Proč se v affiliate vyplatí propagovat alkoholový segment?

úterý, 17. května 2022, 15:25 Internet & Mobil, Marketing MediaGuru

Alkoholový segment v affilu neustále roste a je proto ideální příležitost zapojit se do propagace a sbírat zajímavé provize, píše Lukáš Jabůrek z eHUB.cz.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Není žádná kategorie e-shopů, ve které bychom v eHUB v roce 2021 vyrostli tolik, jako v oblasti alkoholu. E-shopy s alkoholem jsou nyní na vzestupu a s nimi roste i počet affiliate programů, které nabízejí zajímavé provize. Zákazníci čím dál častěji nakupují „luxusní“ alkohol, který si nechávají jako investici, pořizují limitované edice alkoholu nebo zkrátka vybírají alko nápoje na běžnou konzumaci. Tento segment má tak stále větší potenciál pro affiliate partnery > vysoká průměrná hodnota objednávky, vysoká provize, rostoucí nabídka a počet objednávek.

Co se v článku dozvíte?

  • Jaké e-shopy s nabídkou alkoholických nápojů v eHUB najdete
  • Jak rostl alko segment v eHUB v roce 2021
  • Kdo propaguje alko segment v eHUB
  • Proč se vyplatí alko segment propagovat
  • Co na propagaci alko segmentu říkají partneři

Jaké e-shopy s nabídkou alkoholických nápojů v eHUB najdete?

Aktuálně lze v eHUB propagovat 6 e-shopů, které se zaměřují čistě na alkohol, přičemž každý na jiný typ. Vybírat tak můžete z e-shopů nabízejících sekty, vína, likéry a destiláty nebo také luxusní alkohol.

Konkrétně se jedná o tyto affiliate programy:

Růst alko segmentu v eHUB v roce 2021

Jak jsem zmiňoval na začátku, v roce 2021 jsme v tomto segmentu rapidně vyrostli. V roce 2020 jsme měli v nabídce pouze 1 alko e-shop, nyní celkem 6. S tím je spojen i samotný růst v tomto segmentu.

Na grafech níže vidíte meziroční nárůst v jednotlivých měřených metrikách v tomto segmentu:

Meziroční nárůst v jednotlivých měřených metrikách v affiliate programu, alkoholový segment, zdroj: eHUB.cz

Meziroční nárůst v jednotlivých měřených metrikách v affiliate programu, alkoholový segment, zdroj: eHUB.cz

Jak je vidět, v počtu provizí, přivedeném obratu a vyplacených provizích jsme meziročně vyrostli o stovky procent. To je dáno především kvalitou partnerů a tím, že někteří z nich jsou v tomto segmentu velmi výkonní, a i přes menší nárůst v jejich počtu odkázali mnohonásobně překonat výsledky z roku 2020.

Jaké je složení partnerů v alko segmentu?

Celková obliba „lepších“ alkoholických nápojů neustále roste. Potenciální zákazníci se tak před koupí chtějí o daných lahvích něco dozvědět, než do nich investují nemalé peníze. To je ideální příležitost pro obsahové/recenzní partnery! Tito partneři pak přivádějí affiliate programům z tohoto segmentu většinu affiliate obratu. Nutno dodat, že podíly se u jednotlivých inzerentů liší, nicméně celkově přibližně 65 % affiliate obratu v alko e-shopech pochází z obsahově laděných webů (obsahové weby, katalogy, sociální sítě, recenzní weby apod.)

Zdroj: eHUB.cz

Zdroj: eHUB.cz

Cashbackové a kupónové portály také zajišťují nemalý podíl zákazníků. Někdy se na konverzní cestě u těchto objednávek vyskytují i obsahové weby, ale tyto typy partnerů (CB+KUP) konverzní cestu nakonec uzavřou. Nutno dodat, že tento případ (kdy cashbackový nebo kupónový portál „přebije“ jiný typ partnera) se týká maximálně jednotek procent realizovaných transakcí napříč celou sítí.

Proč se vyplatí alkoholový segment v affilu propagovat?

Jednou věcí je již několikrát zmiňovaný zájem zákazníků o alkohol, převážně pak dražší alkohol.

Druhou jsou poté čísla, která Vám dají lepší představu o tomto segmentu v roce 2021 (k týdnu 52).

  • Průměrná hodnota objednávky = 1 555 Kč (bez DPH)
  • Průměrná provize = 122 Kč
  • Průměrná doba schválení provize = 28 dní
  • Průměrný konverzní poměr = 5 %

U jednotlivých inzerentů jsou však značné rozdíly, i přesto jsou průměrné hodnoty na velmi vysoké úrovni. Všechna data můžete nalézt v našem katalogu u konkrétního inzerenta.

Zdroj: eHUB.cz

Zdroj: eHUB.cz

Lukáš Jabůrek

Autor textu: Lukáš Jabůrek, affiliate development manager, eHUB. Text vyšel na portálu ehub.cz, publikujeme ho se svolením společnosti.