Přehled: Reakce firem, médií a agentur na válku na Ukrajině

čtvrtek, 31. března 2022, 07:00 Reklama, Marketing , Aktualizováno MediaGuru

Od čtvrtečního dne 24. února, kdy ruská vojska vstoupila na Ukrajinu, nabízejí firmy a podnikatelé svou pomoc Ukrajincům. Výčet aktivit, které se dotýkají prostředí marketingu, komunikace a médií, zaznamenáváme níže.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Podnikatelé, firmy, média i agentury reagují na vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Přehled některých aktivit, které se k situaci vážou a které se týkají komunikačního a mediálního prostředí, zveřejňujeme v přehledu níže.

Reakce postupně aktualizujeme

Živý přenos

České zbrojní firmy opraví ukrajinskou bojovou techniku

úterý, 19. dubna 2022, 16:05

České zbrojní firmy budou opravovat ukrajinskou bojovou techniku. Prvním kontraktem bude oprava tanků T-64, zajistí ji Czechoslovak Group.

L’Occitane změnila názor, prodej v Rusku zastavuje

sobota, 16. dubna 2022, 11:00

Francouzská kosmetická značka L’Occitane změnila své rozhodnutí a nakonec uzavře všechny své obchody v Rusku. Ještě před dvěma dny kosmetická firma řekla BBC, že neuzavře své obchody a neukončí online prodej v Rusku, protože nemůže „zaručit, že našich 700 zaměstnanců v Rusku nebude čelit odvetě“. V pátek večer však společnost L'Occitane vydala prohlášení, v němž potvrdila své rozhodnutí uzavřít ruské operace.

Ruské úřady zablokovaly ruskojazyčnou verzi The Moscow Times a stanici RFI

pátek, 15. dubna 2022, 18:50

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor zablokoval ruskojazyčnou internetovou verzi deníku The Moscow Times. Deník, který informuje o dění v Rusku od rozpadu Sovětského svazu, o tom informoval na svých internetových stránkách. Podle zpravodajů agentury AFP je zablokovaný přístup z Ruska také na stránky francouzské veřejnoprávní rozhlasové stanice RFI. Ruský soud pohrozil pokutami nadaci Wikimedia a společnosti Google za to, že neodstraňují informace o konfliktu na Ukrajině, které Moskva považuje za nepravdivé.

Nokia, Ericsson a zřejmě i Huawei opouštějí Rusko

úterý, 12. dubna 2022, 20:30

Ruský trh opouští Nokia, Ericsson svoje podnikání na tamním trhu pozastavil. Zřejmě to platí i pro Huawei, jenž sice nic nekomentuje, ale zřejmě se zachoval stejně. Opačná situace je na Ukrajině, kde dodavatelé infrastruktury podporují operátory, kteří musejí neustále opravovat infrastrukturu zničenou ruskými útoky, informuje server iDnes.cz.

JSNS připravil materiály ke školní výuce, ukazují postupy propagandy

úterý, 12. dubna 2022, 13:00

V souvislosti s propagandou provázející napadení Ukrajiny ruskými vojsky připravil vzdělávací program JSNS společnosti Člověk v tísni dvě nové audiovizuální výukové lekce pro školy; 2022: Ruská informační válka a Zatracená práce. Jsou vhodné pro středoškoláky a žáky vyšších ročníků základní škol. Nové lekce navazují na sadu materiálů Současná ruská propaganda, která byla pod hlavičkou programu JSNS vydána v roce 2015 v reakci na anexi Krymu. 

Société Générale prodává svou ruskou pobočku Rosbank

pondělí, 11. dubna 2022, 17:55

Francouzská banka Société Générale v pondělí oznámila, že opustí Rusko a svou banku  Rosbank prodá společnosti Interros Capital, firmě napojené na ruského oligarchu Vladimira Potanina.

V Česku začala vysílat ukrajinská zpravodajská televize 1+1

pondělí, 11. dubna 2022, 14:45

V Česku začala v pondělí 11. dubna odpoledne vysílat ukrajinská televizní stanice 1+1. Zpravodajský kanál by měl umožnit ukrajinským občanům v Česku získávat informace o dění v domovské zemi v jejich rodném jazyce. Stanici je možné bezplatně naladit v rámci pozemního digitálního televizního vysílání prostřednictvím automatického ladění na multiplexu 23.

