YouTube a Facebook znepřístupní ruským kanálům peníze z reklamy

neděle, 27. února 2022, 07:55 Aktuality, Internet & Mobil, Reklama ČTK

YouTube a Facebook zakázaly ruským státním médiím a dalším ruským kanálům získávat peníze z reklamy na jejich platformách.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Společnost Meta Platforms, majitel Facebooku, a provozovatel internetových stránek pro přehrávaní videí YouTube zakázaly ruským státním médiím a dalším ruským kanálům získávat peníze z reklamy na jejich platformách. K tomuto kroku se rozhodly kvůli invazi Ruska na Ukrajinu, informovala agentura Reuters.

Meta uvedla, že zakazuje ruským státním médiím provozovat reklamu nebo získávat peníze z reklamy na jejích platformách kdekoliv ve světě. YouTube zakázal ruské státní mediální společnosti RT a dalším kanálům, včetně několika spojeným se sankcemi, vydělávat na YouTube. YouTube z velké části kontroluje umisťování reklamy.

RT a několik dalších kanálů také už nebudou přístupné na Ukrajině, uvedl mluvčí YouTube Fashad Shadloo. Neupřesnil ale, které další kanály to budou. Ukrajinský ministr pro digitální technologie Mychajlo Fedorov na Twitteru uvedl, že kontaktoval YouTube s žádostí, aby zablokoval propagandistické kanály, což je podle něj například Russia 24, TASS a RIA Novosti.

Zákonodárci a někteří uživatelé už roky vyzývají YouTube, který patří firmě Google ze skupiny Alphabet, aby více zasahoval proti kanálům s vazbami na ruskou vládu. Činí tak z obav, že tyto kanály šíří dezinformace, a proto by z toho neměly profitovat. Výzkumná společnost Omelas odhaduje, že Rusko získalo za dva roky do konce prosince 2018 z reklamy na 26 kanálech YouTube až 32 milionů USD (703 miliard Kč). 

YouTube již dříve uvedl, že pokud jde o sdílení příjmů z reklamy, nezachází se státem financovanými mediálními kanály, které dodržují jeho pravidla, jinak než s ostatními kanály.

-čtk-