Do slovenských kin přišlo loni historicky nejméně lidí

sobota, 19. března 2022, 07:10 Slovensko Ivan Krasko

Kina na Slovensku byla zavřená polovinu roku 2021. Nejvíce diváků přilákala Tlapková patrola ve filmu, nejvyšší tržby měla bondovka Není čas zemřít.

Tlapková patrola ve filmu, zdroj: Cinemart

Tlapková patrola ve filmu, zdroj: Cinemart

Slovenské kiná minulý rok zrejme zaznamenali najnižšiu návštevnosť v ére samostatnosti. Podľa hrubých odhadov MediaGuru.cz do nich vôbec prvýkrát prišlo menej než 2 milióny divákov. Odhad vznikol z parciálnych dát Únie filmových distribútorov. Presné čísla za rok 2021 Únia nezverejnila.

Od vzniku Slovenska v roku 1993 návštevnosť zatiaľ nikdy nepodliezla 2 milióny. Historicky najnižšia bola v roku 2005 – pod 2,2 miliónmi – a druhá najnižšia v roku 2020, keď do kín zasiahnutých covidom prišlo 2,36 milióna divákov.

Dôvodom je pokračujúca pandémia koronavírusu, s ňou spojené opatrenia v krajine i menej premiér zahraničných blockbusterov. Kiná kvôli pandémii ostali zatvorené približne polovicu roka.

Klesali tržby aj kinoreklama

Slovenským kinám klesli aj tržby zo vstupného, podľa našich hrubých negarantovaných odhadov dosiahli približne 12 miliónov eur.

Covid 19 ovplyvnil tiež reklamné príjmy kín. Roky pred pandémiou sa v kinoreklame preinzerovalo spravidla 1,5-1,7 milióna eur, v roku 2020 spadla na 400 tisíc eur a minulý rok klesla o ďalších 10% na 360 tisíc eur. Vypláva to z odhadov reálnych mediálnych výdavkov agentúry Unimedia. Prognóza na najbližšie obdobie je rastová: „Očakávame, že rok 2022 bude rastúci z hľadiska čistých mediálnych investícií opätovne pre online a TV a zároveň aj pre OOH a kino, teda dva mediatypy, ktoré zaznamenali za posledné dva roky najväčšie poklesy,“ hovorí Commercial Director agentúry Unimedia Miroslav Pleško. Kinoreklama si v roku 2022 polepší z 360 tisíc na pol milióna eur. Podobne ako v prípade outdooru a printu však ani kiná nedosiahnu objemy ako pred nástupom covidu 19. Kompletné odhady slovenského reklamného trhu.

Zdroj: ÚFD SK, Správa o stave slovenskej audiovízie a odhad MediaGuru.cz

Zdroj: ÚFD SK, Správa o stave slovenskej audiovízie a odhad MediaGuru.cz

Rodinný divák aj lokálne hity

Najviac divákov pritiahol do slovenských kín animovaný film Labková patrola vo filme (Paw Patrol: The Movie), na ktorý prišlo približne 106 tisíc ľudí. Tesnou dvojkou je česko-slovenská komédia Známi neznámi, natočená podľa zahraničnej predlohy. V slovenských kinách mala premiéru v lete, do českých prichádza v marci 2022.

Šesťcifernú návštevnosť dosiahla na Slovensku aj bondovka Nie je čas zomrieť (No Time to Die) a animovaní Krúdovci: Nový vek (The Croods: A New Age).

Nie je čas zomrieť sa stal jednotkou z hľadiska tržieb, ktoré boli na úrovni približne 750 tisíc eur.

Jednotka českých kín v minulom roku, komédia Prvok, Šampón, Tečka a Karel, sa na Slovensku z hľadiska návštevnosti umiestnila až na konci druhej desiatky. Slovenskí diváci viac chodili do kina na českú komédiu Matky, ktorá sa tu dostala do top 10.

Pre uzavretie kín museli niektoré filmy štartovať v iných termínoch. Napríklad Spider-Man: Bez domova (Spider-Man: No Way Home), ktorý bodoval globálne a aj v Česku s koncoročnou premiérou, si mohli slovenskí diváci pozrieť až od januára 2022.

Najväčším kinodistribútorom na Slovensku z hľadiska tržieb zastupovaných filmov bol aj v minulom roku CinemArt SK s vyše 40-percentným trhovým podielom. CinemArt SK distribuoval filmy ako Labková patrola vo filme, Krúdovci: Nový vek alebo Rýchlo a zbesilo 9. Druhým je Continental film s asi 20% a filmami Duna, V zajatí démonov 3: Prinútil ma k tomu Diabol či The Suicide Squad: Samovražedná misia.

Filmy s najvyššou návštevnosťou na Slovensku v roku 2021

# Titul Distribútor Krajina Návštevnosť* Tržby*
1 Labková patrola vo filme (Paw Patrol: The Movie) CinemArt SK Koprod. 106 000 0,6 mil. €
2 Známi neznámi (Známí neznámí) ita agentúra ČR-SR 105 000 0,7 mil. €
3 Nie je čas zomrieť (No Time to Die) Forum Film Slovakia UK-USA 104 000 0,75 mil. €
4 Krúdovci: Nový vek (The Croods: A New Age) CinemArt SK USA 104 000 0,6 mil. €
5 Venom 2: Carnage prichádza (Venom: Let There Be Carnage) ita agentúra USA 84 000 0,55 mil. €
6 Duna (Dune) Continental film USA 81 000 0,6 mil. €
7 Rýchlo a zbesilo 9 (F9) CinemArt SK USA 76 000 0,5 mil. €
8 Black Widow CinemArt SK USA 66 000 0,45 mil. €
9 Matky Bontonfilm ČR 65 000 0,4 mil. €
10 V zajatí démonov 3: Prinútil ma k tomu Diabol (The Conjuring: The Devil Made Me Do It) Continental film USA 56 000 0,35 mil. €

Zdroj: hrubý odhad MediaGuru podľa parciálnych dát ÚFD.sk

* približný odhad MediaGuru, zaokrúhlené

Amerika rástla. Pomaly

Na dôležitom americkom trhu sa situácia minulý rok zlepšila, keď podľa dát Comscore tržby medziročne vzrástli o 101% na 4,5 miliardy dolárov. The Hollywood Reporter však uvádza, že je to stále 60% pod hodnotami „bezcovidového“ roku 2019 a zotavenie celosvetového kinobiznisu je naďalej „pomalý proces“. Rozdiely sú podľa THR i v tom, ktorí diváci sa do kín vracajú a ktorí sú z obáv pred covidom zatiaľ zdržanliví. Mladí návštevníci od 18 do 34 rokov, obzvlášť muži, výrazne pomohli. Naopak, starší diváci sa zdráhajú. Podobne na tom boli rodiny, ale k ich návratu do kín pomohla možnosť očkovania detí od 5 rokoch.

Jednotkou amerických kín bol komiksový Spider-Man: Bez domova s tržbami 605 milióna dolárov v minulom roku.

Celosvetové kinotržby narástli medziročne o 78% na 21,4 miliardy dolárov, uvádza Variety podľa dát Gower Street Analytics. V Európskej únii a Veľkej Británii minulý rok medziročne vzrástol počet predaných lístkov, a to o 28% na 383,2 milióna podľa Európskeho audiovizuálneho observatória/THR.