Nova Plus zařadila dětský kanál Plus Plus v ukrajinštině

neděle, 10. dubna 2022, 18:20

TV Nova zařadila na svůj web Nova Plus  dětský kanál Plus Plus, který vysílá v ukrajinštině. Už dříve zařadila Nova do nabídky TN.cz zpravodajský kanál 1+1.

Lasvit zcela ukončil spolupráci s Ruskem

sobota, 9. dubna 2022, 08:40

Generální ředitel Leon Jakimič, majitel sklářské firmy Lasvit v Novém Boru, která je hlavním vývozcem svítidel a skla z České republiky, v rozhovoru pro Echo24.cz uvádí, že firma zcela přerušila kontakty s ruským trhem a odstoupila i od poslední zakázky pro Sberbank. „My jsme Rusko zrušili úplně, už s ním nechceme spolupracovat ani po válce. Dokud tam bude u moci tahle garnitura zločinců," sdělil.

Ukrajinský velvyslanec poděkoval českým novinářům na Ukrajině

sobota, 9. dubna 2022, 08:35

Ukrajinský velvyslanec v České republice Yevhen Perebyinis poděkoval českým novinářům, kteří reportují přímo z válečné zóny a přinášejí svědectví o válečných následcích. Uvedl, že tak činí s nasazením vlastního života a že za to zaslouží úctu a obdiv.

Český rozhlas připravil pro Ukrajince Audioslovník i pohádky

pátek, 8. dubna 2022, 15:30

Český rozhlas rozšířil obsah audioportálu a mobilní aplikace mujRozhlas o nové formáty pro ukrajinské uprchlíky. Speciální souhrnná podstránka mujrozhlas.cz/ukrajina nabízí praktický ukrajinsko-český Audioslovník s lekcemi pro děti i dospělé, pomocí kterých si osvojí základní české fráze. Poslechnout si mohou také pohádky v ukrajinštině od českých spisovatelů Ondřeje Neffa, Petra Stančíka a Kateřiny Šardické.

Czech News Center spustil nový web v ukrajinštině

čtvrtek, 7. dubna 2022, 15:35

Czech News Center (CNC) spustil dobročinný online projekt Proukrainu.cz. Web, který má prakticky provést ukrajinské uprchlíky prvními dny a týdny v nové zemi, tvoří primárně novinářky, které přišly do Čech kvůli válečnému konfliktu. Prozatím osmičlenná redakce tvoří obsah, který má téměř 300 000 doposud příchozím ukrajinským uprchlíkům usnadnit dočasný či trvalý pobyt v České republice. Cílem je lidskou a srozumitelnou formou provést jak administrativou a praktickými otázkami bydlení, vzdělávání, hledání práce, či zdravotním systémem, tak každodenními aktivitami od nakupování až po trávení volného času či otazníky nad kulturními rozdíly.

Zdroj: Czech News Center

Ruští poslanci se chystají médiím zakázat přebírat cizí zprávy o armádě

čtvrtek, 7. dubna 2022, 07:15

Novináři v Rusku mají nést podle návrhu ruských poslanců odpovědnost za přebírání informací jiných médií, které obsahují „nedůvěryhodné" informace o použití ruských ozbrojených sil v zahraničí a diskreditaci ruské armády.  Změnit se má dosavadní ustanovení mediálního zákona, které zbavovalo redakce odpovědnosti za šíření informací, které neodpovídají skutečnosti, v případě, že šlo o doslovné převzetí informací jiného média. Nyní poslanci navrhují do mediálního zákona vložit seznam důvodů, kvůli kterým generální prokuratura může médiu odebrat osvědčení o registraci.

