ČT vysílá deset let v HbbTV, chystá nový Teletext i aplikaci

středa, 4. května 2022, 12:50 Aktuality, TV, Internet & Mobil MediaGuru

Před deseti lety, 4. května 2012, spustila Česká televize jako první tuzemský vysílatel funkci červeného tlačítka neboli HbbTV.

Podoba prvního vysílání spuštěného v roce 2013, zdroj: ČT

Podoba prvního vysílání spuštěného v roce 2013, zdroj: ČT

Před deseti lety, 4. května 2012, spustila Česká televize jako první tuzemský vysílatel funkci červeného tlačítka neboli HbbTV, a to při příležitosti mistrovství světa v hokeji. Dnes rozšířené televizní vysílání dosáhlo užití přes 900 tisíc lidí a ČT tak zastává vedoucí postavení na trhu.

Vůbec nejnavštěvovanější aplikací je iVysílání nabízející archiv pětadevadesáti tisíc hodin pořadů, roste ale také obliba živých sportovních přenosů na platformě ČT sport Plus. K desátému výročí spuštění hybridní televize uvede ČT v následujících dnech aplikaci k MS v hokeji, v průběhu roku pak plánuje novou podobu Teletextu i další technologický rozvoj v souladu s možnostmi nejnovější normy HbbTV 2.0.

„Dnes se ukazuje, že šlo o správnou cestu, neboť se jedná o univerzální platformu, kterou podporují vysílatelé z celého světa a která není podmíněna postojem výrobců přijímačů. Divákům slouží nejen jako vhodný doplněk televizního vysílání, ale zároveň jim umožňuje souběžné sledování pořadu a dalších informací k němu nebo zpětné sledování pořadů v největším televizním archivu na českém trhu, v iVysílání," uvedl generální ředitel ČT Petr Dvořák

Podoba první hokejové aplikace v roce 2012, zdroj: ČT

Podoba první hokejové aplikace v roce 2012, zdroj: ČT

Vůbec první verze HbbTV disponovala třemi základními aplikacemi; výsledkovým servisem k MS v hokeji, teletextem s grafikou podobnou webovým stránkách a informacemi o hybridní televizi. Dnes jich divákům nabízí už mnohonásobně více – od nabídky sportovních aplikací přes Lištu ČT24 se stručným přehledem zpráv a Panoramu z lyžařských středisek až po programy určené nejmladším uživatelům.

K zásadní implementaci došlo v červenci 2013, kdy ČT rozšířila nabídku HbbTV o iVysílání, jež umožňuje přehrávání pořadů z televizního archivu. Na začátku letošního roku jej využilo přes 700 tisíc uživatelů. V dubnu letošního roku navíc ČT spustila její novou podobu.

Mimo video obsah naleznou v HbbTV diváci i sportovní výsledkový servis a aktuálně třeba také recepty k pořadu Peče celá země. Mezi aplikace s více než sto tisíci aktivními uživateli měsíčně patří například iVysílání :D, TV program, Teletext nebo hokejové a fotbalové speciály.

V současnosti má v České republice aktivní službu HbbTV na televizoru více než čtvrtina televizních domácností. V rámci posilování internetových služeb uvede ČT tento rok také specializované aplikace určené pro chytré televize, které nabídnou výhody webového iVysílání bez nutnosti použít HbbTV.

-mav-