Češi už obavy z covidu nemají, bojí se ale inflace a války

úterý, 19. dubna 2022, 12:10 Výzkum MediaGuru

Češi už nevnímají covid jako ohrožení a jejich životy se vracejí do podoby před nástupem pandemie. Zvyšují se ale obavy z rostoucí inflace a také z války na Ukrajině. Ukazuje to výzkum OMG Research.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Česká populace se už necítí být pandemií covid-19 omezena v běžném životě a po postupném ukončování protiepidemických opatření vnímá, že situace se postupně blíží době před začátkem pandemie. Vnímání omezení v běžném životě se podle výzkumu ocitlo na nejnižší úrovni od začátku od března 2020. Ukazuje to nová, už sedmá vlna výzkumu OMG Research, která mapuje postoje české veřejnosti k doznívající pandemii covidu 19 a nově také k válce na Ukrajině.

Z výzkumu také vyplývá, že většina české populace (77 %) považuje covid za běžnou součást života a neomezují kvůli němu kontakty s lidmi. Kontakty s ostatními v současnosti omezuje asi čtvrtina populace (26 %). Na druhou stranu více než polovina lidí stále pociťuje obavy z příchodu další vlny, více se znepokojují lidé starší 45 let.

Také nakupování se začíná blížit k chování z doby před covidem. Zvyšuje se počet nakupujících v kamenných obchodech – 77 % uvedlo, že kamenné obchody navštěvuje podobně jako před nástupem pandemie. Zvyšující se ceny za energie ale vedou k rostoucí opatrnosti. Až 73 % si kvůli rostoucím cenám elektřiny a plynu více hlídá spotřebu v domácnosti a také si více hlídá, za co peníze utratí (71 %). Také podíl těchto lidí narůstá. Negativní vliv současné situace na nákup je nejvíce patrný u dovolené v zahraničí, rekonstrukce bydlení a nákupu velkých spotřebičů a aut.

V populaci stále přetrvává velký podíl lidí, kteří kvůli pandemii nakupují online častěji. Ve srovnání s obdobím z června 2021 je ale podíl těchto spotřebitelů nižší (40 % v březnu 2022 vs. 50 % v červnu 2021). Celkově se nejčastěji online nakupuje oblečení a boty, kosmetika a drogerie, léky a doplňky stravy, ale také hobby a zahrada a sportovní vybavení.

Zdroj: OMG Research, Q: Jakým způsobem změnila současná situace Vaše nákupní záměry u následujících kategorií? n=500

Zdroj: OMG Research, Q: Jakým způsobem změnila současná situace Vaše nákupní záměry u následujících kategorií? n=500

Rostou obavy z inflace a znehodnocení úspor

Podobně jako v červnu 2021 čtvrtina obyvatel nadále snižuje svoji celkovou spotřebu. Nemění se ani počet lidí, kteří plánují v blízké budoucnosti investovat nebo spořit (51 %). Roste ale obava, že peníze v horizontu půl roku ztratí v důsledku ekonomické krize hodnotu a dojde k vysoké inflaci (69 % v březnu 2022 vs. 55 % v červnu 2021).

„Obavy z inflace v čase narůstají. Až polovina lidí investovala peníze v posledním půlroce, a to zejména do podílových fondů, kryptoměn, zlata nebo nemovitostí,“ přibližuje Danica Veselková, research specialist OMG Research.

Pokud jde o reklamu, většinově panuje názor, že firmy by měly v reklamách ukazovat připravenost na současnou situaci a takové firmy chtějí lidé podporovat (67 %). Podíl populace s tímto názorem se od začátku pandemie v březnu 2020 téměř nezměnil. „Polovina lidí chce vidět zapojení firem do situace spojené s válkou na Ukrajině,“ říká dále Danica Veselková.

Válka na Ukrajině vyvolává v populaci obavy

Vysoké jsou naopak obavy z války. Více než 80 % lidí se obává konfliktu a jeho dopadů na svůj život, nejčastěji jsou to lidé starší 45 let. Lidé jsou znepokojení především ze zdražení života a zvýšení ceny energií (91 %), ale také ze zhoršení bezpečnostní situace v Evropě. Největší obavy mají lidé starší 45 let.

Zdroj: OMG Research, Q: Jak moc se celkově obáváte válečného konfliktu s Ukrajinou a jeho dopadů na Váš život (ať už politických, ekonomických nebo jiných)? n=500

Zdroj: OMG Research, Q: Jak moc se celkově obáváte válečného konfliktu s Ukrajinou a jeho dopadů na Váš život (ať už politických, ekonomických nebo jiných)? n=500

Přibližně polovina lidí souhlasí s dalším přijetím uprchlíků z Ukrajiny, nejstarší lidé 55-65 let častěji uprchlíky odmítají. V souvislosti s uprchlickou krizí se lidé obávají zejména chybějících peněz na investice (46 %), nedostatku peněz pro sociální zabezpečení pro české občany (43 %) a také z kriminality (45 %).

Čas věnovaný sledovanosti TV a onlinu je letos nižší

Čas strávený sledováním televize se v roce 2021 téměř nezměnil v porovnání s rokem 2020 (posun o 1 % na 4:02 hodiny denně). Pokud se ale porovná období od 1. ledna do konce března 2022 se stejným obdobím v roce 2021, tak došlo k 8% poklesu průměrného času stráveného u TV. Válečné události na Ukrajině zvýšily zájem o zpravodajské TV kanály. Nejvyšších podílů dosahovaly těsně po vypuknutí války na konci února, stávající podíly se postupně vracejí na hodnoty před vypuknutím války.

Celkový čas strávený na internetu byl v roce 2021 o 3 % vyšší než v roce 2020. V období leden až březen se naopak jedná o 12% pokles v porovnání se stejným obdobím v roce 2021.

O výzkumu

Data pro sedmou vlnu výzkumu Jak Češi vnímají doznívající pandemii a válku? byla sbírá v období od 25. do 30. března 2022 na vzorku 500 respondentů. Jde o reprezentativní vzorek populace 16-65 let. Předcházející vlny zahrnovaly období: 23.–26. března 2020, 12.–15. března 2020, 9.–12. června 2020, 13.-19. listopadu 2020, 2.–8. února 2021 a 21.-25. června 2021. Výzkum provedla OMG Research.

-mav-