Heureka: Růst e-commerce je meziročně nižší o 25 %

čtvrtek, 21. dubna 2022, 12:20 Aktuality, Retail MediaGuru

I přes pokles obratu o čtvrtinu v porovnání s prvním kvartálem loňského roku stále znamená růst oproti předpandemickému období.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Loňský první kvartál rostla česká e-commerce meziročně o 80 %, letos je to o 25 % méně. Aktuální pokles obratu e-shopů však stále znamená růst oproti předpandemickému období. Vyplývá to z dat eCommerce Insider nákupního rádce Heureka. 

Na vině meziročního poklesu je loňský lockdown a s tím spojený přesun nákupů lidí z kamenných prodejen na internet. Stojí za tím i pokles velkých segmentů, jako je například elektronika, velké spotřebiče, kuchyňská elektronika. „Letos obchodníci nabízeli nižší slevy během lednových výprodejů, lidé tento sortiment masivně kupovali na internetu vloni a letos pro ně už byl otevřen kamenný svět,“ vysvětluje chování zákazníků na internetu Tomáš Braverman, CEO Heureka Group. 

K růstu nepřispěla ani společenská nálada, zvyšování cen způsobené inflací a válka na Ukrajině. „S vypuknutím válečného konfliktu vidíme v datech prakticky ze dne na den propad nákupů na internetu téměř o celou třetinu,“ dodává Braverman. 

Podobně vidí situaci na trhu také Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK): „Letošní první čtvrtletí potvrzuje náš předpoklad ze začátku roku. Srovnáváme období, která v podstatě lze srovnat jen těžko. Zatímco v loňském roce přinesl tvrdý lockdown dramatický růst on-line prodejů, letos porovnáváme ,běžný' kvartál ovlivněný ještě geopolitickými vlivy a inflací s touto mimořádnou loňskou situací. Z našeho pohledu je důležité, že česká e-commerce vykazuje růst oproti předcovidovým obdobím. Nebýt covidu, nynější hodnoty by odpovídaly předchozímu růstu v rozmezí 10–15 % ročně.“

Rostou parfémy, topení a hobby

Meziročně roste například segment s parfémy, který v loňském roce vlivem koronakrize významně poklesl. Dále se daří také prodejům topení, krbů, kamen nebo paliva, což jsou produkty, jejichž prodej v e-shopech nakopla energetická krize. Obecně pak roste hobby sortiment, který se lidé loni naučili nakupovat online během lockdownu. Právě hobby, chuť odpočívat a relaxovat podpoří podle Tomáše Bravermana online nákupy následujícího kvartálu. „Vývoj trhu samozřejmě bude záviset na tom, jak se bude vyvíjet situace na Ukrajině. Určitě se ale bude nakupovat vybavení pro dům a zahradu, nábytek, hobby a samozřejmě sportovní vybavení. Lidé budou hledat prostor, jak dobíjet baterky,“ doplňuje.

Průměrná hodnota objednávky se zvýšila

Průměrná hodnota objednávky v e-shopu dosáhla v prvním čtvrtletí 1390 korun. „To je ve srovnání s loňským prvním kvartálem o 150 korun, respektive 12 % více,“ říká Braverman a pokračuje: „Loňský pokles průměrné hodnoty ovlivnily zavřené kamenné obchody. Lidé museli na internetu nakupovat častěji, a i méně nákladné věci pro běžnou denní spotřebu, což průměrnou hodnotu snížilo. Řekl bych, že tento kvartál se objednávka už přiblížila dlouhodobé hodnotě.“ Pravdou ale je, že například během vánoční sezóny bývá objednávka vyšší, protože lidé utrácí více peněz za nákup vánočních dárků.

Míra spokojenosti zákazníků s e-shopy (tzv. customer satisfaction) byla 95,4 %. Podle odhadů analytiků druhý kvartál přinese příznivější čísla a celá letošní sezóna bude těžit z toho, jak významně vloni trh zrychlil. „Ve srovnání se zahraničím poskytují české e-shopy zákazníkům opravdu špičkový servis a služby. Služby jako same day delivery, výnos do patra nebo možnost vybrat si ze sítě tisícovek výdejních míst nejsou na trzích kolem nás vůbec běžné,“ dodává Tomáš Braverman.

-stk-