Výdaje na reklamu v Rusku letos klesnou o polovinu

středa, 6. dubna 2022, 07:35

Výdaje na reklamu v Rusku letos klesnou téměř o polovinu na 3,55 miliardy dolarů (téměř 79 miliard Kč). Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti Insider Intelligence. Je to reakce na odchod mnoha firem ze země kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

ČRo Radiožurnál a ČRo Plus vysílají zprávy také v ukrajinštině

úterý, 5. dubna 2022, 16:50

Radiožurnál a Český rozhlas Plus vysílají zprávy také v ukrajinštině. Čtyřminutová relace nabízí Ukrajincům v Česku informace o dění v České republice i na Ukrajině. Zpravodajský servis se vysílá pravidelně jednou denně po běžných zprávách v 18:30 a k poslechu je poté také v aplikaci Můj rozhlas a na webu.

Trenýrkárna.cz a Styx pomáhají šít neprůstřelné vesty pro Ukrajinu

úterý, 5. dubna 2022, 16:45

E-shop Trenýrkárna.cz spojil své síly s českou značkou spodního prádla Styx a dílnou EMES Marije Šmakové, která část výroby zaměřila na šití ochranných neprůstřelných vest. Ty jsou následně zasílány na Ukrajinu. „Část kapacit našich dílen, které v dobách míru šijí české trenky a boxerky Styx, a v počátku času covidu také roušky, nyní šije ochranné vesty, do kterých se pak vloží železný plát a díky tomu jsou pak neprůstřelné. Posíláme je rovnou na Ukrajinu, kde pomáhají chránit životy. Jedna vesta vyjde cca na 2000 Kč,“ říká spolumajitel české značky Styx Ruslan Skopal.

Atmedia podpoří kampaň na pomoc Ukrajině i v dubnu

úterý, 5. dubna 2022, 12:00

Na začátku března uvolnila společnost Atmedia, která na našem trhu zastupuje téměř 30 tematických televizních stanic, mediální prostor na vybraných kanálech pro informační kampaň na podporu Ukrajiny. Vzhledem k aktuálnímu vývoji se vedení mediálního zastupitelství rozhodlo otevřít mediální prostor pro kampaň i v dubnu. „Válka na Ukrajině pokračuje a do České republiky již přišly statisíce uprchlíků, kteří budou potřebovat dlouhodobou pomoc,” uvádí Michaela Suráková, Managing Director ve společnosti Atmedia.

Ivo Lukačovič daruje ukrajinské armádě 100 mil. korun

pondělí, 4. dubna 2022, 10:55

Majitel webu Seznam.cz Ivo Lukačovič daruje ukrajinské armádě 100 mil. Kč. Už dříve daroval 23 mil. Kč na pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Gazprom se stahuje z Německa

pátek, 1. dubna 2022, 14:55

Ruská plynárenská společnost Gazprom podle Reuters oznámila, že se stahuje z Německa a že ukončila svou účast v německé divizi Gazprom Germania.

Doprovodný program Czech Press Photo pomůže Ukrajině

čtvrtek, 31. března 2022, 10:15

V sobotu 9. dubna se bude v Národním muzeu konat celý den přednášek, komentovaných prohlídek a doprovodných worshopů k výstavě Czech Press Photo. Výtěžek ze vstupného, na kterém se podílí Czech Photo a Národní muzeum, bude poslán na pomoc Ukrajině.

Seznam Zprávy spustily Ukrajinské noviny

čtvrtek, 31. března 2022, 10:05

Zpravodajský web Seznam Zprávy spustil novou sekci Ukrajinské noviny (Українські новини), která je psaná výhradně v ukrajinském jazyce. Jejím cílem je poskytnout stálý zpravodajský servis a praktické informace (o zaměstnání, vzdělávání i volnočasových aktivitách) usnadňující uprchlické ukrajinské komunitě život v českém azylu. Autory nové rubriky budou Ukrajinci trvale žijící v Česku, ale také ukrajinští uprchlíci. Editorkou se stala Daryna Dziuba. Denně se v ukrajinské sekci Seznam Zpráv objeví průměrně dva články. „Zda bude projekt dlouhodobý, nebo jen na několik měsíců bude závislé na vývoji na Ukrajině a na zájmu ukrajinských čtenářů,“ řekl Zdeněk John, zástupce ředitele Divize zpravodajství a rádií.

