pro nás ve chvíli, kdy se na všechny občany České republiky valí jedno zdražování za druhým, nepřijatelné. Podobný scénář čeká v následujících měsících i zákazníky konkurence. Jakákoli z kompromisních variant, kterou jsme přinesli na jednání, byla smetena ze stolu,“ vysvětlila Anna Lenerová, šéfka obsahu O2 TV

Skupina Prima ve své reakci na prohlášení O2 uvedla, že operátor O2 je jediným, se kterým se zatím skupině nepodařilo uzavřít novou smlouvu zohledňující vypnutí funkcionality přetáčení reklamy. Odmítla také, že by požadovala navýšení poplatků o 2500 %. „Za distribuci deseti lineárních kanálů a odloženou sledovanost požadujeme navýšení poplatku o nízké jednotky korun za jednu domácnost (méně než 5 Kč)," reagovala mluvčí Primy Gabriela Semová. Dodala, že Prima pro rok 2022 nabídla  IPTV operátorům variantu, která umožňuje divákovi zhlédnout jen asi 2,5 minuty reklamy, což je zkrácení reklamního breaku na třetinu. Poté divák může daný reklamní blok přeskočit. „Technická nepřipravenost vede O2 Czech Republic ke snaze vykoupit práva pro přeskakování reklamy za pro nás neakceptovatelnou cenu. O2 Czech Republic chce tak získat konkurenční výhodu vůči ostatním operátorům na trhu. Není schopna divákům nabídnout zkrácený reklamní break jako jednu z variant, kterou operátorům nabízíme. Překvapuje nás, že ani po třech letech upozorňování se společnost O2 nebyla schopna na tuto změnu připravit," dodala.

 Prima už loni oznámila, že chce reagovat na aktuální trendy, představované mj. nárůstem zpětného zhlédnutí nebo sledovanosti obsahu na vyžádání, a od března 2022 omezit možnosti pro přetáčení reklamy ve zpětném zhlédnutí. Důvodem je to, že diváci si v odloženém sledování zvykli reklamu přetáčet. Operátorům Prima nabízí tři řešení: zkrácení reklamního breaku ve zpětném zhlédnutí na 2-3 minuty, nebo vložení internetové reklamy místo lineární TV reklamy, nebo možnost přetočit reklamu, ale za poplatek.

Pořízek v rozhovoru pro MediaGuru.cz odhadl, že Prima loni kvůli přetáčení reklamy ve zpětném zhlédnutí přišla asi o 200 milionů korun. Očekává se přitom, že podíl odložené sledovanosti bude dále narůstat. V současnosti představuje asi 15 % celkové TV sledovanosti, u IPTV operátorů ale tvoří cca 50 %. 

T-Mobile i Vodafone přistoupily na podmínky TV Prima

středa 2. února 2022

Media Club sází na totální video, zastaví odliv GRPů ve zpětném zhlédnutí

pondělí 1. listopadu 2021

-mav-

Pozn.: Aktualizováno v 9:10 o středeční reakci společnosti O2, aktualizováno v 11:30 o reakci FTV Prima