Studio TV Nova má největší zakřivený LED panel v Česku

neděle, 13. března 2022, 07:20 Aktuality, TV MediaGuru

Nové zpravodajské studio televize Nova, ze kterého televizní skupina začala vysílat loni v září, je vybaveno největšími displejovými stěnami v Česku i ve střední Evropě.

Zpravodajské studio TV Nova, zdroj: Tactiq

Zpravodajské studio TV Nova, zdroj: Tactiq

Nové zpravodajské studio televize Nova, ze kterého televizní skupina začala vysílat loni v září, je vybaveno největšími displejovými stěnami v Česku i ve střední Evropě. Je mezi nimi i největší zakřivený LED panel v Česku o délce devíti metrů. Vybavení dodala společnost Samsung Electronics Czech and Slovak, která vybavení studia v minulém týdnu představila novinářům. 

Studio tvoří tři sady panelů: hlavní sestava LED stěny „A“ představuje zmíněnou zaoblenou stěnu za hlavním moderátorským stolem Televizních novin. Na délku měří 9,1 metru a je vysoká 1,6 metru. Tvoří ji jednotlivé moduly, z nichž se dají konfigurovat stěny různých velikostí a tvarů. Moduly jsou bezrámečkové a navazují na sebe tak těsně, že není poznat, kde končí jeden a navazuje druhý. Stěnu tvoří celkem 57 takových modulů a každý je vybaven tisíci a tisíci pixely, které jsou od sebe vzdáleny pouhých 1,5 mm.

Postranní dotykovou stěnu, již společnost AVTG označila jako LED sestavu „B“, tvoří devět modulů Samsung The Wall IW012A s roztečí pixelů 1,2 mm a celkovou velikostí 2,3 x 1,2 metru. Panel váží 100 kg a pracuje se standardním příkonem 800 W. Moderátoři stěnu ovládají prostřednictvím IR panelu pro dotykové ovládání.

Třetí sestavu LED stěny „C“ použila televize Nova pro druhou scénu studia a je určena pro Sportovní noviny a další pořady. Jde opět o obloukovou stěnu vytvořenou ze 72 modulů Samsung IF015H-E o rozteči pixelů 1,5 mm, celkové délce 8,6 metru a výšce 2,1 metru. Z celého zpravodajského studia je tato stěna nejobjemnější, váží 417 kg a pracuje se standardním příkonem 4,8 kW. Stěnu doplňují dva sloupy ze stejných modulů o celkové výšce 2,1 metru a šířce 0,5 metru, které jsou samostatně otočné. Každý váží 23 kg.

Pro Samsung jde o druhou instalaci podobného rozsahu na českém trhu, své obrazovky dodala i do studia skupiny Prima. V rámci Evropy pak jeho řešení využívá hned několik velkých televizních stanic.

-mav-