Zdroj: Seznam.cz

Ritter Sport nepřestane dodávat čokoládové výrobky do Ruska

čtvrtek, 31. března 2022, 07:20

Německý výrobce čokolády Ritter Sport nepřestane dodávat produkty do Ruska. Ruský trh tvoří zhruba 7 % obratu společnosti. Podle zástupce Ritter Sport nebylo rozhodnutí pokračovat v dodávkách jednoduché.

Nábytkářský prodejce JYSK se zcela stahuje z Ruska

středa, 30. března 2022, 17:25

Dánský prodejce nábytku JYSK ve středu informoval, že všechny své obchody v Rusku uzavře trvale a že se stahuje z ruského trhu. JYSK své obchody uzavřel už 3. března, ale mělo se tak stát dočasně. Teď řetězec oznámil trvalý odchod. „V současné situaci management a naši vlastníci nevidí žádnou alternativu k uzavření našich aktivit v Rusku,“ uvedl prezident a generální ředitel společnosti JYSK Jan Bøgh.

Decathlon přerušil svou činnost v Rusku

úterý, 29. března 2022, 17:30

Francouzský obchodní řetězec Decathlon, který je největším prodejcem sportovního vybavení na světě, po silné kritice přerušuje svou činnost v Rusku. V úterý oznámil, že mu obchodování v Rusku znemožňují mezinárodní sankce zavedené na Rusko po invazi na Ukrajinu.

Pivovary Heineken i Carlsberg ukončují podnikání v Rusku

úterý, 29. března 2022, 07:20

Nizozemský pivovar Heineken se rozhodl ukončit své podnikání v Rusku. Oznámil to v prohlášení. Již dříve Heineken uvedl, že zastaví nové investice a vývoz do Ruska. Ke stažení z Ruska se podle svého sdělení odhodlal i dánský pivovar Carlsberg.

Novaja gazeta, jedno z posledních nezávislých médií v Rusku, načas končí

pondělí, 28. března 2022, 14:30

Ruský list Novaja gazeta, jehož šéfredaktor Dmitrij Muratov byl oceněn Nobelovou cenou, v pondělí oznámil, že po další úřední výstraze přerušuje svou práci, a to až do ukončení „speciální vojenské operace" na Ukrajině, jak válečnou agresi označuje Rusko. „Dostali jsme ještě jedno varování od Roskomnadzoru. Pozastavujeme vydávání novin na internetu, na sociálních sítích a na papíře," uvedla redakce na svém webu.

Tři čtvrtiny firem pocítí negativní dopad války na Ukrajině

pondělí, 28. března 2022, 07:10

Téměř tři čtvrtiny českých podniků pocítí negativní dopad válečného konfliktu na Ukrajině. Pracovní místa plánují ukrajinským uprchlíkům nabídnout více než dvě třetiny výrobních firem. Podle více než poloviny personalistů by ukrajinští občané mohli pomoci firmám zaplnit pozice, které se jim nedařilo dlouhodobě obsadit. Vyplývá to z průzkumu, který personální agentura Hofmann Personal uskutečnila v březnu mezi 158 personalisty z výrobních, velkoobchodních a logistických firem.

Nova na platformě Voyo odvysílá seriál Sluha národa

neděle, 27. března 2022, 10:35

Televize Nova na své internetové platformě Voyo odvysílá ukrajinský komediální seriál Sluha národa v hlavní roli se současným prezidentem Volodymyrem Zelenským. První díl seriálu uvede v pondělí 28. března. Seriál uvede s českými titulky.

Pojišťovna Zürich odstranila písmeno „Z" z loga na sociálních sítích

neděle, 27. března 2022, 08:20

Pojišťovna Zürich odstranila ze svého loga na sociálních sítích písmeno „Z", protože se stalo symbolem podpory ruské invaze na Ukrajině. „Dočasně odstraňujeme používání písmene 'Z' ze sociálních kanálů, kde se objevuje izolovaně a mohlo by být špatně interpretováno," uvedla společnost v prohlášení pro agenturu Reuters.

