Kinley Tonic: Růst prodejů umožnil ztrojnásobit marketingové výdaje

úterý, 12. dubna 2022, 10:35 Marketing, Retail Zuzana Erbenová

Loni činil nárůst prodejů Kinley Tonic 100 % a rok předtím dokonce 220 %. Díky tomu se značka stala lídrem na trhu, říká Jakub Will Loos, marketingový ředitel The Coca-Cola Company.

Společnost Coca-Cola ČR/SR dává na trh nový nápoj Kinley Tonic Zero. Jedná se o variantu produktu Kinley Tonic Water ve variantě bez cukru. Nápoj byl na český trh uveden v průběhu března 2022 a Coca-Cola tímto krokem reaguje na zájem zákazníků o alternativy bez cukru. 

Kampaň Kinley Tonic Zero byla spuštěna na začátku dubna a její rozsah a využití médií dosahuje úrovně klasické Coca-Cola kampaně. Provází ji i speciální stojany v místech prodeje a ve druhém čtvrtletí letošního roku se chystá navíc celostátní spotřebitelská soutěž. „Marketingové výdaje na Kinley za poslední dva roky narostly více než trojnásobně,“ říká k nárůstu komunikace značky Jakub Will Loos, marketingový ředitel The Coca-Cola Company. Novinka se v obchodech a restauracích objeví v černém přebalu s červenými detaily, podobně jako tomu je v případě ikonické Coca-Cola Zero.

Více o nárůstu spotřeby Tonicu Kinley a s tím spojenou komunikací se dočtete v následujícím rozhovoru.

Kolik loni Češi vypili litrů Tonicu Kinley? Je nárůst spotřeby důvodem toho, že jste se rozhodli představit novinku bez cukru?

V minulém roce se podle agentury Nielsen v Česku a na Slovensku vypilo bezmála 10 milionů litrů tonicu. Rozšířit portfolio a představit novinku Kinley Tonic Water Zero jsme plánovali už v průběhu minulého roku. Každý nový produkt vyžaduje své načasování. Někdy je brzy, někdy zase pozdě, ale u Kinley Tonic Water Zero jsem přesvědčen, že jsme jej uvedli v ideálním čase tak, jak si zaslouží.

Na koho s novinkou Kinley Tonic Zero cílíte a kde všude se bude prodávat?

Tonic je nápoj pro dospělé, tedy i naše cílová skupina jsou tzv. adults. Do této skupiny patří širší základna spotřebitelů, kteří jsou v nejproduktivnějším věku. Co se dostupnosti týče, bude k dostání v retailu/maloobchodu v 1,5l balení a dále v segmentu Horeca, a to konkrétně v prémiové skleněné lahvi o obsahu 250 ml. V červnu pak doplníme portfolio i o balení plechovky 330 ml.

V posledních dvou letech se Kinley postupně stalo leadrem trhu. Zaujímá tedy velmi důležitou roli v našem portfoliu a je to nyní jedna z TOP tří priorit společnosti.

Jakub Will Loos, marketingový ředitel The Coca-Cola Company

Jak velký podíl na celkových prodejích značky by mohla novinka získat? Můžete uvést, jak je na tom prodejně Kinley Tonic v porovnání s ostatními nápoji z nealko sycených z portfolia Coca Coly?

Kinley zdaleka nedosahuje takového podílu na portfoliu, jako například ikonická Coca-Cola. Pozoruhodný je však nárůst značky za poslední tři roky. V roce 2020 se prodalo o 220 % více tonicu než v roce 2019. Meziroční nárůst v minulém roce pak činil 100 %. Díky tomu se Kinley stalo lídrem na trhu. Zaujímá tedy velmi důležitou roli v našem portfoliu a je to nyní jedna z TOP tří priorit společnosti.

Jak velká bude kampaň na podporu novinky Tonic Zero a považujete ji v porovnání s jinými kampaněmi Coca-Cola ČR/SR spíš za větší?

Kampaň pro Kinley Tonic Zero je velká a dosahuje úrovně Coca-Cola kampaně. Kinley bude mít letos například i svoji první celonárodní spotřebitelskou soutěž o hodnotné ceny. Média jsou důležitou součástí, novinku jsme jim představili na neformálním eventu na začátku dubna a nadále se na komunikaci skrze ně budeme soustředit. Celá kampaň na Kinley Tonic Zero poběží do července.

Pro český trh jsou vybráni ambasadoři moderátor Libor Bouček, zpěvačka Lenny a herec Vladimír Polívka. Jaká bude jejich úloha a podle jakého klíče jste je vybírali?

Výběr ambasadorů je organický a někdy i složitý proces, je třeba pečlivě identifikovat potenciální ambasadory, podle jejich profilu, zájmů, ale zejména pro jejich pozitivní vazbu či vztah k produktu. V tomto případě to byla však jasná volba, a to zejména pro zájem a kladný vztah ke značce.

Hlavní ambasadoři novinky moderátor Libor Bouček a zpěvačka Emma Drobná, zdroj: Kinley Tonic Water

Hlavní ambasadoři novinky moderátor Libor Bouček a zpěvačka Emma Drobná, zdroj: Kinley Tonic Water

Značka Kinley před rokem představila svůj vůbec první televizní spot na českém a slovenském trhu. Jaký měl dopad na prodeje?

Tento lokálně vyrobený spot zaznamenal neobvyklý úspěch u našich spotřebitelů, a tak společně s uvedením novinek na trh se Kinley na konci roku mohlo pochlubit 100% nárůstem v obejmu oproti předchozímu roku.

O kolik procent jste navýšili marketingové výdaje na značku Kinley v posledním roce či dvou letech?

Marketingové výdaje na Kinley za poslední dva roky narostly více než trojnásobně.

Tonic se využívá jako součást míchaných nápojů a v posledních letech i kávy. Budete tento směr nějak více podporovat? Plánujete třeba i nějaké akce na léto?

Směr mixologie jistě patří do našeho marketingového plánu a budeme se mu věnovat i nadále. Spolupracujeme s profesionálním barmanem, takže se spotřebitelé mohou těšit na zajímavé míchané drinky. Co se týče léta, připravujeme například zážitkový sampling. Detaily však zatím nemůžu prozradit.

Kinley uvádí nápoj Kinley Tonic Zero, ambasadorem je Bouček

pátek 8. dubna 2022