Křetínský zasáhl do titulní strany Marianne, stěžují si redaktoři

středa, 20. dubna 2022, 10:20 Aktuality, Tisk ČTK

Většinový vlastník francouzského časopisu Marianne Daniel Křetínský donutil redakci změnit nadpisy na titulní straně dnešního vydání časopisu.

Vlevo je původní verze, vpravo je zveřejněná verze, zdroj: Marianne

Vlevo je původní verze, vpravo je zveřejněná verze, zdroj: Marianne

Většinový vlastník francouzského časopisu Marianne Daniel Křetínský donutil redakci změnit nadpisy na titulní straně dnešního vydání časopisu. Redakce Marianne to uvedla v úterý zveřejněném prohlášení. Jedná se podle nich o nepřípustný zásah do nezávislosti médií. Podle šéfredaktorky časopisu šlo naopak o běžné redakční rozhodnutí, upravená první strana podle ní dobře vystihuje obsah a postoj časopisu. Křetínského komentář se ČTK snaží získat.

Původní verze titulní strany nesla fotografii očí dvou prezidentských kandidátů, centristy Emmanuela Macrona a nacionalistky Marine Le Penové. U prvního z nich stálo „Vztek..." (La colère...), u druhé „...nebo chaos?" (...ou le chaos?). Fotografie zůstala, ale text se změnil. Časopis vyšel ve verzi „Navzdory hněvu... ...zabránit chaosu". Zásahu doznala i citace v podvalu titulní strany.

„Tento zásah našeho majoritního vlastníka, Daniela Křetínského, představuje vážný útok na redakční nezávislost Marianne. Stalo se to přesto, že (Křetínský) osobně a dokonce dvakrát novinářům slíbil, že bude tento základní princip respektovat. Až dosud tak činil," píše Společnost redaktorů Marianne (SRM) v prohlášení.

Kritiku redaktorů dnes odmítla šéfredaktorka Marianne Natacha Polonyová, šlo podle ní o běžné redakční rozhodnutí. „O postoji časopisu k prezidentským volbám rozhodlo výhradně vedení redakce," napsala v prohlášení zveřejněném na twitteru. Dodala, že při výběhu titulku brala v potaz jak názor redakce, tak skupiny CMI.

Křetínský vlastní podíl také ve francouzském deníku Le Monde. V Česku spolu s Patrikem Tkáčem kontroluje společnost Czech News Center, která má v portfoliu mimo jiné i deníky Blesk, Sport, Aha! a E15 nebo časopis Reflex.

Le Penová na twitteru poděkovala novinářům, že „odhalili vliv peněz na editorská rozhodnutí médií". „Francouzi naivně nevěří kampani lží a pomluv," dodala kandidátka na post prezidentky. Rozhodující druhé kolo voleb se ve Francii koná v neděli 24. dubna.

-čtk-