Apple pozastavil službu Apple Pay pro ruský systém karet Mir

sobota, 26. března 2022, 08:40

Technologický gigant Apple pozastavil svou službu Apple Pay pro ruský systém platebních karet Mir. Americká firma tak uzavřela skulinu, s jejíž pomocí ruští uživatelé službu Apple Pay používali.

Spotify pozastaví své služby v Rusku

pátek, 25. března 2022, 21:30

Švédská streamovací platforma Spotify v pátek oznámila, že pozastaví poskytování svých služeb v Rusku. Odůvodnila to novými ruskými zákony, které tvrdě trestají kritiku úřadů a armády, uvedla agentura Reuters. Spotify již dříve uzavřela svou kancelář v Moskvě kvůli „nevyprovokovanému útoku na Ukrajinu" ze strany Ruska. Spotify uvedla, že chtěla ponechat aktivní své služby v Rusku, aby nadále mohla poskytovat ruským posluchačům "věrohodné a nezávislé informace" z regionu. Nově schválené ruské zákony ale podle společnosti ohrožují bezpečnost jejích zaměstnanců a v některých případech i posluchačů.

Proběhne mezinárodní koncert-maraton Zachraňme Ukrajinu

pátek, 25. března 2022, 12:00

V neděli 27. března se odehraje mezinárodní charitativní koncert-maraton Zachraňme Ukrajinu – #StopWar, jehož iniciátory jsou Atlas Festival a Kyivstar. Na realizaci telemaratonu se podílejí společnosti 1+1 media, tým Atlas Festivalu a mobilní operátor Kyivstar za podpory ukrajinské státní správy. Poselství projektu vyjadřují hashtagy #StopWarInUkraine a #StandWithUkraine. Hudebníci, umělci, občanští aktivisté, myšlenkoví vůdci, herci, sportovci a  dobrovolníci z celého světa podpoří Ukrajinu během dvouhodinového vysílání, které budou reprízovat televizní kanály z přibližně 20 zemí Evropy a světa, stejně jako streamovací platformy a sociální sítě. Koncert doprovodí finanční pro potřeby humanitární pomoci Ukrajině. 

TN Live je možné sledovat i v hybridním vysílání HbbTV

pátek, 25. března 2022, 10:55

Skupina Nova přichází s novinkou v prostředí technologie HbbTV, kdy se pod červeným tlačítkem v souvislosti s válkou na Ukrajině spustilo vysílání TN Live. Aplikace TN Live nabízí více streamů současně, a to TN Live, TN Live 2, TN Live Svět a momentálně vzhledem k událostem i vysílání ukrajinského kanálu 1+1 International.

Zdroj: TV Nova

BBC obdržela mimořádné finance od vlády na pokrývání války

pátek, 25. března 2022, 06:30

BBC obdržela mimořádné finance od vlády ve výši 3,7 mil. euro na podporu nezávislé a nestranné žurnalistiky v Rusku a na Ukrajině. „Toto dodatečné financování od vlády nám umožní pokračovat v rozšiřování způsobů, kterými oslovujeme publikum v Rusku a na Ukrajině. BBC zaznamenala velkou poptávku po jasné, na faktech založené a nestranné žurnalistice v boji proti dezinformacím a naše týmy nepřetržitě pracují na tom, aby lidem přinesly tu nejlepší nezávislou žurnalistiku," uvedl generální ředitel BBC Tim Davie

Pokles inzerce v souvislosti s válkou pociťuje i Týdeník Forum

čtvrtek, 24. března 2022, 14:35

Vydavatel Týdeníku Forum a provozovatel webu Forum24.cz je dalším médiem, které registruje pokles inzerce v souvislosti s válkou na Ukrajině. „Momentálně jsou příjmy z reklamy na svém minimu, cena inzerce na internetu výrazně klesla a u papírového vydání týdeníku několik klientů zrušilo objednané kampaně. Jako důvod uvádějí, že nechtějí mít své inzeráty vedle válečného zpravodajství nebo že převedli prostředky na podporu Ukrajině a uprchlíkům," přiblížil šéfredaktor Pavel Šafr. Vyzývá proto čtenáře a firmy k podpoře titulu.

CzechInvest společně s partnery spouští platformu Jobs4ua.cz

čtvrtek, 24. března 2022, 13:25

Velký zájem o zaměstnání ze strany Ukrajinců, kteří do České republiky prchají před válkou, vedl agenturu CzechInvest a její partnery k založení platformy Jobs4ua.cz. Platformu mohou využívat prověření čeští zaměstnavatelé, kteří hledají zaměstnance, a ukrajinští pracovníci na této stránce mohou vyhledávat nejvhodnější pracovní příležitosti. Všechny inzeráty jsou dostupné jak v českém, tak v ukrajinském jazyce.

Západní filmy mají být v Rusku nahrazeny tituly z Číny či Indie

čtvrtek, 24. března 2022, 07:05

Ruský parlament navrhl nahradit distribuci západních filmů v zemi tituly z Číny, Indie, Kazachstánu a Uzbekistánu. Návrh má být projednán s ministerstvem kultury. Po ruské invazi na Ukrajinu přestala v Rusku působit přední studia jako Sony, Walt Disney Company, Paramount a Warner Bros., která zrušila premiéry a pozastavila dodávky filmů do ruských kin, píše BroadbandTVnews.

Renault pozastaví provoz ve svém ruském závodě

čtvrtek, 24. března 2022, 07:00

Automobilka Renault ve středu oznámila, že pozastaví provoz ve svém závodě v Moskvě a posoudí možnosti ohledně svého většinového podílu ve společnosti Avtovaz, která je v Rusku největší v zemi. Renault s rozhodnutím přišel po rostoucím tlaku na pokračující přítomnost francouzské společnosti v Rusku. 

Respekt vydává stostránkový speciál Vzdorující Ukrajina

čtvrtek, 24. března 2022, 06:50

Týdeník Respekt vydává speciál s názvem Vzdorující Ukrajina. Speciální tištěné vydání je v distribuci od středy 23. března. Na 100 stranách přináší reportáže, rozhovory a analýzy o válce na Ukrajině. Prodejní cena je 99 Kč.

Ruské úřady zablokovaly aplikaci Google News

středa, 23. března 2022, 21:45

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor v zemi zablokoval Google News (Zprávy Google). Aplikace podle něj zpřístupňuje falešné zprávy o „speciální operaci ruské armády", jak Moskva oficiálně nazývá svou invazi na Ukrajinu. Informovala o tom agentura Interfax, podle které tak úřad učinil na žádost prokuratury.

Seriál Služebník lidu s ukrajinským prezidentem odvysílá i Markíza a Voyo

středa, 23. března 2022, 16:45

Slovenská skupina Markíza zakoupila vysílací práva na seriál Služebník lidu, ve kterém ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ztvárnil ukrajinskou hlavu státu krátce předtím, než se jí reálně stal. První dvě epizody seriálu odvysílá Markíza v pondělí 28. března 2022 ve 21:50 hodin. Od soboty 2. dubna 2022 pak seriál přesune na svou stanici Dajto, kde bude vysílán v týdenní periodicitě ve 20:30 hod. vždy ve čtyřech částech za sebou. K dispozici bude v předstihu i předplatitelům streamovací služby Voyo. V zájmu co největší autentičnosti bude seriál na všech platformách uveden v původním znění se slovenskými titulky.

ČRo Plus uvádí podcast Střepy, zaměří se na invazi z pohledu spisovatelů

středa, 23. března 2022, 15:05

Měsíc po zahájení ruské invaze na Ukrajinu uvede stanice Český rozhlas Plus podcast, ve kterém spisovatelky a spisovatelé zkoumají svět otřesený válkou. V podcastu Střepy představí svůj pohled na aktuální situaci Milan Uhde, Petra Hůlová, Kateřina Tučková nebo Emil Hakl. První díl bude zveřejněn ve čtvrtek 24. března v 5:05 i ve vysílání ČRo Plus. Všechny díly budou k dispozici na webu Českého rozhlasu Plus a jako podcast v aplikaci MujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích. Ve vysílání se podcast Střepy objeví každé pondělí, středu a pátek v čase po půl desáté.

Ruská videoplatforma Rutube se rozšiřuje, chystá se na pozici YouTube

středa, 23. března 2022, 14:30

Ruská videoplatforma Rutube, kterou vlastní státní podnik Gazprom, údajně zaznamenává masový nárůst zájmu včetně ruských předních influencerů. Platforma minulý týden oznámila 100% monetizaci, přičemž blogeři mají obdržet příjmy do 40 dnů od zveřejnění svého obsahu. Rutube se tak tím může připravovat na převzetí pozice po videoplatformě YouTube. Ta je zatím poslední ze zahraničních sociálních médiích, která nebyla v Rusku zakázaná. Je ale pod stále větším tlakem ruských úřadů a uzavření YouTube může být otázkou dnů.

Zdroj: repro Rutube

Nestlé omezí aktivity v Rusku, zastaví prodej značek KitKat a Nesquik

středa, 23. března 2022, 12:50

Švýcarský potravinářský kolos Nestlé výrazně omezí aktivity v Rusku, zastaví například prodej značek KitKat a Nesquik. Lidem tam bude dál platit. Firma dnes také uvedla, že v Rusku se teď soustředí na dodávky důležitých potravin, jako je dětská výživa, a že nepředpokládá, že by v této zemi v dohledné době vytvářela zisk.

Firmy z EU zasažené protiruskými sankcemi mají nárok na státní pomoc

středa, 23. března 2022, 11:05

Firmy z EU zasažené protiruskými sankcemi budou mít nárok na státní pomoc až 400.000 eur. Evropská komise uvolnila příslušná pravidla pomoci.

Náhradou IKEA v Rusku může být IDEA

středa, 23. března 2022, 09:40

Petrohradské designové studio Luxorta-Service požádalo ruský úřad Rospatent o registraci ochranné známky IDEA. Má jít o náhradu IKEA, která v Rusku své obchody uzavřela. Zatím ale nejsou známy bližší informace, zda a kdy bude tato značka uvedena v život.

Logo IDEA zaslané ruskému úřadu

Události v ukrajinštině bude ČT vysílat i na kanále ČT24

středa, 23. března 2022, 09:30

Česká televize zahájí vysílání zpravodajské relace Události i na zpravodajském kanále ČT24. Oznámila to na sociálních sítích. Dosud bylo možné sledovat Události v ukrajinštině na internetu nebo v hybridním vysílání HbbTV pomocí červeného tlačítka. Nově bude stačit použít na ČT24 funkci pro duální zvuk na ovladači a vybrat ukrajinský komentář.

Automobilka Renault obnovila výrobu v Moskvě

úterý, 22. března 2022, 19:55

Francouzská automobilka Renault, která drží dvoutřetinový podíl v ruské automobilce Avtovaz, obnovila výrobu v závodu v Moskvě. Rozhodnutí má mít i podporu francouzské vlády, která je hlavním akcionářem Renaultu.

JSNS spustí v pátek živé vysílání pro školy, žáci se mohou ptát na Ukrajinu

úterý, 22. března 2022, 16:25

Vzdělávací program JSNS společnosti Člověk v tísni spouští od pátku 25. března pravidelné živé vysílání pro školy, které je určené studentům středních škol a žákům 2. stupně základních škol. Žáci a studenti v něm mohou pokládat odborníkům otázky k válce na Ukrajině. Živé vysílání připravuje vzdělávací program na každý pátek, vždy od 10 do 10:45 hodin tak, aby se vešlo do jedné vyučovací hodiny.

DoDo díky své data-driven platformě pomáhá s humanitární činností

úterý, 22. března 2022, 16:20

DoDo díky své logistické data-driven platformě pomáhá s organizací humanitární pomoci pro Ukrajinu. Do humanitárních aktivit se dobrovolně zapojila stovka kurýrů, pomoc vozí desítky aut. Firma zásobuje vlaky na ukrajinské hranice a vozí jídla na budapešťské nádraží i pražské ubytovny. Humanitární logistiku ve spolupráci s nejrůznějšími organizacemi působícími přímo v místě konfliktu společnost DoDo zajišťuje v rámci Česka, Slovenska a Maďarska a typy poskytované pomoci se vždy liší v závislosti na potřebách konkrétní organizace.